اصول عكاسي از كودكان، ساده كمي پيچيده
۷ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۳:۴۳:۴۶| بازدید: | نویسنده آتليه كودك | آتليه نوزاد | آتليه بارداري | نظرات (0)

اصول عكاسي از كودكان، ساده كمي پيچيده
باديدن عكس كودكان، اولين نكته ايي كه به ذهن ما خطور ميكند زيبايي و شادابي عكس ميباشد و اولين جمله ايي كه خواهيم گفت: “عكاسي از بچه ها كه راحت و آسان است. آنها را ميخندانيم و عكس ميگيريم”
ولي براستي اين چنين است؟
كودكان به هركسي كه دوربين در دست گرفته عكس خواهند داد؟
آيا رفتار كودكان در زمان عكاسي هماند رفتار روزمره آنها خواهد بود و هزاران سوال ديگر كه باعث ميشود ما با تامل بيشتري به عكاسي كودك توجه داشته باشيم
آشنايي با كودك
حتما قبل از عكاسي با نام، روحيات، علايق و سرگرميهاي كودك در كنار خانواده آشنا شويد. اصرار بيش از حد در جلب رضايت و اعتماد كودك ميتواند نتيجه معكوس داشته باشد. چراكه كودكان هم براي خود حريم خصوصي دارند. توضيحات قبل اين اشتباه را براي شما بوجود نياورد كه پس عكاسي از فرزند و كودكاني كه با شما نسبت دارند بدون مشكل خواهد بود. صميميت بيش از حد با كودك بيشك شما را در زمان عكاسي دچار مشكل خواهد كرد چراكه بچه ها پس از انتخاب شما به عنوان يك دوست، الويتشان بازي كردن با شما خواهد بود تا اينكه شما از او عكاسي كنيد كه اين مسله باعث ميشود شما براي گرفتن هر عكس به كوچولوي مورد نظر وعده ها و قول هايي بدهيد كه امكان عمل كردن به آن را نخواهيد داشت و اين مسله ميتواند اعتماد كودكان را به عكاسان ديگر از بين ببرد.
توجه به محيط و ايده هاي عكاسي قبل از عكاسي
تسلط شما به موضوع عكاسي باعث بالا رفتن سرعت شما در عكاسي خواهد شد. در عكاسي از كودكان شما در چند ثانيه ميتوانيد باعث خلق يك اثر ماندگار باشيد پس دكور و يا پس زمينه هاي مورد نظر را از قبل آماده كنيد. اين موضوع در عكاسي خانگي هم صدق ميكند. گاهي ديده شده مادر يا پدري اقدام به ثبت يك عكس بسيار زيبا از كودك خود را كرده اند ولي اصلا به اطراف و بكگراند كودك توجه نداشته كه اين امر باعث نارضايتي از كار نهايي خواهد شد. توجه به مرتب بودن لباس كودك و تميزي آن، حالت و مرتب بودن موي سر كودكان، تميزي كامل صورت. در نهايت حتماً در روز عكاسي و چند ساعت قبل از عكاسي وسايل و ابزار‌هاي مربوط به دوربين را كنترل كنيد.
لبخند و آرامش كودك
سعي كنيد هميشه با لبخند با كودك رو به رو شويد و محيط را از حالت جدي و حرفه‌اي به محيطي دوستانه بدل كنيد تا كودك در برابر شما و دوربين احساس راحتي و آسودگي خيال كند. در حين عكاسي احتمال آسيب ديدن تجهيزات شما چه در خانه و چه در آتليه وجود دارد كه كنترل رفتار شما ميتواند از چالش بوجود آمده تا حد زيادي بكاهد. اگر توان و تحمل پذيرش رفتارهاي كودكانه را نداريد، هرگز وارد اين شاخه از عكاسي نشويد.
غافلگير كردن كودكان
گاهي با نشان دادن شي و يا رفتاري عجيب كه ممكن است تا به حال آن را نديده باشد كودك را تحت تاثير قرار دهيد. از آنجايي‌كه كودكان معمولا كنجكاو هستند به راحتي مي‌توانيد مدت‌ها آنها را با ابزار عكاسي سرگرم كنيد و عكس‌هاي طبيعي و جالبي از چهره كنجكاوش ثبت كنيد.
گاهي لازم است از افراد خانواده هم كمك بگيريد و جلب توجه كودك را به آنها بسپاريد ولي گاهي هم حضور خانواده در محيط عكاسي باعث لجبازي آنها خواهد شد.
جذابيتهاي طبيعي كودك
هيچ وقت كودك را مجبور به ايستادن و يا نشستن در محيط و يا دكور مورد نظر نكنيد. گاهي كودكان نسبت به عكاسي واكنش منفي نشان خواهند داد، در اين زمان دوربين را كنار بگذاريد و كمي او را به بازي دعوت كنيد و بگذاريد دوباره آرامش خود را به دست آورد. حضور مادر و يا پدر در كنار كودك باعث آرامش او خواهد شد و حتي ثبت عكس خانوادكي ميتواند در جلب اعتماد و رضايت كودك تاثيرگذار باشد. شما مي‌توانيد از پدر و مادر بخواهيد با كودك بازي كنند و از آنها نيز عكاسي كنيد. اين عكس‌ها روح بيشتري دارند و نسبت به عكس‌هاي كلاسيكي كه در فضاهاي رسمي گرفته مي‌شوند جذابيت بيشتري دارند.
تنوع لباس كودك
تنوع در نوع و رنگ لباس كودك باعث ثبت آثار متنوع از كودك و همچنين تاحدودي متفاوت بودن چهره كودك با توجه به تغيير لباس در عكاسي خواهد شد.
توجه به تجهيزات عكاسي
لازمه عكاسي از كودكان تجهيزات حرفه ايي و محيط پيشرفته با دكورهاي متفاوت نيست بلكه شناخت و آشنايي با اصول عكاسي بسيار كمك حال شما خواهد بود. بيشك اگر بصورت حرفه اي قصد عكاسي را داريد بايد از دوربين‌هاي سريع و لنزهاي پر سرعت استفاده كنيد. حتما لنزهاي مختلف وايد و تله و …، نورهاي كمكي كه به آنها نياز خواهيد داشت و باطري و كارت حافظه اضافي همراه داشته باشيد. اگر با دوربين‌هاي غير ديجيتال عكاسي مي‌كنيد از تعداد كافي حلقه‌هاي فيلم مطمئن شويد. ولي اين مسله نبايد شما را از عكاسي از كودك خود در منزل و يا ميط خارج از خانه مثل پارك دور كند و نداشتن تجهيزات را دليل آن بدانيد.
لحظه‌ها را از دست ندهيد
براي ثبت لحظات آني آماده باشيد. هميشه انگشتان بايد آماده فشردن شاتر و چشم هايتان شكارچي لحظات باشد. تنوع در ثبت تغييرات صورت گرفته در چهره كودكان شما را با آثاري روبرو خواهد كرد كه توان عبور از آن را نخواهيد داشت. اين مسله در عكاسي نوزاد بسيار مهم و حياتي خواهد بود.
چشمان كودكان
هميشه گفته شده است كه چشم‌ها دريچه‌اي به روح انسان است و عكس‌هايي كه كودكان به دوربين خيره شده‌اند اكثرا نتيجه جذابي دارند. مهم نيست كوچولوهاي عزيز حتما چشمان رنگي و خاص داشته باشد. هر كودكي جذابيت هاي منحصر به فرد خود را دارد.
توجه به سريال عكاسي
عكاسي از كودكان هم زمان خاص خود را دارد البته اين به اين معنا نيست كه در خارج از اين زمان شما اجازه عكاسي را نداريد، بلكه بهترين زمان براي عكاسي از كودكان، درنظر گرفتن فواصل زماني مشخص و تاييد شده است كه شما با ديدن عكسها روند روبه رشد فرزندتان را بخوبي حس كنيد. با ورود و فراگير شدن عكاسي بارداري اين جلسه از عكاسي هم جزوي از سريال عكاسي هاي كودك بشمار ميرود. اشاره ايي گذرا به جلسات عكاسي خواهيم داشت و در فرصتي مناسب به توضيحات بيشتر درباره هركدام خواهيم پرداخت.
عكاسي بارداري، عكاسي نوزاد، عكاسي سه ماهگي، عكاسي شيش ماهگي، عكاسي نه ماهگي، عكاسي يكسالگي و تولد در نهايت عكاسي در فضاي باز از كودك كه بهترين زمان براي عكاسي فضاي باز اواسط بهار و اواسط پاييز مياشد و البته در زمان معرفي به آن ميپردازيم
در زمان عكاسي احساساتي نشويد
خانواده ها با توجه به علاقه و عشقي كه به كودكان خود دارند در پاره ايي از مواقع و در يك جلسه ي عكاسي آنقدر احساساتي رفتار ميكنند كه گويي نسل عكاسان در حال انقراض است و يا آنروز آخرين روز دنياست. عدم فشار بيش از حد به كودكان جهت گرفتن عكس هاي زياد بسيار ضروريست. و يا سفارش بيش از حد از عكسها باعث اشباع شما از عكاسي كودكتان خواهد شد و بطور حتم بعد از آن ديگر تمايلي به جلسات ديگر عكاسي نخواهيد داشت
توجه به قابليت هاي كودك

