تنظيمات دوربين براي عكاسي در شب
۲۷ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۰۱:۴۵| بازدید: | نویسنده آتليه كودك | آتليه نوزاد | آتليه بارداري | نظرات (0)

در اين مطلب به شما نكات و تنظيمات كليدي عكاسي در شب را آموزش خواهيم داد تا بتوانيد عكسهاي فوق العاده اي بگيريد. ما نه تنها تنظيمات مناسب براي عكاسي در شب را به شما خواهيم گفت، بلكه نكاتي راجع به كنترل كردن رنگها، برنامه ريزي براي عكاسي و… را هم بررسي مي كنيم.

بيرون رفتن در شب و عكاسي در هواي تاريك يكي از هيجان ترين راه ها براي پيشرفتتان در شاخه هاي مختلف عكاسي است.

با عكاسي در شب مي توانيد دنياي ديگري را به نمايش بگذاريد، و به عكس رضايت بخش تري دست پيدا كنيد تا اينكه در طلوع و يا غروب عكاسي كنيد و به نتيجه اي قابل پيش بيني برسيد.

آموزش عكاسي: تنظيمات دوربين براي عكاسي در شب

خبر خوب اين شاخه از عكاسي اين است كه به وسايل گران قيمتي نياز نداريد. دوربين هاي حرفه اي DSRL قابليت كاملي براي گرفتن اين عكسها دارند، حتي ارزانترين و ابتدايي ترين آنها. حتي به لنز گران قيمتي هم احتياج نداريد، تمامي لنز ها و دوربين هاي DSLR براي گرفتن عكسهايي روشن و رويايي مناسب هستند.

عكاسي نوزاد در شب در آتليه نوزاد، عكاسي از پشت دوربين با ديدن صفحه اي تاريك و حدس زدن كادر نيست. براي شروع از ماه كامل استفاده كنيد تا فضاي نسبتاً روشني داشته باشيد و بتوانيد كادر بندي كنيد.

تنظيمات دوربين براي عكاسي در شب

نور ماه، نوري طبيعي، سفيد و بزرگ است كه قسمت بزرگي از زمين را روشن ميكند. براي شروع مكان مورد علاقه تان را انتخاب كنيد كه با ماشين بتوانيد به راحتي به آنجا برويد و پياده روي زيادي لازم نداشته باشد.

دوربين را روي سه پايه بگذاريد، و آن را در حالت دستي تنظيم كنيد تا بتوانيد كنترل بيشتري روي تنظميات دوربين داشته باشيد، و مقدار ديافراگم را باز انتخاب كنيد (براي مثال f/4).

همچنين براي روشن شدن عكس بايد ايزوي بالايي انتخاب كنيد (مانند ISO 800) و سرعت شاتر هم بايد چيزي نزديك به ۳۰ ثانيه باشد تا عكستان نور لازم را داشته باشد. شاتر را با استفاده از يك كنترل از راه دور فشار دهيد تا از داشتن عكسي با جزئيات و روشنايي بسيار بالا شگفت زده شويد.

تنظيمات دوربين براي عكاسي در شب

اگر به دنبال يك عكس كيهاني واقعي هستيد، در شب هاي تاريك از آسمان عكس بگيريد. در شبهايي كه ماه خيلي در آسمان پيدا نيست نور بسيار كمتري خواهيد داشت اما مي توانيد با بالا بردن مقدار ايزو اين تاريكي را جبران كنيد.

مقدار ايزو ۳۲۰۰ را انتخاب كنيد. با اين كار در عكستان مي توانيد هزاران ستاره را ثبت كنيد، اما از دوربين انتظار نداشته باشيد تا تمامي جزئيات را نشان دهد!

وقتي مي خواهيد عكسهايتان را با استفاده از كامپيوتر ويرايش كنيد بيم استفاده از نرم افزار هاي كاهش دهنده نويز را نداشته باشيد و از آنها استفاده كنيد. اكثر نرم افزارهاي تبديل فرمت RAW مثل Adobe Camera Raw قدرت قابل ملاحظه اي در زمينه كاهش نويز عكس دارند. با استفاده از Luminance در Adobe Camera Raw مي توانيد به راحتي و با خيال راحت نويز را كاهش دهيد بدون اينكه از جزئيات عكستان چيزي كم شود.

كم كردن نويز را در دو مرحله امتحان كنيد: يك بار روي فايل با فرمت Raw و يك بار ديگر در Photoshop CS با استفاده از ابزار Noise Reduction، كه به شما اين امكان را مي دهد كه در كانال هاي رنگي مجزا مقدار نويز را كنترل كنيد. گاهي متوجه مي شويد كه يك كانال رنگي خاص نويز بيشتري توليد كرده است.

اگر Noise Reduction در Photoshop هم شما را راضي نكرد، مي توانيد دفعه بعد كه خواستيد عكس بگيريد يك عكس تاريك بگيريد و آن را از عكسهاي بعدي كم كنيد.

فايل عكس تاريك و عكسي كه مي خواهيد آن را ويرايش كنيد را در Photoshop اجرا كنيد. عكس تاريك را در لايه اي بالاي لايه اي كه مي خواهيد ويرايش كنيد كپي كنيد و نوع لايه را به Difference تغيير دهيد.

ممكن است در تجربه اول عكاسي در شب موفق نباشيد، اما بعد از كسب كمي تجربه و درك بيشتر از عكاسي در شب، اين سبك عكاسي مي تواند برايتان بسيار پربار باشد. با تكنيك هاي خوب و مهارت خوب در ويرايش عكس مي توانيد عكسهاي خارق العاده اي خلق كنيد.

