چهار وسيله‌ي ارزان قيمت براي عكاسي
۳۰ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۲۰:۱۵| بازدید: | نویسنده آتليه كودك | آتليه نوزاد | آتليه بارداري | نظرات (0)

چهار وسيله ي ارزان قيمت كه ميتوانند تغيير زياري در كار عكاسي در آتليه كودك شما ايجاد كنند:
Think Tank كيف حافظه ارزان قيمت براي عكاسي


Demb Flash Flip-It! ارزان قيمت براي عكاسي
اين بازتاب دهنده ي ساده و ارزان قيمت  نور فلاش شما را در آتليه نوزاد تا حد زيادي سافت ميكند.

Accessory Power LightLINK Rechargeable LED Light ارزان قيمت براي عكاسي

اگر نميتوانيد پول فلاش هاي گرانقيمت را بدهد هيچ مشكلي نيست! تا حد زيادي ميتوان جاي خالي آنرا با نور هاي LED ارزانقيمت پر كنيد.

قيمت هر كدام در آمازون برابر ۲۴$ مي باشد.
SLR Lounge Workflow Battery Case ارزان قيمت براي عكاسي

داشتن باطري اضافه ميتواند خيلي زمان ها نجات دهنده باشد. مخصوصا با اين كيف باطري!

داشتن اين كيف باعث ميشود باطري هاي بدون شارژ از باطري هاي پر جدا شوند كه در وقت شما صرفه جويي ميكند.Label Maker ارزان قيمت براي عكاسي
با استفاده از اين وسيله اسم خود را روي وسايل خود بزنيد تا مثلا در هنگام عكاسي عروس و داماد وسايلتان با همكارانتان جا به جا نشود.


منبع:

برترين ها

برچسب‌ها: عكاسي، راهنماي عكاسي، آموزش عكاسي،

3 راه براي عكاسي در نور شديد
۳۰ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۱۸:۱۵| بازدید: | نویسنده آتليه كودك | آتليه نوزاد | آتليه بارداري | نظرات (0)

معمولاً مي گوييم وسط روز در نور شديد خورشيد عكاسي نكنيد، اما گاهي اوقات چاره ديگري نداريد و مجبور هستيد كه در چنين شرايطي عكاسي كنيد. در اين مطلب  قصد داريم 3 راه براي عكاسي در نور شديد را به شما آموزش دهيم.

1.از آن استفاده كنيد


واضح ترين راه براي عكاسي در نور شديد استفاده از آن است، تا اينكه سعي كنيد با آن مقابله كنيد.و اين بدين معني نيست كه بدون در نظر گرفتن مسائل ديگر عكس بگيريد، بلكه بايد نور شديد را ارزيابي كنيد، تأثير آن را بر روي سوژه خود ببينيد و به شكلي مناسب از آن استفاده كنيد.در وسط روز، خورشيد در بالاترين حالت خود قرار دارد، در چنين حالتي با اينكه سايه ها خيلي تيره هستند اما مي توانند بسيار كوتاه باشند. عكاسي كودك

اگر مي خواهيد وسط روز عكس پرتره بگيريد بايد انتظار اين را داشته باشيد كه در زير ابرو ( روي چشم ) و زير بيني سوژه خود سايه تيره اي بيفتد.كه اگر سوژه شما صورت خود را كمي به عقب خم كند و به خورشيد نگاه كند اين سايه ها از بين مي روند.
اما مشكل اساسي اين كار اين است كه در اين صورت اگر سوژه شما سعي كند چشمان خود را رو به آفتاب شديد خورشيد باز نگه دارد، چشمان او مقاومت خواهند كرد و ظاهر زيبايي نخواهد داشت، اما در چنين شرايطي با چشمان بسته مي توان بدون داشتن سايه عكس گرفت.
همه ما دوست داريم هر از گاهي رو به آسمان كنيم و چشمان خود را ببنديم!در چنين نوري مي توانيد به نزديك ترين پارك برويد، تابش نور شديد پشت برگ ها و گل برگ ها بافت و رنگ آنها را خيلي زيبا نشان مي دهد.
درون شهر هم سايه ها و روشنايي هاي شديدي وجود دارد كه مي تواند در عكس هاي سياه و سفيد جلوه بسيار زيبايي داشته باشد.

2.از تلطيف كننده ( Diffuser ) استفاده كنيد


قرار دادن يك Diffuser بين منبع نور و سوژه مي تواند نور شديد را كمي نرم تر كند و كنتراست ( تضاد نوري ) را كمتر كند تا جزئيات موجود در نور شديد و سايه هاي تيره بهتر ديده شوند.
Diffuser هاي زيادي براي خريد وجود دارند كه مي توانيد آن ها را تهيه كنيد، معمولاً Diffuser ها كوچك و قابل حمل هستند.بعضي مدل هاي آن آنقدر كوچك مي شوند كه مي توان آنها را در كيف دوربين جاي داد، و بعد با باز كردن آنقدر بزرگ مي شوند كه مي توان از آنها براي گرفتن عكس پرتره استفاده كرد.مشكل استفاده از Diffuser اين است كه بايد به يك شكل اين Diffuser را در جاي مناسب نگه داريد، و همه ما امكان استفاده از يك فرد براي كمك را نداريم.
ساده ترين راه براي مقابله با اين مشكل اين است كه دوربين را روي سه پايه بگذاريد و خود Diffuser را نگه داريد.اما پايه ها و نگه دارنده هايي وجود دارند كه مي توان Diffuser را بر روي آنها نصب كرد، مانند Wimberley Plamp II كه به شما اجازه مي دهد Diffuser را به سه پايه وصل كنيد.

۶ راه براي عكاسي در نور شديد


3.از رفلكتور (Reflector) استفاده كنيد
رفلكتور هاي موجود خيلي شبيه به Diffuser ها هستند، با اين تفاوت كه به جاي اينكه نور را از خود عبور دهند، آن را بازتاب مي دهند.رفلكتور را رو به منبع نوري مي گيرند تا نور را به قسمت هاي سايه شده سوژه بازتاب دهند و از تيرگي سايه ها كم كنند.بعضي شركت ها Diffuser هايي ساخته اند كه با اضافه كردن لايه اي مي توان آنها را به Reflector تبديل كرد. عكاسي بارداري
اگر نمي خواهيد هزينه كنيد مي توانيد از يك كاغذ سفيد به عنوان رفلكتور استفاده كنيد، و يا براي تأثير بيشتر مي توانيد از يك ورقه آلومينيوم استفاده كنيد ( اگر اين ورقه را به يك مقوا وصل كنيد استفاده از آن ساده تر مي شود ).
اگر به همراه خود رفلكتور نداشتيد بسياري وسائل هستند كه مي توانيد از آنها براي بازتاب نور استفاده كنيد. ( در مكان هايي كه حمل رفلكتور دشوار است، پوشيدن يك تي شرت سفيد به عنوان يك رفلكتور به شما كمك خواهد كرد. )
ساختمان هاي با رنگ روشن، آب و حتي شن همه نور را بازتاب مي دهند، شما فقط بايد بدانيد سوژه خود را چطور قرار دهيد كه بازتاب نور آنطور كه مي خواهيد روي سوژه بيفتد.

۶ راه براي عكاسي در نور شديد

منبع:

برترين ها

برچسب‌ها: عكاسي، راهنماي عكاسي، آموزش عكاسي،

عكاسي متوالي
۳۰ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۱۶:۱۴| بازدید: | نویسنده آتليه كودك | آتليه نوزاد | آتليه بارداري | نظرات (0)

ياد بگيريد كه چگونه با استفاده از قابليت عكاسي متوالي دوربين احتمال داشتن يك عكس عالي در آتليه كودك را افزايش دهيد.
فرقي ندارد كه از چه چيزي عكس مي گيريد، ماشين هاي سوپر اسپرت يا بچه هاي در حال بازي در باغ، ثبت يك لحظه خاص از حركت سوژه نيازمند مهارت بالا و تمركز است. عكاسي بارداري
حتي حرفه اي ترين عكاس هاي ورزشي هم به عكاسي تك فريم فكر نمي كنند، آنها هم براي عكاسي از سوژه هاي متحرك از عكاسي متوالي استفاده مي كنند.


حالت عكاسي متوالي (Continuous) به اين شكل است كه تا زماني كه دكمه شاتر را پايين نگه مي داريد دوربين به صورت پشت سر هم عكس مي گيرد. با استفاده از اين حالت احتمال اينكه بتوانيد از يك لحظه خاص عكس بگيريد بالا مي رود، پس هر وقت مي خواهيد از سوژه هاي متحرك عكس بگيريد از اين حالت استفاده كنيد.

اما چه سوژه هايي متحرك تلقي مي شوند؟ خب، از حركت سريع موتور سيكلت گرفته تا حركات ورزشكاران همه سوژه هاي متحرك هستند.

اگرچه، براي عكاسي از سوژه هاي با سرعت حركت پايين استفاده از حالت عكاسي متوالي هم مي تواند مناسب باشد، مثلاً وقتي مي خواهيد در خيابان از شخصي در حالتي خاص و بدون اينكه به او بگوييد از او عكس بگيريد، عكاسي متوالي مي تواند كمك خوبي باشد.

