3 اشتباه رايج در عكاسي پرتره
۲۷ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۰۹:۱۰| بازدید: | نویسنده آتليه كودك | آتليه نوزاد | آتليه بارداري | نظرات (0)

راز كليديhttps://www.digikala.com/Search/Category-digital-camer پرتره، بيش از اينكه به تنظيمات دوربين بستگي داشته باشد، ارتباط برقرار كردن و سازگاري با مدل است. اما در هنگام عكاسي كودك، زماني كه در حال نورپردازي هستيد و روي به تصوير كشيدن حالات چهره مدل تمركز داريد، ممكن است برخي از تنظيمات را ناديده بگيريد و در نتيجه نتوانيد عكسي رضايت بخش بگيريد. در اين مطلب قصد داريم تنظيمات دوربيني كه عكاسان آتليه كودك پرتره گاها مي توانند آن ها را اشتباه اعمال كنند، بررسي كنيم و چگونگي تصحيح آنها را نشانتان دهيم.

1. استفاده از نقطه اتوفوكوس اشتباه

۶ تنظيمات دوربين كه عكاسان پرتره معمولا اشتباه انجام مي دهند

هميشه در هنگام عكاسي پرتره كنترل انتخاب نقطه اتوفوكوس (نقطه فوكوس خودكار – AF point ) را به دست بگيريد. اگر انتخاب آن را به دوربين بسپاريد، ممكن است در نقطه‌اي كه مي‌خواهيد واضح و شارپ باشد قرار نگيرد، كه در عكاسي پرتره اين نقطه معمولا چشم‌هاي مدل است.

دو راه حل در اينجا وجود دارد: استفاده از نقطه اتوفوكوس مركزي براي قفل كردن فوكوس بر روي چشم‌ها (يا نزديك‌ترين چشم به دوربين)، سپس تركيب بندي مجدد و عكاسي يا انتخاب نقطه فوكوسي كه روي چشم مدل قرار بگيرد.

راه اول معمولا سريعتر است و اكثر عكاسان پرتره آن را ترجيح مي‌دهند، چراكه نقطه اتوفوكوس مركزي از بيشترين حساسيت برخوردار است.

البته زماني كه با لنز وايد تري (عريض تري) به فرد نزديك مي‌شويد، حركت صفحه فوكوس (بُرشي از صحنه كه در فوكوس است) به دليل حركت دوربين موجب مي‌شود كه چشم‌ها واضح و شارپ به تصوير كشيده نشوند. به ويژه در عكاسي پرتره كه از ديافراگم باز استفاده مي‌شود اين موضوع كاملا قابل مشاهده است.

به همين علت استفاده از نقطه اتوفوكوس خارج از مركز روند كار شما را در طولاني مدت آسانتر مي‌سازد.

2. استفاده از سرعت شاتر پايين

۶ تنظيمات دوربين كه عكاسان پرتره معمولا اشتباه انجام مي دهند


معمولا افراد زيادي در مورد سرعت شاتر به خطا مي‌افتند. مُد تقدم ديافراگم (Aperture Priority) يكي از رايجترين مد‌ها براي عكاسي پرتره مي‌باشد، چون اين مد كنترل بيشتري بر ديافراگم و متعاقبا عمق ميدان (DOF) در اختيار عكاس مي‌گذارد.

عمق ميدان كمتر، به معناي اين است كه مقدار كمتري از عكس شارپ مي‌شود و به اين صورت شما قادر خواهيد بود پس زمينه را محو كرده و سوژه يا سوژه‌هايتان را در عكس متمايز نماييد.

دوربين مي‌تواند سرعت شاتر را در مد تقدم ديافراگم كنترل نمايد به همين علت ممكن است آن را فراموش كنيد. بنابراين اگر نور محيط كاهش يابد و يا اينكه دوربين را بر ديافراگم بسته‌تري تنظيم نماييد ممكن است سرعت شاتر براي ثبت عكسي شارپ كافي نباشد (دوربين سرعت شاتر پاييني را انتخاب كند).