بچه ها در هر زمان از سن خود قابليت هاي مختص به آن سن را از خود بروز خواهند داد. يك دختربچه در زمان عكاسي كاملا متفاوت و متمايز از يك پسربچه برخورد خواهد كرد. از كودك سه ماهه نميتوان توقع داشت روي زمين بنشينند و تازه به دوربين هم لبخند بزنند. پس خانواده ها و عكاسان عزيز توجه ويژه اي به شناخت قابليت هاي كودك داشته باشند اميدواريم توانسته باشيم هرچند كوتاه و مختصر، تاثير بسزايي در نگاه شما عزيزان به مبحث عكاسي كودك داشته باشيم.

منبع:

گوگل

برچسب‌ها: آتليه كودك، عكاسي كودك، عكس كودك، آتليه عكاسي كودك، بهترين آتليه كودك، آتليه كودك شهرك غرب،

[ ]

:: مطالب مشابه
{COMMENTS}
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :

بقیه صفحات

درباره سایت
موضوعات
موضوعي ثبت نشده است
عضویت در خبرنامه
عضویت لغو عضویت
نظر سنجی سایت
نتیجه
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
لینک های تبادلی اتوماتیک
فاقد لینک
ورود به سایت
نام کاربری :
پسورد :
عضویت در سایت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار سایت
بازدیدکنندگان امروز : 59
بازدیدکنندگان دیروز : 53
افراد آنلاین : 1
کل بازدیدکنندگان : 23526
دیگر موارد