همچنين براي عكاسي در شرايط كم نور استفاده از عكاسي متوالي مفيد است، يا براي عكاسي با سرعت شاتر پايين وقتي دوربين را با دست گرفته ايد. چرا كه زماني كه شما انگشت خود را روي دكمه شاتر فشار مي دهيد دوربين حركت كمتري دارد نسبت به زماني كه بخواهيد براي گرفتن يك عكس دكمه شاتر را فشار دهيد.

حالت عكاسي را تنظيم كنيد


اغلب دوربين هاي عكاسي دكمه اي خاص براي تنظيم حالت عكاسي در پشت بدنه خود دارند. اگر دوربين شما چنين دكمه اي ندارد، حالت عكاسي متوالي جايي در Menu دوربين قرار گرفته. ياد بگيريد كه كجاست و چطور بايد آن را فعال كنيد تا در زماني كه به آن احتياج داشتيد به راحتي بتوانيد به آن دسترسي پيدا كنيد .

Fps (تعداد عكسي كه دوربين در ثانيه مي گيرد) را مطابق با سوژه انتخاب كنيد


بعضي از دوربين هاي DSLR در حالت متوالي قابليت انتخاب تعداد عكس ها را در يك ثانيه دارند. براي عكس گرفتن از سوژه هاي با سرعت بالا در اين قسمت بالاترين گزينه را انتخاب كنيد، اما اگر از سوژه اي با سرعت معمولي عكس مي گيريد بهتر است براي اشغال نشدن بيهوده حافظه دوربين از تعداد عكس پايين تري در ثانيه استفاده كنيد.

از سرعت شاتر بالا استفاده كنيد


براي داشتن بهترين نتيجه از حالت S (اولويت با سرعت شاتر) استفاده كنيد و حواستان باشد كه سرعت شاتر آنقدر پايين نباشد كه سوژه تار ثبت شود. براي عكاسي معمولي حداقل از سرعت ۱/۶۰ ثانيه و براي عكاسي از سوژه هاي با سرعت بالا حداقل از سرعت ۱/۵۰۰ ثانيه استفاده كنيد.

منبع:

برترين ها

برچسب‌ها: عكاسي، راهنماي عكاسي، آموزش عكاسي،

آشنايي با مفهوم ISO در عكاسي و كاربرد آن
۳۰ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۱۴:۱۸| بازدید: | نویسنده آتليه كودك | آتليه نوزاد | آتليه بارداري | نظرات (0)

رفتن يك عكس خوب بدون اينكه از ISO، كار با آن و تاثيراتش بدانيد، خيلي سخت و چالش‌برانگيز خواهد بود. در واقع ISO يكي از سه ستون عكاسي (دو تاي ديگر اپرچر و سرعت شاتر هستند) است. هر عكاسي بايد كار با آتليه بارداري اين ويژگي مهم را بداند تا بتواند از تجهيزاتي كه در اختيار دارد حداكثر بهره را ببرد. با ادامه مقاله همراه باشيد تا از ISO در عكاسي نوزاد بيشتر بدانيد.


ISO چيست؟

به بيان بسيار ساده، ISO سطح حساسيت دوربين شما به نور موجود در محيط است. هر چه ميزان اين معيار كم باشد، دوربين به نور حساسيت كمتري دارد و طبيعتا با بالا بردن ISO حساسيت دوربين به نور بيشتر خواهد شد. اما شايد بپرسيد كه با كدام قسمت دوربين مي‌توان اين حساسيت را كم يا زياد كرد؟ در پاسخ بايد بگوييم كه اين كار بر عهده سنسور است. در واقع سنسور مهم‌ترين بخش يك دوربين است كه مي‌تواند نور مورد نياز را جمع و آن را به يك تصوير تبديل كند. زماني كه حساسيت بالا مي‌رود، دوربين در گرفتن عكس بدون فلش و در نور كم، تواناتر نشان مي‌دهد. البته همه چيز به همين خوبي‌ها نخواهد بود. زيرا بالا رفتن حساسيت نويز را نيز افزايش  مي‌دهد و اين جا است كه كار مشكل مي‌شود. به عكس زير اگر توجه كنيد، تفاوت را خواهيد ديد.
 
 آشنايي با مفهوم ISO در عكاسي و كاربرد آن

در هر دوربين پيش فرضي براي ISO است كه در آن حالت دستگاه مي‌تواند بهترين عكس ممكن را بگيرد. به طور معمول عدد ISO از 200-100 آغاز مي‌شود. نكته‌اي كه در رابطه با اعداد ايزو وجود دارد اين است كه بين هر عدد تا عدد بعدي حساسيت دو برابر مي‌شود. اين يعني در ايزوي 200 دوربين دو برابر حالت 100 حساسيت به نور دارد. حالا احتمالا مي‌پرسيد كه مثلا اينكه سنسوري شانزده برابر به نور حساسيت دارد يعني چه؟ پاسخ چنين است: دوربين در اين حالت تا شانزده برابر به زمان كمتري براي عكس گرفتن نياز دارد.

چه زماني از ايزوي كم استفاده كنيم؟

همانطور كه پيش از اين هم گفتيم بايد تا آنجايي كه مي‌شود مقدار ISO را در پايين‌ترين حد نگه داريد. زماني كه نور به اندازه كافي وجود دارد بايد مقدار ISO را در كم‌ترين حالت نگه داريد. البته زمان‌هايي هم هست كه حتي در نور كم هم مي‌توان مقدار ايزو را كم‌ترين مقدار انتخاب كرد و آن وقتي است كه دوربين روي سه پايه يا يك سطح صاف بدون تكان قرار گرفته است. به خاطر داشته باشيد كه در اين حالت دوربين به زمان بيشتري براي انداختن عكس نياز خواهد داشت و هر چيزي كه در اين مدت تكان بخورد به مانند يك روح ظاهر خواهد شد.
 
 آشنايي با مفهوم ISO در عكاسي و كاربرد آن


چه زماني مقدار ISO را افزايش دهيم؟

مقدار ايزو را بايد زماني افزايش داد كه نور به اندازه كافي وجود ندارد. مثلا زماني كه عكاسي در محيط‌هاي داخلي انجام مي‌شود و فلش مورد استفاده قرار نمي‌گيرد بهتر است ايزو افزايش يابد تا از هر گونه تاري اجتناب شود. در مواقع ديگري هم مي‌توان ايزو را افزايش داد، مثل وقتي كه مي‌خواهيد عكسي با سرعت بسيار بالا بگيريد. البته بايد بدانيد كه در اين مدل عكاسي حضور نويزها تقريبا صد در صد است.

در بسياري از DSLRهاي جديد گزينه‌اي تحت عنوان Auto ISO وجود دارد كه در نور بسيار كم بهترين عملكرد را خواهد داشت. خوبي اين تنظيمات جديد اين است كه مي‌توانيد حداكثر مقدار ايزو را تعيين كنيد و در اين حالت دوربين در حالت خودكار از مقدار تعيين شده شما تجاوز نخواهد كرد.

منبع:

برترين ها

برچسب‌ها: عكاسي، راهنماي عكاسي، آموزش عكاسي،

بهترين تكنيك هاي فوكوس
۳۰ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۱۲:۱۹| بازدید: | نویسنده آتليه كودك | آتليه نوزاد | آتليه بارداري | نظرات (0)

كي از اولين قوانين عكاسي اين است كه سوژه بايد واضح و شارپ باشد. اغلب دوربين هاي مدرن عكاسي چندين راه براي گرفتن عكس هاي شارپ پيشنهاد مي كنند. در اين مقاله قصد داريم تا به مهمترين تكنيك هاي فوكوس دوربين ها نگاهي بيندازيم و بهترين تنظيمات براي استفاده ي آن ها را بررسي كنيم. همچنين به چگونگي انتخاب نقطه فوكوس خودكار (AF point) و استفاده از حالت هاي فوكوس نگاهي خواهيم انداخت. عكاسي كودك

فوكوس دستي


اگرچه تقريبا همه ي دوربين هاي عكاسي جديد در آتليه نوزاد مي توانند به صورت خودكار فوكوس كنند (دوربين هاي Leica M9، Leica M9-P و Leica Monochrom استثنا هستند) اما آنها اغلب امكان فوكوس دستي را نيز به شما مي دهند. فوكوس دستي قطعا براي عكاسي ماكرو يك انتخاب خوب است چون اغلب دوربين ها براي قفل شدن روي سوژه هاي بسيار نزديك مشكل دارند. لنز وقتي دكمه شاتر فشرده مي شود دچار اين مشكل شده و دائم فوكوس عقب و جلو مي شود. در اين حالت تغيير حالت دوربين به فوكوس دستي و انجام كار به دست خودتان مي تواند كمتر خسته كننده باشد. به علاوه تكنولوژي نمايشگر زنده (Live View: نمايش منظره از نمايشگر دوربين به جاي نماياب، حين عكاسي) فوكوس دستي را بسيار آسان كرده است زيرا معمولا اين امكان وجود دارد كه عكس را بزرگنمايي كنيد تا نقطه مورد نظرتان را بهتر ببينيد و سپس فوكوس را روي آن تنظيم كنيد تا به طور كامل شارپ شود.