كليد تنظيم سرعت شاتر هنگامي كه دوربين به دست (بدون سه پايه) عكاسي مي كنيد به اين صورت است كه بايد سرعت شاتري را انتخاب كنيد كه آهسته تر از معكوس فاصله كانوني‌تان نباشد. براي نمونه براي لنزي ۸۰ميليمتري بايد از سرعت شاتري معادل با ۸۰/۱ثانيه يا سريعتر استفاده نماييد. ما توصيه مي‌كنيم از سرعتي دو برابر حداقل سرعت شاتر مجاز استفاده نماييد. پس براي لنز ۸۰ميليمتري بهتر است از سرعت شاتري برابر با ۱۶۰/۱ثانيه استفاده نماييد.

يك راه براي جلوگيري از كاهش سرعت شاتر، عكاسي در مد تقدم سرعت شاتر(Shutter Priority) مي‌باشد. اينكار شما را قادر مي‌سازد تا سرعت شاتر را تنظيم كنيد و دوربين نيز ديافراگم را براي شما تنظيم مي‌كند. در اينجا ممكن است DOF بيش از اندازه افزايش يابد و پس زمينه اي حواس پرت كن داشته باشيد (پس زمينه به اندازه كافي تار يا مات نشود).

راه ديگر استفاده از قابليت ايزو خودكار (Auto ISO) دوربين است كه سرعت شاتر مناسب براي عكاسي بدون سه پايه را برايتان فراهم مي‌آورد.

در واقع استفاده از ايزو خودكار همراه با مد دستي (Manual mode) بيشترين انعطاف را در اختيارتان قرار مي‌دهد. با اين تنظيم مي‌توانيد ديافراگم يا سرعت شاتري كه مي‌خواهيد را انتخاب نماييد و در عين حال دوربين به طور خودكار ايزو را تنظيم مي كند تا نوردهي ثابتي براي تنظيمات مورد نظرتان داشته باشيد.

3. عكاسي با مد تك عكس – Single shot drive mode

۶ تنظيمات دوربين كه عكاسان پرتره معمولا اشتباه انجام مي دهند


با اينكه مد عكاسي متوالي (پيوسته يا continuos) در عكاسي ورزشي و حيات وحش مناسب تر است، ولي اگر مي‌خواهيد تغييرات ظريف حالات چهره افراد را ثبت كنيد اين مد مي‌تواند در عكاسي پرتره نيز به همان اندازه مفيد باشد.

در مد عكاسي تك عكس (single shot) شما بايد دائما انگشتتان را از روي دكمه شاتر برداريد تا بتوانيد عكس بعدي را ثبت نماييد.

اگر دوربينتان را شخصي سازي نكرده‌ايد كه اتوفوكوس (فوكوس خودكار) با دكمه شاتر فعال نشود، هر بار كه مي‌خواهيد عكس جديدي بگيريد، دوربين مجددا سعي بر انجام فوكوس مي‌كند.

زيبايي استفاده از مد عكاسي متوالي (continuous drive mode) اين است كه شما مي‌توانيد تعدادي عكس را پشت سر هم و با فوكوس قفل شده بگيريد. اگر هر بار سه يا چهار عكس پي در پي ثبت نماييد بعدا مي‌توانيد بهترين عكس را از هر حالت انتخاب كنيد.

همچنين اينكار موجب مي‌شود تا شانس شما براي ثبت عكسي شارپ افزايش يابد. البته از اينكه مثل رگبار دستتان را روي دكمه شاتر نگه داريد اجتناب كنيد، چون اينكار باعث مي‌شود عكس‌هاي مشابه بسياري داشته باشيد كه عمليات ويرايش را برايتان دشوارتر مي‌سازد.

منبع:

برترين ها

برچسب‌ها: عكاسي، راهنماي عكاسي، آموزش عكاسي،

[ ]

:: مطالب مشابه
{COMMENTS}
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :

بقیه صفحات

درباره سایت
موضوعات
موضوعي ثبت نشده است
عضویت در خبرنامه
عضویت لغو عضویت
نظر سنجی سایت
نتیجه
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
لینک های تبادلی اتوماتیک
فاقد لینک
ورود به سایت
نام کاربری :
پسورد :
عضویت در سایت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار سایت
بازدیدکنندگان امروز : 65
بازدیدکنندگان دیروز : 53
افراد آنلاین : 1
کل بازدیدکنندگان : 23532
دیگر موارد