تنظيماتي كه در عكاسي شب بايد آنها را رعايت كنيد


در ادامه به تنظيماتي اشاره مي كنيم، كه در عكاسي شب به شما كمك خواهند كرد.

عريض عكاسي كنيد


تنظيمات دوربين براي عكاسي در شب

تا جاي ممكن ديافراگم را باز بگذاريد. اگر لنزهاي Prime با ديافراگم باز نداريد ( مانند ۲۴mm يا ۳۶mm با f/1.4 ) مي توانيد از f/4 هم نتيجه خوبي بگيريد. در طول روز با لنزتان عكس بگيريد تا ببينيد با ديافراگم باز چقدر عكستان واضح خواهد بود.ISO بالا

تنظيمات دوربين براي عكاسي در شب

حساسيت دوربين به نور را با بالا بردن مقدار ISO بيشتر كنيد. اگر نور مهتاب باشد، نياز نداريد از ۱۶۰۰بالاتر برويد. اما اگر در شرايطي كاملاً تاريك عكاسي مي كنيد مي توانيد تا ISO 3200 هم انتخاب كنيد، تا ستاره هايي درخشان با كمي روشنايي در آسمان داشته باشيد.سرعت شاتر را تعيين كنيد


تنظيمات دوربين براي عكاسي در شب

مطمئن شويد كه سرعت شاتر بالا تر از ۳۰ ثانيه نباشد، اگر سرعت شاتر بالا تر از ۳۰ ثانيه باشد ممكن است كمي از حركت ستاره ها در عكس ثبت شود و از شفافيت آنها كم شود. با استفاده از Self Timer (تايمر خودكار) و يا شاتر سيمي/بيسيم از كوچكترين لرزش دوربين هنگام فشردن دكمه شاتر جلوگيري كنيد.رنگها را كنترل كنيد
اگر تعادل رنگ سفيد (White Balance) دوربين را در حالت خودكار قرار دهيد، عكسهاي شب شما به رنگ آبي خواهند زد.

تنظيمات دوربين براي عكاسي در شب

دليل آن اين است كه بر خلاف چشم شما كه شب را سياه و تا حدي تك رنگ مي بيند، دوربين آسمان را همچنان آبي مي بيند.

با عكاسي در فرمت Raw مي توانيد در مرحله ويرايش عكس اين مشكل را برطرف كنيد. همچنين مي توانيد براي بهبود رنگها در عكس مقدار تعادل رنگ سفيد را به صورت دستي كمي گرم تر كنيد (مقداري نزديك به ۵۰۰۰K مي تواند مناسب باشد) كه در اين صورت عكستان رنگهاي طبيعي تري خواهد داشت.

تنظيمات دوربين براي عكاسي در شب

در عين حال حواستان باشد تا زياد مقدار تعادل رنگ سفيد را افزايش ندهيد. اگر اينكار را بكنيد زمين به شكل غير طبيعي اي به سمت زرد و قهوه اي تغيير رنگ خواهد داد، كه از آن رنگ آبي كه صحبت شد هم بدتر است.
آخرين نكات براي عكاسي در شبدر ادامه به نكات تكميلي عكاسي شب اشاره خواهيم كرد.


براي عكستان برنامه ريزي كنيد


تنظيمات دوربين براي عكاسي در شب

اگر در شهر زندگي مي كنيد، بهتر است تا حد ممكن از چراغهاي خيابان دور شويد. اگر نتوانيد از اين چراغ ها دوري كنيد خواهيد ديد كه اين چراغ ها در عكس به شكل نور هاي زرد پر نور و نامطلوبي ثبت خواهند شد. براي نتيجه بهتر در حد امكان از فضاي خياباني دوري كنيد.قبل از عكس گرفتن فوكوس كنيد


دوربين را از حالت فوكوس خودكار برداريد و روي بينهايت فوكوس كنيد. كوچكترين لغزشي در اين زمنيه مي تواند فوكوس عكستان را با مشكل مواجه كند. بعد از گرفتن اولين عكس از طريق LCD دوربين فوكوس عكستان را بررسي كنيد.از محكم بودن پايه دوربين اطمينان حاصل كنيد

از سوار شدن محكم سه پايه دوربين در مكاني ثابت اطمينان حاصل كنيد، ترجيحاً سه پايه را بر روي زمين سنگي قرار دهيد. اين امر باعث مي شود كوچكترين لرزش و تكاني به دوربين وارد نشود. اگر سه پايه محكمي نداريد كيف دوربينتان را از قسمت وسط سه پايه آويزان كنيد تا به سنگين شدن آن كمك كند.از كاهش دهنده نويز خود دوربين استفاده نكنيد


كاهش دهنده نويز دوربين نورهاي سفيدي ايجاد مي كند، كه باعث مي شود سرعت شاتر شما دو برابر شود تا باز هم مقداري از نويز را كم كنيد و نه همه آن را. اين مي تواند تأثير مخربي روي زيبايي عكستان بگذارد. براي از بين بردن نويز ها از نرم افزارهاي قدرتمند كامپيوتر مانند فوتوشاپ استفاده كنيد.

منبع:

برترين ها

برچسب‌ها: عكاسي، راهنماي عكاسي، آموزش عكاسي،

[ ]

:: مطالب مشابه
{COMMENTS}
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :

بقیه صفحات

درباره سایت
موضوعات
موضوعي ثبت نشده است
عضویت در خبرنامه
عضویت لغو عضویت
نظر سنجی سایت
نتیجه
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
لینک های تبادلی اتوماتیک
فاقد لینک
ورود به سایت
نام کاربری :
پسورد :
عضویت در سایت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار سایت
بازدیدکنندگان امروز : 79
بازدیدکنندگان دیروز : 53
افراد آنلاین : 1
کل بازدیدکنندگان : 23546
دیگر موارد