فوكوس تك عكس – Single shot autofocus

فوكوس تك عكس معمولا با single autofocus يا به طور خلاصه single AF معرفي مي شود. اين تنظيم دوربين را در حالتي قرار مي دهد كه وقتي دكمه شاتر تا نيمه فشرده مي شود روي سوژه فوكوس شده و اين فوكوس ثابت مانده تا عكس گرفته شود و دكمه شاتر رها گردد. اگر شما به فوكوس مجدد نياز داشته باشيد لازم است تا انگشت خود را از روي دكمه شاتر رها كنيد و دوباره فشار دهيد تا فوكوس مجدد انجام شود. حالت فوكوس تك عكس (single AF) براي سوژه هاي ثابت مانند منظره ها و اشياي بي جان مناسب است.


فوكوس متوالي – Continuous autofocus

وقتي اين حالت از فوكوس را انتخاب مي كنيد، دوربين تا وقتي كه دكمه شاتر تا نيمه فشرده است به فوكوس كردن خود ادامه مي دهد. اين ويژگي باعث مي شود اين حالت از فوكوس انتخاب مناسبي براي عكاسي از سوژه هاي متحرك باشد چرا كه دوربين فاصله فوكوس را متناسب با جا به جايي سوژه تنظيم مي كند. دوربين هاي حرفه اي مانند Canon EOS 7D و Nikon D7000 قابليتي دارند كه به شما امكان مي دهد نقطه ي فوكوس خودكار درون فريم عكس را مشخص كنيد كه دوربين سوژه را در آن نقطه دنبال و مرتبا فوكوس كند. برخي از دوربين ها حتي به شما اجازه مي دهند كه مشخص كنيد دوربين با چه سرعتي بايد به تغييرات سوژه واكنش نشان دهد تا از خارج شدن سوژه از فوكوس حين تغييرات سريع جلوگيري شود. حين استفاده از فوكوس متوالي معمولا پيشنهاد مي شود كه نقطه شروع فوكوس (AF point) را به صورت دستي تنظيم كنيد تا دوربين بداند كه سوژه ي هدف چيست تا بتواند آنرا دنبال كند. اگر شما به عكاسي ورزشي يا عكاسي از حركات سريع علاقه داريد مطمئن شويد كه گزينه عكاسي متوالي را در دوربين خود انتخاب كرده ايد.


انتخاب نقطه فوكوس – AF point

حين عكاسي با فوكوس اتوماتيك يكي از نقاط فوكوس فعال بايد روي سوژه باشد تا به صورت واضح درون عكس ثبت شود. به طور كلي، دو راه براي انتخاب نقطه فوكوس درون دوربين وجود دارد. راحت ترين راه اين است كه به دوربين اجازه دهيد به جاي شما تصميم بگيرد و از انتخاب خودكار نقطه فوكوس استفاده كنيد. در بسياري از موقعيت ها دوربين، خود اين كار را به خوبي انجام مي دهد و براي موقعيت هايي كه وقت زيادي براي عكاسي نداريد مناسب است. اگر چه، در اكثر مواقع دوربين شما سعي بر فوكوس كردن روي نزديك ترين سوژه به مركز فريم را دارد و براي فوكوس كردن روي سوژه هاي كوچكتر يا با جزئيات ريز خوب عمل نمي كند. به اين دلايل بهتر است اغلب خودتان درباره نقطه فوكوس تصميم بگيريد و آن را تنظيم كنيد.


انتخاب دستي نقطه فوكوس

تنظيم دستي نقطه فوكوس به شما بيشترين حد كنترل بر روي جايي كه دوربين فوكوس خواهد كرد را مي دهد. اين قابليت براي عكاسي منظره، اشيا بي جان و پرتره (وقتي كه شما زمان كافي براي انجام تنظيمات لازم را داشته باشيد) مناسب است. براي انجام اين تنظيم، دكمه انتخاب نقطه فوكوس (AF point selection) را بزنيد و حين نگاه كردن درون نماياب از كليد هاي جهت نما استفاده كنيد تا نقطه مورد نظرتان انتخاب شود. وقتي شما به نقطه ي فوكوسي رسيديد كه روي سوژه ي شما قرار دارد مي توانيد فوكوس كرده و عكس بگيريد.

منبع:

برترين ها

برچسب‌ها: عكاسي، راهنماي عكاسي، آموزش عكاسي،

كشورهايي كه عكاسي در آن ها ممنوع است
۳۰ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۱۰:۲۴| بازدید: | نویسنده آتليه كودك | آتليه نوزاد | آتليه بارداري | نظرات (0)

براي اين كه مسافرت ها خاطرات خوبي را به جاي بگذارند بايد با قوانين هر كشوري تا حدودي آشنايي داشته باشيم. هر كشوري قانون هاي مخصوص خودش را دارد كه توريست هاي آن كشور مجبور به رعايت كردن آن هستند. در بعضي از كشورها عكاسي با دوربين ديجيتال در برخي مناطق ممنوع است و جريمه خواهيد شد.

كره جنوبي: جريمه عكاسي بدون اجازه ۵ سال زندان

كشورهايي كه عكاسي در آن ها ممنوع است
 
در اين كشور عكاسي از زنان بدون كسب اجازه از آن ها حتي در اماكن عمومي ممنوع است. ناديده گرفتن اين قانون حكم تجاوز جنسي دارد و متخلف محكوم به ۵ سال زندان و يا پرداخت ۱۰ ميليون يورو جريمه مي شود.عكاسي نوزاد
  ايالات متحده آمريكا: عكاسي از ملك هاي خصوصي ممنوع

كشورهايي كه عكاسي در آن ها ممنوع است
در ايالات متحده جرايم مربوط به عكاسي ملايم تر از كره جنوبي است. اما در برخي موارد ممكن است به دردسر بزرگي بيفتيد. براي عكس گرفتن از ملك هاي خصوصي ابتدا بايد از مالك اجازه بگيريد. پس در اين كشور هميشه به علامت هاي ممنوعه توجه كنيد.
 
امارات متحده عربي: عكاسي از قصرها ممنوع

كشورهايي كه عكاسي در آن ها ممنوع است

در امارات جريمه عكاسي از مكان هاي ممنوعه يك تا ۳ ماه زندان و يا پرداخت ۱٫۳۶۱ دلار جريمه است. در بسياري از مناطق اين كشور به دليل خرافه هاي بومي عكاسي ممنوع است. پس عكاسي از ساختمان هاي دولتي، پل ها و قصرها ممنوع است.
 
كره شمالي: اقدام به هر كاري بدون اجازه ممنوع

كشورهايي كه عكاسي در آن ها ممنوع است

اگر تصميم داريد از اين كشور ديدن كنيد بايد خودتان را براي محدوديت هاي شديد در حركات و رفتارهاي تان آماده كنيد. در كره شمالي هرگز نبايد هتل را بدون راهنما ترك كنيد و بدون اجازه راهنما هم نمي توانيد عكاسي كنيد. اگر چنين اشتباهاتي را مرتكب شويد بايد جريمه سنگيني را بابت آن بپردازيد.
 
انگليس: عكس هاي تبليغاتي ممنوع

كشورهايي كه عكاسي در آن ها ممنوع است

توريست ها در هر نقطه از اين كشور اجازه گرفتن عكس هاي مبتدي و غير حرفه اي دارند اما اجازه گرفتن عكس هاي تبليغاتي ممنوع است. به عنوان مثال عكاسي در ميدان ترافالگار و ميدان پارلمان لندن فقط با اجازه شهردار لندن امكان پذير است.
 ژاپن: عكاسي از مجسمه ها و معبدهاي بودا ممنوع

كشورهايي كه عكاسي در آن ها ممنوع است

در ژاپن عكاسي از بعضي معبدها و مجسمه هاي خاص ممنوع است و به اعتقاد آن ها عكاسي ارواح را آزار مي دهد. قبل از رفتن به اين كشور ليست مكان هايي كه عكاسي در آن ها ممنوع است را پيدا كنيد. البته در زمان هاي خاصي از سال اين ممنوعيت وجود ندارد
منبع:
وب سايت بدونيم
برچسب‌ها: عكاسي، راهنماي عكاسي، آموزش عكاسي،

انواع عكاسي
۳۰ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۰۸:۲۶| بازدید: | نویسنده آتليه كودك | آتليه نوزاد | آتليه بارداري | نظرات (0)

مثل همه هنرها، عكاسي هم انواع مختلف دارد چرا كه اين نوع از هنر چه به عنوان يك سرگرمي و چه در جايگاه يك شغل و حرفه بسيار مورد علاقه و توجه قرار گرفته است. در اين مقاله سعي داريم شما را با برخي از سبك‌هاي عكاسي كه از جايگاه بالايي در هنرهاي خلاق برخوردارند آشنا كنيم.

نمي‌توان عكس را فقط نمايشي از واقعيت دانست، بلكه اغلب قادر به نمايش چيزي است كه توسط يك ناظر معمولي ديده نمي‌شود. يك عكس قطعا ارزشي برابر با هزاران كلمه و قدرتي براي انتقال مفهومي متفاوت از وضعيتي خاص دارد.

