نكات مفيد براي عكاسي در برف
۲۸ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۶:۴۱| بازدید: | نویسنده آتليه كودك | آتليه نوزاد | آتليه بارداري | نظرات (0)

ممكن است هنگامي‌‌كه برف شروع به باريدن مي‌كند، فكر كنيد زمان مناسبي براي بيرون رفتن و عكاسي در برف نيست، اما بايد بگوييم كه برعكس است. برف هم مانند باران، مي‌تواند شما را با صحنه‌ها و سوژه‌هاي خاص و زيبا براي عكاسي روبه‌رو كند.آتليه نوزاد
بااين‌حال، برف چالش‌هايي را هم به‌ همراه دارد و اگر از تكنيك‌هاي صحيح استفاده نكنيد، ممكن است عكس‌هاي شما بي رنگ‌و رو به نظر برسند. براي رسيدن به شانس بيشتر و موفقيت در اين زمينه، نكاتي كه در ادامه مطرح مي‌شود را بخوانيد. عكاسي  نوزاد

عكاسي در برف
1- نور دهي را تنظيم كنيد.

برف تا حدي سفيد است، بنابراين كلاً پس‌زمينه‌ي عكس‌ها غالب و بازتابنده خواهند بود. براي ثبت عكس‌هاي عالي، بايد اين نكته را درنظر بگيريد و نوردهي را تنظيم كنيد.
براي نوردهي صحيح، بايد به‌طور خاص روي سوژه يا سوژه‌‌هايي كه در فريم شما تاريك‌تر هستند نوردهي كنيد. پرنده‌ها، افراد و حيوانات همه تاريك‌تر از برف هستند. در بسياري از موارد، سنجش TTL(از طريق لنز) عكس را خراب مي‌كند. نوردهي صحيح‌‌تر در 18% خاكستري است و درنتيجه اگر به سنجش دوربين اعتماد كنيد، رنگ‌هاي سفيد تحت نوردهي كم‌تر از حد لازم قرار مي‌گيرند.
هنگامي‌كه با ميزان سفيدي وسيعي در پس‌زمينه عكاسي مي‌كنيد، بايد تنظيماتي را انجام دهيد. براي برف سفيد درخشان، بايد دريچه‌ي ديافراگم را حداقل روي 1/3 از درجه تنظيم كنيد. اگر نگاه دقيقي داشته باشيد، تأثير مثبت اين تنظيم را مي‌بينيد.

عكاسي در برف
سنجش

بهتر است خيلي به حالت نورسنجي ماتريسي دوربين اعتماد نكنيد. به جاي آن، هنگام عكاسي در برف از نورسنج نقطه‌اي استفاده كنيد؛ يا اگر از امكان نورسنج نقطه‌اي استفاده نمي‌كنيد، از نورسنجي مبتني بر مركز استفاده كنيد و آن‌را براي مهم‌ترين قسمت تصوير كه دقيق‌ترين نوردهي را نياز دارد به كار ببريد.
اگر قسمت اعظم عكس شما برفي و يخي است، مي‌توانيد فقط از نورسنجي مبتني مركز استفاده كنيد. بااين‌حال، به‌خاطر داشته باشيد كه ممكن است جزئيات غني و بافت برف را از دست بدهيد.
در هرصورت، شما مي‌توانيد هيستوگرام يا نگاتيو را بررسي كنيد و ببينيد كه آيا قسمت‌هاي سفيد حذف شده‌اند يا خير. اگر چنين است،‌ نوردهي را تنظيم كنيد(سرعت شاتر و/ يا دريچه‌ي ديافراگم) تا ميزان حذف‌شدن قسمت‌هاي سفيد را كاهش دهيد. حتي در يك روز باراني هم به خاطر قدرت خورشيد ممكن است چنين حالتي اتفاق بيفتد، اما سعي كنيد تا جايي‌كه ممكن است آن‌را كاهش دهيد.

