مثلث نوردهي در يك نگاه
۷ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۳:۵۱:۵۷| بازدید: | نویسنده آتليه كودك | آتليه نوزاد | آتليه بارداري | نظرات (0)

اينفو گرافيك مثلث نوردهي

براي افرادي كه به تازگي عكاسي را آغاز كرده اند ممكن است نورسنجي كمي سخت به نظر برسد. اما با كمي دقت، كار عملي و كسب تجربه مي توان به نورسنجي در عكاسي تسلط پيدا كرد. سه عامل مهم نورسنجي در عكاسي عبارت اند از تنظيم سرعت شاتر، دريچه ديافراگم و ايزو در دوربين عكاسي. اين سه عامل جز اصلي ترين تنظيمات در دوربين عكاسي به شمار مي رود كه به مثلث نوردهي موسوم است. اميدواريم بهترين عكاسي كودك را در آتليه كودك داشته باشيد.

اينفو گرافيك مثلث نوردهي

در اينجا يك اينفو گرافيك مفيد از مثلث نوردهي را مشاهده مي كنيد. اين يك نگاه ساده از تاثيرات سرعت شاتر، ديافراگم و اعداد ايزوي مختلف بر روي تصاوير است. اين تصوير مي تواند مرجع خوبي براي افرادي كه تازه عكاسي را آغاز كرده اند باشد. در زير با مفاهيم سرعت شاتر، دريچه ديافراگم و ايزو و كاركرد هر كدام از آنها در عكاسي بيشتر آشنا مي شويم.

براي دانلود اين تصوير براي پرينت به آدرس blog.hamburger-fotospots.de مراجعه كنيد.

سرعت شاتر در عكاسي چيست؟

وظيفه شاتر (shutter) در دوربين عكاسي تعيين مقدار زمان نوردهي به سنسور يا فيلم است. در حالت كلي پرده شاتر مانع رسيدن نور به فيلم يا سنسور مي شود و با زدن دكمه شاتر(دكمه عكسبرداري) پرده باز شده و تصوير ثبت مي شود.  با كمك سرعت شاتر مي توان حركات مختلف را ثبت كرد. فيكس يا فريز كردن، كش دار كردن و حركت panning از جمله كارايي شاتر در ثبت حركات مي باشد. شاتر در دوربين عكاسي با S يا TV مشخص شده است.

دريچه ديافراگم چيست؟

ديافراگم (aperture) در دوربين عكاسي وظيفه كنترل شدت نور را به عهده دارد. همچنين يكي از عوامل موثر در كنترل عمق ميدان تصوير علاوه بر فاصله كانوني و فاصله دوربين، ديافراگم مي باشد. هر چه اعداد ديافراگم كوچكتر (ديافراگم باز) عمق ميدان كم و هر چه اعداد ديافراگم بزرگتر (ديافراگم بسته) عمق ميدان زياد است. در دوربين هاي عكاسي معمولا ديافراگم با AV مشخص شده است.

ايزو در عكاسي چيست؟

ايزو (iso) در دوربين هاي عكاسي سرعت نور وارد شده به سنسور را كنترل ميكند. ايزو در دوربين هاي عكاسي با اعداد ۱۰۰ ۲۰۰ ۴۰۰ ۸۰۰  ۱۶۰۰ ۳۲۰۰ ۶۴۰۰ مشخص شده است كه در دوربين هاي مختلف متغيير است. انتخاب اعداد مختلف ايزو در هنگام عكاسي نتايج مختلفي را در ثبت به وجود مي آورد. براي مثال هر چه عدد ايزو كوچكتر باشد وضوح تصوير بيشتر و هر چه عدد ايزو بزرگتر باشد از وضوح تصوير كاسته مي شود.

اگر پرسش هاي احتمالي در زمينه اين سه عامل مهم در نورسنجي برايتان حل شده است اكنون دوربين را برداشته و به صورت عملي وارد كار شويد. در صورت مواجه شدن با سه عامل سرعت شاتر، دريچه ديافراگم و حساسيت ايزو است كه مي توانيد به تسلط كافي براي تنظيم آنها برسيد.

منبع:

ويزيريو

 

برچسب‌ها: عكاسي، راهنماي عكاسي، آموزش عكاسي،

[ ]

:: مطالب مشابه
{COMMENTS}
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :

بقیه صفحات

درباره سایت
موضوعات
موضوعي ثبت نشده است
عضویت در خبرنامه
عضویت لغو عضویت
نظر سنجی سایت
نتیجه
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
لینک های تبادلی اتوماتیک
فاقد لینک
ورود به سایت
نام کاربری :
پسورد :
عضویت در سایت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار سایت
بازدیدکنندگان امروز : 67
بازدیدکنندگان دیروز : 53
افراد آنلاین : 1
کل بازدیدکنندگان : 23534
دیگر موارد