عكاسي همان طور كه ارائه دهنده‌ي راه‌هاي مختلفي به مشتاقان اين شكل از هنر است، براي عده‌اي سرگرمي و براي قشري ديگر حرفه‌اي كامل محسوب مي‌شود. جذاب‌ترين و ديدني‌ترين عكس‌هاي جهان نيازي به تجهيزات گران قيمت نداشته‌اند.

يك عكس خيره‌كننده، تخصص ماهرانه چشمي است كه ياد گرفته، لحظات را در بهترين زمان ممكن ثبت كند

نياز واقعي براي يك عكس خيره‌كننده، تخصص ماهرانه چشمي است كه ياد گرفته، لحظات را در بهترين زمان ممكن ثبت كند.

اگرچه عكاسي رنگي به مرور زمان محبوبيت بيشتري به دست آورده اما عكاسان از پتانسيل موجود در تصاوير سياه و سفيد نيز كاملا آگاه هستند.

اگر عكاسي برايتان جالب است ادامه مطلب را از دست ندهيد تا با انواع عكاسي كه برخي از آنها، حتي موقعيت‌هاي شغلي فوق‌العاده‌اي نيز هستند آشنا شويد.

۱ - عكاسي مد

عكاسي مد يكي از پر سودترين انواع آن است. عكس‌ها يكي از مؤثرترين راه‌هاي ارتباطي در جهان مد هستند. در اينجا براي جلب توجه بيشتر به لباس‌ها و لوازم تزئيني از عكاسي استفاده مي‌شود. مدل‌ها منحصرا براي به نمايش گذاشتن محصولات در بهترين حالت ممكن انتخاب مي‌شوند. رسالت عكاسان مد روز ايجاد نگاهي خاص به محصولات است؛ فارغ از اينكه عكس‌ها در محيطي طبيعي يا در استديو گرفته شوند. معمولا اين عكس‌ها، راه خود را به مجلات پيشرو در حوزه مد باز مي‌كنند. اين مجلات نياز مردمي كه علاقه‌مند به آخرين تغييرات روز درباره لباس‌ها و لوازم تزئيناتي هستند را تامين مي‌كنند. آتليه كودك

۲ - عكاسي تبليغاتي

اين سبك درباره بهترين راه ايجاد فضاي مناسب براي برجسته كردن محصولي است كه تبليغ مي‌شود. عكاسان اين رشته به طور كلي ذهني پر از تصاوير و ايده‌هاي متفاوت دارند. برخي اوقات شركت‌هاي طراحي نيز به منظور رسيدن به نتايجي مشخص‌تر، عكاسان را راهنمايي مي‌كنند كه اين عكس‌ها همواره با هماهنگي شركت تبليغاتي برنامه‌ريزي مي‌شوند.

۳ - عكاسي اشياء

عكاسي اشياء درباره ثبت اشيايي است كه براي ايجاد يك تركيب خاص، به عمد در كنار يكديگر قرار داده شده‌اند. اين شكل از هنر عكاسي نيازمند توانايي و درك بالاي عكاس از تركيب‌بندي و نورپردازي است. عكاسان اين سبك توانايي ايجاد بافت‌هاي متفاوت و همچنين اضافه كردن اشياء مختلف براي جذابيت بخشيدن به يك تركيب غيرطبيعي را دارند. عكاسي كودك

۴ - عكاسي عروسي

عكاسي عروسي رشته‌اي ويژه در اين هنر است كه مختص ثبت لحظات خاطره‌انگيز عروسي به انواع و اقسام روش‌هاي خلاقانه است. يك عكاس مي‌تواند رويكردي متفاوت در قبال هر كدام از عروس يا داماد در اين مقوله داشته باشد. در حالي كه برخي ترجيح مي‌دهند از فيگور‌هاي سنتي استفاده كنند، بعضي‌ها هم مبناي عكس خود را صرفا معطوف به لحظه و اتفاقات آني آن مي‌كنند.

همچنين عكاسان مي‌توانند در صورت موافقت مشتري تصاويري بسيار شيك (شبيه عكاسي مد) با تم‌هاي خاص بگيرند. موارد بسياري مانند عروسي‌هاي پر زرق و برق وجود دارند كه عكس‌ها به طور اختصاصي در استديوها گرفته مي‌شوند. امروزه، بسياري از مردم كه به دنبال كشف ايده‌هاي جديد هستند؛ راه را براي عكاسان حرفه‌اي اين رشته به منظور خلاقيت بيشتر باز كرده‌اند.

 

منبع:

كجارو


برچسب‌ها: عكاسي، راهنماي عكاسي، آموزش عكاسي،

عكاسي مينيمال
۳۰ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۰۶:۳۵| بازدید: | نویسنده آتليه كودك | آتليه نوزاد | آتليه بارداري | نظرات (0)

عكاسي مينيماليسم :

عكاسي مينيماليستي يك هنر كمتر شناخته شده است. بهره گيري از  تصاوير آرام ،  متمركز ساختن  كادر در عناصر اصلي براي خلق تركيبي بي نقص، صراحت بيان و سادگي از ويژگيهاي اين سبك از عكاسي بارداري  است.

اين سبك از عكاسي با طرح يك چالش با  تنطيم يك يا دو عنصر و حذف تمام اضافات در كادر به بيان يك موضوع  و پيام مي پرداد.

در تعاريف آمده است كه اساس هنر مينيمال خلاصه گرايي در فرم و تاكيد بر محتوا ي اثر است و پيش از آنكه به احساسات شخصي و بيان آنها علاقه مند باشد،سعي دارد از قوانين فيزيك و رياضي و استعاره و نشانه در خلق آثار استفاده كند.آتليه كودك

بنابراين مي توان عنوان كرد كه يك مكتب هنري است، مكتبي كه اساس آثار و بيان خود را بر پايه سادگي بيان روش‌هاي ساده و خالي از پيچيدگي معمول فلسفي و يا شبه فلسفي بنيان گذاشته‌است.

Minimal Photography

ويژگيهاي يك عكس مينيمال:

1- توجه بيننده را به شدت جلب مي‌كند: براي تاكيد بر روي يك سوژه يا قسمت كوچكي از عكس، راه‌هاي مختلفي وجود دارد از جمله كم كردن عمق ميدان. اما هيچ كدام مثل از كادر حذف كردن نقاط ديگري كه توجه بيننده را از سوژه‌ي اصلي پرت مي‌كنند جواب نمي‌دهد.

2- اين عكس‌ها از نظر تجاري حكم طلا را دارند: اگر اهل فروش عكس‌هايتان هستيد بدانيد كه عكس‌هاي ميني‌ماليستي خيلي خريدار دارند. يكي از مهم‌ترين دلايلش اين است كه عكس‌هاي ميني‌مال فضاي كافي براي افزودن متن تبليغاتي را دارند.

3- عكاسي مينيماليستي چالش‌برانگيز است: هر كسي مي‌تواند يك دوربين بردارد و براي خودش فرت و فرت از اين طرف و آن طرف عكس بگيرد. اما برخورد با يك منظره به نيت گرفتن يك عكس ميني‌ماليستي سخت‌تر است. بايد محل درست را پيدا كنيد، نقشه بكشيد و درست زمان‌بندي كنيد تا سوژه‌ي اصلي‌تان در جاي مناسب قرار بگيرد. اين چيزها حتي براي عكاسان باتجربه هم چالش‌برانگيزند.

– سادگي و ايجاز.

– تكرار و سريال گونه بودن.

– كاهش شي به اشكال اصلي هندسي، دقيق، خشك وبا كناره هاي تيز و استفاده از فرمهاي واحد.

– استفاده از رنگهاي عموماَسرد و صنعتي.

– نفي مفاهيم عميق فلسفي، سياسي و اجتماعي .

– نفي هر گونه تاريخ گرايي و تاكيد بر ادراك مستقيم، يكباره و كلي، مواجهه بيننده با شي.

از نكات قابل توجه ي اين سبك از عكاسي است.

منبع:

آرتي

برچسب‌ها: عكاسي، راهنماي عكاسي، آموزش عكاسي،

عكاسي در سفر - مقدمه
۳۰ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۰۴:۳۹| بازدید: | نویسنده آتليه كودك | آتليه نوزاد | آتليه بارداري | نظرات (0)

نويسنده : وان در السكن
مترجم : ثمره هدايت
اولين چيزي كه در عكس‌هاي وان در السكن به بيننده ضربه وارد مي‌كند موضوع عكس‌هاي اوست در كارهاي اوليه وي، اغلب موضوع‌ها از دوربين روبرگردانده، غمگين و انديشناك‌اند و يا به جاي ديگري خيره شده‌اند. عكاسي نوزاد
عكاس جوان، مردان، زنان و كودكاني را مشاهده مي‌كند كه عميقاً در دنياي خودشان غوطه‌ورند، در تنهايي و رويايشان.آتليه بارداري

در كارهاي متأخر آن‌ها به طور گمراه‌كننده، سرسخت و با اعتماد به نفس به عقب نگاه مي‌كنند. آن‌ها به بازيگري تبديل شده‌اند تحت (زير) فرمان كارگران ماهري كه تنها آرمان (شعار) دارد. نشان بده چه كسي هستي؟ (يا خودت را نشان بده) ـ با اين جملات او كارهاي خودش را تمام مي‌كند. فيلم تأثير گذار او Bye كه در آن او پيشرفت بيماري خودش را به سادگي ضبط كرده است؛ به صورت متوالي و زنجيروار و تهي از شرم بي‌جا.

چيزي كه چشمان مدل‌ها بايد بگيرند در زبان‌ اندامشان منعكس شده. عكاس زيبايي و هاله‌ي اروتيك بدن‌هاي آن‌ها را دوست دارد. ضعف و آسيب‌پذيري و در عين حال توانايي و قدرت آن‌ها را. او بازي وسوسه و ژست را مي‌بيند. كشف پيوسته (ثابت) شكل ديگري از افسون زنانه، از سختي (يا شدت) مردانه يا آرزوي كودكانه.


همانند مجسمه‌اي كه او مي‌خواست تبديل به آن شود. او با حجم و توده سرو كار دارد. با تاريكي و روشني با فرم و تأثير آن‌ در فضا.

او به طور پياپي عكس‌هاي رنگي مي‌گرفت ولي ابزار صحيح او چاپ سياه و سفيد است يا (in Colour).

قدرت (يا نبرد، يا پتانسيل) پر معني و بيانگر، هر سايه (تفاوت ظريف) از سياهي ملايم (تيرگي ملايم) تا سفيد (روشني) بي‌رنگ از دگرگوني (تغيير) ظريف تنها تا كنتراست (تفاوت) چشمگير آن‌ها را به طور كامل مورد استفاده قرار داد.

او بر حرف خودش اصرار داشت، مردي با چشمان خدمتگزار به دنبال كسي كه به آن كمك كند. با اين وجود (ولي) اصلي‌ترين دليل براي او در به وجود آوردن عكس‌هايش بازشناسي (شناخت) خودش است.

فضاهاي منحصر به فرد (ويژه) و موقعيت‌ها در عكس‌هاي او (تصاوير او)هميشه چيزي از احساسات را منعكس مي‌كند. اين خودشيفتگي نيست و به طور آشكار (واضح) مخالف افاده و تكبر است. وان در السكن اصالت را جستجو مي‌كرد و براي او معناي «خالص و دست‌نخورده» ضروري نيست. ولي بيشتر تسليم شدن كامل شخصي با بي‌ميلي در نقش يك زن و يا مرد در زندگي است. تفاوتي ندارد چه اندازه رقت‌انگيز (اسفناك) يا چشم‌نواز باشد.


اين همان دليلي است كه به موجب آن او اغلب از مردم در گوشه هايي از جامعه عكاسي كرد كه براي آن‌ها نفعي در تظاهر در موقعيت‌شان وجود ندارد.

وي غرور و مقاومت آن‌ها را براي زنده ماندن تشخيص داد. خصيصه‌اي كه خودش آن را دارا بود. وان در السكن شخصيتي فروتن (بي تكلف) نبود. او جذابيتي خاص داشت اثري كه از او به‌جا مي‌ماند. مستقيماً با خود او و شرايط محيط اطراف او ارتباط مستقيم داشت. اين خصيصه غيرقابل انعطاف درباره‌ي او است. به نظر او اين تكليف و قضاوتي كه ديگران در مورد او ابراز مي كردند اغلب سخت (مشكل) مي‌آمد.

او تصويري قابل توجه از عكاسي قرن بيستم آلمان از خودش به جا گذاشت و تأثيري قابل توجه بر عكاسان نسل بعد به جاي گذاشت.

خصوصيت كار او خيلي زود به وسيله مردم درك و شناخته شد. او براي دو سال عكاسي كرد و آثارش را در طول سفرش به پاريس در سال ۱۹۴۹ به عنوان عضوي از GKF (اتحاديه عكاسان معتبر هلند) عرضه كرد. انتخابات اتحاديه به طور سرسختانه  اي انجام شد. السكن در اين انتخابات پيروز نشد ولي بدون بحث و مجادله يك سال ديگر در آن‌جا با عكاسان Adwinding آمستردام كه گروهي چپ‌گرا و آوانگارد بودند و بيشتر افراد اتحاديه GKF را تشكيل مي‌دادند و به صورت مخفيانه در سال‌هاي آخر جنگ جهاني دوم بر عليه آلمان‌ها صحنه هايي را ضبط مي‌كردند فعاليت كرد. در طول جنگ در آكادمي هنر آمستردام شركت كرد زيرا مي‌خواست از فشار گروه كارگري آلمان فرار كند. بعد از جنگ به عنوان فردي كه جنگ را نفي مي‌كند براي زماني در معدن كار مي‌كرد.


از لحاظ عاطفي و رواني بازگشت به مطالعه و درس خواندن دراين شرايط براي او غيرممكن مي‌نمود و بدين دليل واحدهاي درسي خود را به صورت نيمه‌تمام رها كرد.

هيچ‌كس درباره‌ي اين سردر گمي و گيجي بعد از جنگ نمي‌توانست اظها نظر كند. سؤالاتي كه براي نسل وان در السكن نسلي كه در طول سال‌هاي افسردگي و نااميدي جنگ جهاني رشد كرده و به بلوغ رسيده بودند بي‌جواب ماند.

حقيقت داستان جنگ كه شامل اخراج يهوديان بي‌گناه هلند شد در اين وضعيت پاريس را كه همچنان مركز فرهنگي اروپا بود و در طول جنگ نسبتاً ويران شده بود ترك كردند.

وان در السكن نيز در تابستان ۱۹۵۰ ـ شهر نوراني ـ پاريس را ترك كرد.

Kryntaconis عكاس مگنوم و عضوي از GKF در ابتدا طي نامه‌اي از Pictorial Service او را به انجمن عكاسان مگنوم در پاريس معرفي كردند. اين‌جا او براي نام‌هاي مشهوري همچون: هنري كارتيه برسون، رابرت كاپا، ديويد سيمور، جرج راجرساند، ارنست هاوس كساني كه او كار آنان را صميمانه مي‌ستود به چاپ عكس مي‌پرداخت و از اين جا بود كه رابطه‌ي خود را با آتاكاندو پناهنده‌ي زيبا و مستعد مجاري آغاز كرد كسي كه سه فرزندش را در خودش جستجو مي‌كرد.

او كارش را در Pictorial Service تنها براي شش ماه ادامه داد. در آن زمان در سورس زندگي مي كرد و هرزگاهي كارهايي در زمينه عكاسي انجام مي‌داد ولي اغلب اوقات را به پرسه زدن و نگاه كردن در خيابان‌ها سپري مي كرد.

سواي از هنرمندان كشورش كه در ميان آن‌ها نقاشاني چون كارل ايل و نويسندگاني نظير سيمون و نيكنوگ وجود داشت او با كسي آشنايي نداشت.


ملاقات او در يك كافه با شخصي روسي باعث ورود او به بوهيا از سنت ـ جرمين ـ دس ـ پرس ـ گروهي كه شامل مردم جواني از مليت‌هاي مختلف بود گرديد. همه‌ي آن ها نشاني از جنگ داشتند. افراد بي هدفي بودند كه روزهاي خود را دربارها و كافه‌ها و رستوران‌هاي كوچك با الكل و مواد مخدر سپري مي كردند. السكن شروع به عكاسي از آن‌ها نمود. آن چه براي او جذاب مي‌نمود نگرش آن ها به زندگي بود كه اغلب مخالف آرزوهاي‌شان بود.

او روش خود را با استفاده از نور مصنوعي، دود و عكس‌العمل‌هايي كه باعث كشف محيط اطرافش مي‌گرديد آغاز نمود.

از مشاجرات، وعده‌هاي غذا و همچنين از بدن‌هاي آن‌ها كه در خواب آرامش يافته، گم شدن در آغوش غرور و نااميدي‌ها عكاسي كرد.

يكي از آن‌ها «ولي مايرس» هنرمند جذاب استراليايي بود كه السكن پرتره‌اي خارق‌العاده از او گرفت كه تصوراتي از زيبايي، خيال و تنهايي در پي داشت.

زماني كه السكن با مديد مسئول بخش عكاسي موزه‌ي هنر مدرن نيويورك در سال ۱۹۵۳ ملاقات كرد استايكن بسيار تحت تأثير او قرار گرفت و كيفيتي داستان‌گونه در كارهاي السكن يافت و از او خواست تا كتابي سواي اين عكس‌ها منتشر سازد.

استايكن نمايشگاه «خانواده بشر» را در سال ۱۹۵۵ ترتيب داد. اين نمابشگاه به لحاظ نمايش ايدئولوژي بعد از جنگ مورد توجه و تشويق قرار گرفت و شامل يكي از تصورات السكن بود و كار او را به طور گسترده از عكاسي اروپاييان بعد از جنگ نشان مي‌داد.موفقيت اين نمايشگاه موفقيت‌هاي ديگري را در مؤسسه هنر شيكاگو و مركز هنري واكر در ميناپوليس در پي داشت. در ضمن، وان در السكن عكس‌هايي پيرامون يك داستان عشقي خيالي كه توسط خود او نگاشته شده بود چيدمان كرد.

در سال ۱۹۵۶ كتابي موسوم به( عشق در كرانه چپ) به طور هم‌زمان در هلند، آلمان و انگلستان بعد از هياهوي فراوان منتشر گرديد. اين كتاب واكنش‌هاي متفاوتي را در پي داشت. صحت مستند گونه‌ي اين كتاب به ويژه طبقه‌ي متوسط هلند را شوكه كرده بود.

مانند بقيه‌ي عمر خود، اين بار نيز وان در السكن در برابر سانسور بي‌پرده و علني ايستادگي كرد.

در بررسي‌هاي مربوط به نمايشگاه موزه‌ي هنرهاي مدرن او، وان در السكن با ويگي مقايسه شد. اثر ويگي موسوم به شهر عيان ۱۹۴۵ يه شكلي حيرت‌آور اولين كتابي است كه وان در السكن از آن به عنوان منبع الهام مستقيم خود نام مي‌برد.

اما تصاوير ويگي از زندگي در عمق جامعه‌ي شهري تصاوير يك گزارشگر نگران هستند همان افراد همچنان در عكس‌هاي وان در السكن ظاهر مي‌شوند و اين نشان از يك داستان جاري دارد. در اين مفهوم وان در السكن جايي بين «ويگي» و
«نان‌گلدين» قرار دارد. عكاس اثر موسوم به ترانه وابستگي جنسي نان گلوين خود نيز يكي از طرفداران وان در السكن است.هر دوي آن‌ها اعضاي نسلي هستند كه به تصوير مي‌كشند. اگر چه درگيري و ايفاي نقش نان در آن شخصي‌تر است. يك دليل ديگر ربط دادن كار وان در السكن با كار نان گولوين وجود دارد: آرايش كتاب او داراي كيفيات يك فيلم است. در كار هر دو عكاس ايده اكتشاف و تحقيق در مورد حدود و پتانسيل عكاسي، فيلم و نمايش اسلايد نقشي مهم ايفاء مي‌كند.

تا هنگامي كه عشق در كرانه چپ سر از كتاب‌فروشي‌ها درآورد، او بار ديگر در آمستردام زندگي مي كرد. در اين هنگام او با آتاكاندو بود. در سال ۱۹۵۴ با او ازدواج كرد. در پاريس او عكس‌هاي زيادي از كاندو و بچه هايش گرفته بود و مي‌خواست كتابي از زندگي خانوادگي آن‌ها بسازد.

در اين ميان عكس‌هاي زيبايي از بچه‌هاي او نيز در فيلم‌هاي وان در السكن مانند: به زندگي خوش آمدي كوچولو ۱۹۶۳ اين شكل از صميميت، سحر روزمره‌ زندگي، همچنان به شيوه‌اي مشابه بيان مي شود.

آمستردام از زمان سفر او به پاريس تغيير زيادي كرده بود. دوران سركوبگر بازسازي بعد از جنگ ديگر به سر رسيده و بي بندباري جنسي و مصرف الكل رايج شده بود. بعد از طلاق، او مدتي با يكي از دوستان ژورناليست خود به نام وان و ريجمان كار مشتركي را تجربه مي‌نمود.

در حالي كه جاز كرانه شرقي آمريكا با شدت هر چه تمام‌تر و فزاينده‌اي شنيده مي‌شد.


به لطف يان و ريجمان وان در السكن به اولين كنسرت جاز خود رفت. اين كنسرت در محل اجراي كنسرت‌ها در تاريخ ۱۷ سپتامبر ۱۹۵۵ برگزار مي شد. او كه از همان ابتدا طرفدار اين موسيقي بود تا سال ۱۹۵۹ به كنسرت‌هاي بي‌شماري در آمستردام و لاهه رفت و در اين كنسرت‌ها از همه نوازندگان بزرگ عكس گرفت، از مايلز ديويس گرفته تا فيتز جرالد. در سال ۱۹۵۹ اين عكس‌ها در كتاب كوچكي تحت عنوان جاز چاپ شد: چاپ‌هاي دانه‌هاي پر از كنتراست، تصاوير موزييسن‌ها و تمركز شديد با ريتمي ديناميك و قدري فيلم‌گونه.

با وريجمن، وان در السكن در طي اين سال‌هامشغول به انجام كارهاي مربوط به روزنامه‌نكاري شد كه يكي از آن‌ها مربوط به اوباش بود كه در مجله وريج ندرلند در سال ۱۹۵۵ چاپ شد. عكس هاي او در روزنامه‌هاي عمده‌ هلند به چاپ مي‌رسيدند، مانند دي ولكسكرانت و هت پارول. دوربين روليكورد او كم كم جاي خود را به دوربين ايكا با لنزهاي تله فوتو داد و اين منجر به تغيير در سبك‌ و ديناميك تصاوير او شد تا عكس‌هايش ژورناليستي‌تر شود. بعد از يك دوره سر در گمي‌ در روابط، او عاشق گردا وان در وين شد كه در آن هنگام دانشجوي مجسمه‌سازي شد و در سال ۱۹۵۷ با او ازدواج كرد.

در همان سال به دعوت برادر همسرش كه يك مردم‌شناس بود عازم آفريقا شد. اين شخص براي موسسه‌اي كار مي‌كرد كه اولين بار دو كتاب او را منتشر كرد و پول بليط هواپيماي او را داد و قصد داشت تا سفر او را در قالب يك كتاب منتشر سازد: كتاب‌ها همواره داراي چارچوب معروف وان در السكن بودند و او بيش از ۲۰ عدد از اين كتاب‌ها را منتشر ساخت. همه اين كتاب‌ها داراي نشان او هستند. وي با طراحان برجسته هلندي كار كرد اما اثر كار خود او هميشه نمايان بود. كولاژهاي چاپ شده او همواره از ديوارهاي خانه‌اش آويزان بودند. او دائماً روش‌هاي تقويت تصاوير به وسيله خود آن ها و نيز كنتراست آن‌ها با يكديگر يا نمايش يك خط فكري را آزمايش مي‌كرد.

باگارا كه روايت سفر وان در السكن به افريقاست در سال ۱۹۵۸ چاپ شد. اين كتاب زيبا واكنش كتبي را ايجاد نمود. همان‌طور كه انتظار مي‌رود،اين كتاب فاقد آثار انسان‌شناسي است. او از پستي بلندي‌هاي دراماتيك روستاي باندا با شور و شعري عكس گرفته كه مختص خود اوست.


كتاب بعدي او به نام «زندگي شيرين» سند مهارت او است. عكس‌ها و نيز روايت با زيبايي و پويايي خود اثرگذار مي‌نمايند. اين كتاب در سال ۱۹۶۶ تقريباً شش سال بعد از سفر ۱۴ ماهه او با گردا به آفريقاي غربي و جنوبي، مالزي، سنگاپور، هنگ كنگ، ژاپن، مكزيك و امريكاي شمالي منتشر شد. در طي اين سفرها، به ويژه در ژاپن، او روش مشاهده‌ خود را كامل كرد. در اين جا او صرفاً مشاهده گر نيست بلكه كارگردان نيز هست. تفاوت كاملي ميان عكس‌هاي گرفته شده در دوربان و اوزاكا مشاهده مي‌شود.

اولي تصويري روشن از تبعيض نژادي در افريقاي جنوبي است و نقطه‌ اوج آن كلك چاپي است كه به عابر سفيدپوست هاله‌اي نور مي‌دهد. اين نوع چاپ در هلند رايج بود. به ويژه در دهه ۱۹۷۰. تصوير دوم رويارويي مستقيمي را نشان مي دهد كه تقريباً نمايشي تهديدآميز از جذابيت ژاپني است، گروهي از تصاوير كه مي‌تواند براي عكاس مرگ‌آفرين باشد: تصويري مبتني بر تقابل.

سال‌ها بعد در يك مصاحبه راديويي در سال ۱۹۸۷، وان در السكن كه روشش شبيه به شكاري بوده كه طي آن او از دور دست طعمه خود را كه زوج‌هاي زيبا، شگفت‌انگيز و پر رمز و راز بودند مي‌ديده و سپس روي آن‌ها زوم مي‌كرده(و سر انجام به موقع آن‌ها را با يك لنز زاويه باز مي گرفته است.) شرح اين روش، شامل تغيير لنز داراي كيفيتي فيلم‌گونه است. اين تصادفي نيست. در طي همين سفر به دور دنيا، فيلم كه تا آن موقع او به طور آزمايشي مورد استفاده قرار مي‌داد به تدريج تبديل به مديوم ثانويه او شد. با يك فيلم براي انجمن كشتيراني هلند او توانست مخارج سفر خود و گردا با قايق را تأمين نمايد. منبع دوم پول به وسيله فيلم‌هاي مسافرتي تأمين شد كه او با گردا توليد ‌كرد: اين فيلم‌ها به صورت ماهانه توسط تلويزيون هلند پخش شد.

وان در السكن به سختي توانست ناشري را براي اثر خود موسوم به «دنياي ديوانه» پيدا كند. اين كتاب مربوط به سفر او به دور دنيا بود. تا حدي به دليل استيصال، او در دهه ۱۹۶۰ شروع به فيلمبرداري با دفعات بيشتري كرد و فيلم‌هاي مستند و مصاحبه‌هاي تلويزيوني زيادي ساخت كه به دليل تكنيك نسبتاً ساده و قابل مانور آن با سينما واريته شباهت زيادي داشت. مانند رابرت فرانك كه شروع به فيلم‌برداري در همان زمان كرد وان در السكن موضوعات خام و يا زندگي‌نامه خود را ترجيح مي‌داد. براي هلند، رويكرد وان در السكن خروج كامل از تلويزيون فعلي را نشان داد، كه به صورت رسمي كارگرداني شد. در بسياري از فيلم‌هايش او نقش يك شخص و يك عكاس و يك فيلم‌بردار را بازي مي‌كرد. يكي از نمونه‌هادوربين محبوب ۱۹۷۱ است كه تصوير خود اوست كه تا حدي به وسيله گردا گرفته شده است و وان در السكن به خاطر آن جايزه سينماتو گرافي را دريافت نمود.


در ارتباط با انتشار «زندگي شيرين» در سال ۱۹۸۶ موزه استدليك در آمستردام يك نمايشگاه از آثار قبلي او تحت عنوان «هي، اونو ديدي؟» ترتيب داد. اين وداع وان در السكن با عكاسي بود. اين آثار كه كاملاً با سبك دهه ۱۹۶۰ هماهنگ بود به عنوان يك رويداد بزرگ ظاهر شد. ورودي كه شامل يك راهروي كوچك بود كه ديوارهاي آن با عكس‌ها پوشيده شده بود. در اولين اتاق صداي يك روزنامه‌نگار معروف كه از يك خيمه كاغذ طلايي مي‌آمد شنيده مي شد كه يك كتابچه كلاسيك را مي‌خواند. اين كتابچه مربوط به عكاسي با موضوع تجهيز يك تاريكخانه بود. در داخل خيمه مذكور تاريكخانه قرار داشت: يك هرج و مرج بي‌سابقه. اين نمايشگاه مركب از تعداد زيادي عكس، صفحه‌هاي كنتاكت، اسلايد و اظهارات عكاس بود. كتاب همراه با آن كه در ۷ چاپ خارجي منتشر گرديد به همان اندازه موفق بود و بدين ترتيب اين نه تنها يك وداع نبود بلكه شروعي جديد بود.

به دنبال اين رويداد، او با مجله با كيفيت «خيابان» قرارداد بست و تا سال ۱۹۷۹ با اين مجله كار كرد و با نويسندگان مشهور در سفرها همراه شد. از روي اين اثر كه اغلب به صورت اسلايدهاي رنگي بود او گلچيني برداشت نمود و به صورت كتاب دوستت دارم ۱۹۷۷ درآورد. او گفت كه اين كتاب مردم، كتاب زنان و مردان، ليبيدو، سكس، عشق و دوستي است. شرح شادي، غم، رنج، مرگ،جنگ، شجاعت و زندگي است. Joie de vivre و درگيري كه در اين شرح ظاهر مي شوند ويژگي وان در السكن هستند.

عكس‌ها از جمله دوستت دارم نه فقط از اشكال مختلف عشق و شهوت بلكه از نفرت، هماهنگي و ستايش شيوه ادامه راه توسط اشخاص تحت شرايط باورنكردني بهره مي‌برد. بنابراين كتاب فوق در يك مفهوم پاسخ دهه ۱۹۷۰ به خانواده نوع بشر است. تركيبي پويا از تحولات شديد اجتماعي و پديده‌هاي آن سال‌ها، از فرهنگ آزادي جنسي گرفته تا عواقب سريع قحطي در بنگلادش. بر خلاف خانواده نوع بشر، اين مبتني بر ايدئولوژي برابري نيست بلكه بر اساس احترام به فرديت است. اد فردي خوش سليقه بود اما همچنين فردي بود كه داراي وجدان اجتماعي نيرومندي بود. او كه يك فردگرا هرج و مرج طلب يا آنارشيست بود به هيچ دسته‌بندي و جناح سياسي وابسته نبود، اگر چه دو برنامه تلويزيوني درباره جهان سوم توليد كرد كه منجر به جمع‌آوري پول به صورت گسترده شد. معروف‌ترين اين‌ها يك برنامه درباره قحطي سال ۱۹۷۴ در بنگلادش بود. اين اثر نتيجه مستقيم قرارداد عكاسي با يك هفته‌نامه بود. (دوستت دارم) نيز در موزه استدليك به نمايش درآمد. در طي اين دوره وان در السكن همچنان با اين شكل از نمايش كار مي‌كرد. يك اجبار مشابه در آزمايش در سال ۱۹۷۸ منجر به ايجاد كتاب بي‌تكلف و شاد به‌نام «سلام» شد كه در آن او تصاويري رنگي از زوج‌هايي كه در گذشته عكاسي كرده بود در كنار هم قرار داد. اين سه مضمون به دهه‌هاي آخر زندگي اد شكل مي دهند: خانه‌اي جديد و عشقي جديد در روستاي آن سوي آمستردام، علاقه روبه رشد به ژاپن كه در خلال سفرها  كتاب‌ها و نمايش‌ها نشان داده شده و سرانجام بيماري نهايي كه منجر به ايجاد شاهكار آخر او يعني فيلم خداحافظي شد. ازدواج او با گردا كه از او دو بچه داشت در آغاز دهه ۱۹۷۰ متلاشي شد. وان در السكن كه ساكن شهر بود به يك مزرعه در ايسلمير در نزديكي ادام نقل مكان كرد و براي مدتي عكاسي و فيلمبرداري را كنار گذاشت. بعد از مدتي تنها زندگي كردن او شروع به برقراري ارتباط با زني جوان‌تر به نام آنك هيل هورست نمود. الهام او بازگشت. آن‌ها صاحب يك پسر بچه شدند و در سال ۱۹۸۰ وي كتاب خود موسوم به ماجراهاي ييلاق را منتشر كرد. اين كتاب كه به صورت فيلم هم درآمد به تمجيد از زندگي روستا مي‌پردازد و زندگي خانوادگي در تصاوير شخصي و بسيار رمانتيك را تحسين مي‌نمايد.


بعد از سفر به دور دنيا، ژاپن و ساكنان آن براي وان در السكن معناي خاصي پيدا كردند. تصاوير اوليه او از ژاپن نشانگر جامعه‌اي است كه هنوز سنتي و بومي خالص است. البته اين موضوع به سرعت تغير كرد و در دهه‌هاي ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ ديگر ژاپن با گذشته فرق داشت. براي خود ژاپن، عكس‌هاي اد ارزش تاريخي زيادي داشتند، چون هيچ عكاس ديگري در
آن زمان با چنين شيوه‌ي مستندي كار نمي‌كرد. يك كتاب از اين عكس‌هاي زيبا در سال ۱۹۸۷ در ژاپن چاپ شد. مثل هميسيشه، اشخاص غير عادي بودند كه توجه او را به خود جلب مي‌كردند: همراه با زندگي خياباني، او بقدرت مردانگي ياكوزاها ـ جنايتكاران ژاپني ـ و مناسك كشتي‌گيران سامو و گيشاها را به تصوير كشيد.

به ويژه در دهه ۱۹۸۰، وان در السكن مكرراً به ژاپن سفر كرد و هدفش نگارش كتابي فراگير بود كه سرانجام در سال ۱۹۸۸ تحت عنوان «كشف ژاپن» منتشر شد. در اين اثر وان در السكن خود را مجذوب تمايز مشخص ميان كهن و روش‌هاي فعالي زندگي كه متأثر از غرب است و در ميان جوانان بيان مي‌شود نشان مي‌دهد، مضموني كه او در دهه ۱۹۸۰ در آمستردام كشف نمود. تحسين خود ژاپني‌ها نيز موجب ايجاد نمايشگاه‌هايي در اين كشور شد و كارهاي قبلي نيز به زبان ژاپني مجدداً منتشر گرديد و كار او بارها و بارها نمايش داده شد. نمايشگاه آثار قبلي او بلافاصله بعد از مرگ وي در سال ۱۹۹۳ در توكيو و اوزاكا برگزار گرديد.
منبع:
Visser Hripsime _ Van Der Elsken. Phaidon.۲۰۰۲
منبع:
عكاسي

برچسب‌ها: عكاسي، راهنماي عكاسي، آموزش عكاسي،

عكاسي با سُـكـان
۳۰ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۰۲:۴۱| بازدید: | نویسنده آتليه كودك | آتليه نوزاد | آتليه بارداري | نظرات (0)

«عكاس آزادBelt Annie Griffiths ‎ در حال بازگشت از تدريس و آموزش در يك كارگاه عكاسي به من گفت ‏‏" بايد يك نگاه اساسي به كارهاي يكي از دانشجويان دختر به نام ‏Karen Ducey ‎بيندازم"‏
اما من قبلا كارهاي او را ديده بودم.‏Ducey ‎ در عكس هايش از زندگي مردمان سخت كوشي كه بسيار متفاوت از ‏ما مي زيستند، قدرت و توان آن انسان ها را در محيط و پيرامون خشن شان به تصوير كشيده بود ، تصاويري ‏كه قدرت واقعي داشتند و با نور ، تاريكي و رنگ دريا و محيط اطراف آن در هم آميخته بودند.آنچه كه در اين ‏ميان مرا به طرز شگفتي تحت تاثير قرار داده بود خستگي ناپذيري و رضايت ‏karee ‎دربرابر شرايط سخت و ‏مشقت بار محيطي و حضور در ميان مردماني با فرهنگ بيگانه و تهيه عكس در آن شرايط بود. جالب است كه يك ‏زن جوان براي بيان ديدگاه ها و رساندن صداي خود به ديگران، اينگونه عكاسي را انتخاب كرده است.»‏
‏ ‏
‏"تام كندي " دبير عكس مجله نشنال جئوگرافيك در سال هاي ‏‎1987-1997‎


Karen ducey ‎در سال 1963 در ‏Long Island ‎ نيويورك متولد شد. در سال 1986 در رشته علوم سياسي از ‏دانشگاه ‏Wisconsin-Madison ‎فارغ التحصيل شد. دو سال بعد در يك برنامه عكاسي به نام ‏MFA ‎در مدرسه ‏هنرهاي تصويري نيويورك شركت كرد ، پس از آن به طور پاره وقت و بعنوان دستيار ‏Bruce Davidson ‎‏(عكاس) در آژانس مگنوم آغاز به كار كرد و به عنوان كارمند عكاس كانال 13 ‏WNET ‎استخدام شد.
مقالات تصويري او در ‏Seattle Times, GEO, National Fisherman, Alaska Fisherman’s ‎Journal ‎به چاپ مي رسيدند.‏Ducey ‎در حال حاضر به عنوان عكاس آزاد براي ‏Seattle Times ‎كار مي كند ‏و در كنار تدريس فوتوژورناليسم و سخنراني در دانشگاه ها به عكاسي تجاري از آلاسكا براي شيلات ادامه مي ‏دهد.‏ آتليه نوزاد

عكاسي را چطور شروع كرديد ؟

اولين بار كه چيزي در مورد كلوپ " صيادان خرچنگ درياي ‏Bering‏" شنيدم زماني بود كه تابستانها به ‏عنوان ماهيگير در آلاسكا ماهي آزاد صيد مي كردم. بعد از گذراندن يك دوره دوساله عكاسي در مدرسه هنرهاي ‏تصويري نيويورك و در حاليكه بي كار بودم تصميم گرفتم در تهيه كتابي در باره صيد خرچنگ همكاري كنم. ‏چون با موضوع كتاب آشنا بودم به اين نتيجه رسيدم كه ضمن عكاسي از اين پروژه به عنوان كارگر بر روي ‏عرشه كشتي هم كار كنم و پولي در بياورم.‏
وقتيكه به عنوان پيشخدمت در رستوراني در كدياك آلاسكا مشغول به كار بودم صيادان خرچنگ را از قاب پنچره ‏اي رو به لنگرگاه مشاهده مي كردم كه خود را براي فصل صيد شاه خرچنگ آماده مي كردند.‏ عكاسي از كودك
آنها به بندرگاه ‏Dutch ‎، بزرگترين بندر صيادي در آلاسكا مي رفتند، جايي كه صيادان و قايق هاي صيد خرچنگ ‏از آنجا عازم درياي ‏Bering ‎مي شدند.بدجوري دلم مي خواست همراه آنها بروم البته من به خاطر پول مي رفتم ‏و هيچ كس من را به عنوان يك كارگر عرشه يا ديده بان استخدام نمي كرد، تا اينكه يك روز يك آدم خوب و نيكو ‏كار پشت يكي از ميزهاي رستوراني كه من پيشخدمتش بودم نشست و به داستان اندوهبار پريشاني من گوش فرا ‏داد! نتيجه اين شد كه او بليت هواپيمايش را به مقصد بندرگاه ‏Dutch ‎به من داد و من در حاليكه حدود 30 دلار ‏پول ،ده حلقه فيلم عكاسي ،چند تايي دوربين مكانيكي ،لنز و لباس باراني به همراه داشتم به بندرگاه رسيدم. ‏

پروژه عكاسي مورد علاقه تان كدام يك از كارهايي است كه تا به حال انجام داده ايد؟

اولين پروژ ه اي كه انجام دادم پروژه مورد علاقه ام نيست اما مطمئنا به ياد ماندني ترين آنها است؛
كشتي كه با آن عازم صيد خرچنگ بوديم به ياد كشتي غرق شده "موبي ديك" نام گذاري شده بود .من به عنوان ‏كارگر عرشه و آشپز استخدام شده بودم و اميدوار بودم كه براي عكاسي وقت كافي داشته باشم .كشتي صيادي در ‏اكتبر آماده حركت و در طوفاني كه ده روز طول كشيد گرفتار شد.
موتور و ژنراتورهاي كشتي دائم دچار مشكل مي شدند . آب از جاهاي مختلف كشتي به داخل درز پيدا كرده بود و ‏امواج، كشتي را نابود كرده بودند.من در حاليكه دچاردريا زدگي شده بودم در اتاق گل آلود سكان كشتي مي ‏خوابيدم.تنها كاري كه مي توانستم انجام دهم تماشاي رادار بود. ‏
يك بار كه بر اثر تكان هاي وحشتناك كشتي جليقه هاي نجات كف آن ولو شدند من يكي از آنها را برداشتم و زير ‏سرم گذاشتم فكر مي كردم ممكن است به آن نياز پيدا كنم. به طور معجزه آسايي به ساحل برگشتيم ، كاپيتان و ‏خدمه كشتي روي كشتي هاي ديگر مشغول به كار شدند .ده روز بعد من شاهد كشتي هاي زيادي بودم كه براي ‏صيد خرچنگ عازم دريا بودند اما كشتي ما در ميان آنها نبود چون براي تعمير به سياتل فرستاده شده بود .نمي ‏دانستم چكار كنم ، مطمئن نبودم كه مناسب عكاسي از داستان خرچنگ ها باشم .‏
دريازدگي ، سخت، مرا نا توان كرده بود و به دشواري عكس مي گرفتم.‏
دو سال بعد همين كشتي با يك صاحب و نام جديد عازم صيد خرچنگ در درياي ‏Bering ‎شد ، اما هرگز برنگشت ‏و هر شش خدمه آن همراه كشتي غرق شدند.‏


Ducey_mlk.jpg


چه چيزي اين مجموعه كار ها را براي شما خاص و ويژه كرده است ؟

اين مجموعه كارها تلاشي براي رسيدن به فهم و درك عميق تر از جاذبه ها و كشش دريا براي صياداني است كه ‏صدها مايل دورتر از خشكي بر روي دريا كار مي كنند ، در اين راه شما احساسي ميان آزادي كامل و محصور و ‏محدود شدن در يك كمپ كاري شناور كه با ديوار هاي بي پايان دريا و آسمان احاطه شده ، خواهيد داشت.
دنياي جديد شما تشكيل مي شود از كشتي و قايق ،همكاران و درياي بسيار سرد.
شما تا بازگشت كشتي به ساحل نمي توانيد كار را رها كنيد. ممكن است مريض شويد اما اجازه نداريد از كار دست ‏بكشيد .در چنين شرايطي ،شما مدام در حال آزمايش جسمي و روحي مهارت ها و توانايي هاي خود براي بقا و ‏زنده ماندن هستيد. خانواده جديد و غريبي پيدا مي كنيد و بايد به آنها اعتماد كنيد، در عين حال وقتي كه باز به ‏ساحل برمي گرديد احساس مي كنيد قادر به انجام هر كاري هستيد.‏
آزادي حضور در دريا يك اعتياد توهم زا است كه افراد را به بازگشت براي مجازات و تنبيه بيشتر ترغيب مي ‏كند. ‏‎ ‎
من به مدت هشت ماه در هر دوره و در سه زمستان بر روي اين پروژه كار كردم.اين بخشي از يك پروژه ‏بزرگتر در مورد كتابي در باره صيادي تجاري آلاسكا است كه خودم انجام داده ام .
براي تامين هزينه هاي آن گاهي اوقات به عنوان كارگر عرشه براي خودم كاري دست و پا مي كردم تا در كنار آن ‏موقعيتي براي عكاسي پيدا كنم .ساير اوقات به عنوان عكاس، با آشپزي و نگه داشتن سكان ، راهي براي ادامه ‏مسيري كه انتخاب كرده ام مي يابم .‏

چه توصيه اي براي علاقمندان و مبتديان فوتو ژورناليسم داريد؟

فكر نمي كنم در هيچ موقعيتي براي توصيه دادن به علاقمندان فوتو ژورناليسم باشم .من هنوز در حال تلاش هستم ‏، فقط مي توانم بگويم ، هر روزي كه مي توانيد عكس بگيريد .‏

منبع:

عكاسي

برچسب‌ها: عكاسي، راهنماي عكاسي، آموزش عكاسي،

[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ]

بقیه صفحات

درباره سایت
موضوعات
موضوعي ثبت نشده است
عضویت در خبرنامه
عضویت لغو عضویت
نظر سنجی سایت
نتیجه
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
لینک های تبادلی اتوماتیک


ورود به سایت
نام کاربری :
پسورد :
عضویت در سایت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار سایت
بازدیدکنندگان امروز : 91
بازدیدکنندگان دیروز : 53
افراد آنلاین : 1
کل بازدیدکنندگان : 23558
دیگر موارد