عكاسي در برف
منبع نور

علاوه‌بر جبران f-stop، توجه به منبع يا منابع نور هم ضروري است. به اين‌كه سوژه‌ي شما نسبت به نور اصلي و نور بازتابي كجا قرار گرفته است توجه كنيد. وقتي ناحيه‌ي پشت و جلوي دوربين تحت نور درخشان سفيد قرار دارند، سوژه‌ها به آساني تيره و كم‌نور ديده مي‌شوند. اين حالت شبيه يك محيط استوديويي با پرده‌ي محاط صحنه‌ي سفيد اما شديد‌تر از آن است.
بسته به سوژه، ممكن است بخواهيد پس‌زمينه‌ي سفيد و برفي را خراب كنيد تا بتوانيد نوردهي صحيح داشته باشيد. ممكن است نقاط برجسته‌ي برفي و ميزان قابل توجهي از جزئيات سايه را از دست بدهيد، اما حداقل نوردهي خوبي خواهيد داشت.
اگر دوربين شما امكان تنظيم و ارتقاي دماي رنگ را دارد، مي‌توانيد عكس‌هايتان را گرم‌تر يا سردتر كنيد. اما حتي اگر نمي‌توانيد اين تنظيماتِ جزئي و دقيق را انجام دهيد، مي‌توانيد تعادل رنگ سفيد را براي تنگستن تنظيم كنيد و در فضاي بيرون و نور روز عكاسي كنيد. سپس، عكس‌هاي شما كمي رنگ آبي و خنكي به خود مي‌گيرند كه در سايه‌هاي پس‌زمينه‌هاي برفي قابل توجه است.
اگر شما از آن دسته افرادي هستيد كه هنوز با فيلم عكاسي در برف مي‌كنيد، يك نكته را براي ارتقاء عكس‌هايتان رعايت كنيد؛ فيلم اسلايدِ تعادلِ تنگستن را روي دوربين بارگذاري كنيد، از سوژه در زمينه‌ي برفي عكس بگيريد و وقتي كارتان انجام شد متقابلاً فيلم را پردازش كنيد. متوجه خواهيد شد كه اين مايع، رنگ آبي-مشكي غيرمعمول و حالتي مخملي، بي‌انتها و بازتابنده دارد.
البته اگر از مناظر برفي يا صحنه‌هاي استيل لايف(still life) عكاسي مي‌كنيد، مي‌توانيد عكاسي HDR هم داشته باشيد اما پرداختن به اين موضوع در مبحث ما نيست.

منبع:

http://zebto.com

برچسب‌ها: عكاسي، راهنماي عكاسي، آموزش عكاسي،

ده قانون تركيب‌ بندي عكس
۲۸ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۵:۰۶| بازدید: | نویسنده آتليه كودك | آتليه نوزاد | آتليه بارداري | نظرات (0)

مقدمه
تركيب‌ بندي ضعيف مي‌تواند يك سوژه‌ي جذاب را كسل‌كننده نشان دهد، اما يك صحنه‌ي خوب مي‌تواند از موقعيت‌هاي عادي و روزمره، تصاويري فوق‌العاده خلق كند. با درنظر داشتن اين نكته، ما ده قانون برتر تركيب‌ بندي عكس را انتخاب كرديم تا به شما نشان دهيم كه چگونه عكس‌هايتان را دگرگون كنيد. هم‌چنين بهترين نكات عكاسي از كارشناساني كه هر روزه به آن‌ها عمل مي‌كنند را نيز بيان خواهيم كرد. آتليه كودك
فكر نكنيد كه بايد تمام اين اصول را به‌ياد داشته باشيد و آن‌ها را براي هر تصويري به‌كار ببريد. بلكه زماني را به تمرين براي هر كدام اختصاص دهيد تا جزئي از خصوصيت شما شوند. به‌زودي متوجه مي‌شويد كه چگونه موقعيت‌هاي متفاوت كه بهترين تاثير را دارند پيدا كنيد. عكاسي كودك

تركيب‌ بندي عكس

تركيب‌ بندي عكس موضوع پيچيده‌اي نيست. براي مثال، نظريه‌هاي مختلفي در مورد «قانون سه‌بخشي» (Ruleof Thirds)، و «نسبت طلايي»(Golden Mean) وجود دارد. اما اگر زياد به فرمول و قانون توجه كنيد، عكس‌هايتان خلاقيت سازنده را از دست خواهند داد.
در دنياي واقعي،‌ شما با دامنه‌ي وسيعي از سوژه‌ها و صحنه‌ها سروكار داريد و اين نيازمند اين است كه با فكر بازتري به مساله نگاه كنيد. چيزي كه براي يك عكس جواب مي‌دهد لزوماً براي عكس بعدي هم جوابگو نيست.
مسأله‌ي كليدي اين است كه بدانيد تصميمات شما در مورد تركيب‌ بندي عكس، روي روش ثبت تصوير و درك بيننده موثر است. روش كادربندي، فاصله‌ي كانوني و موقعيت فرد مي‌تواند متفاوت باشد.
البته كه دانش تكنيكي در عكاسي و حتي برخي جنبه‌هاي تركيب‌ بندي در عكس بسيار مهم است. اما براي داشتن تصاوير عالي به دانش تصويري هم نياز داريد.
در ادامه به ده مورد كليدي خواهيم پرداخت.

تركيب‌ بندي عكس

قانون اول: ساده كردن صحنه
هنگامي‌كه با چشمان خود به يك منظره نگاه مي‌كنيد، ذهن شما سريعاً سوژه‌هاي جالب را پيدا مي‌كند،‌ اما دوربين ديجيتال بين موضوعات تمايز قائل مي‌شود؛ زيرا همان چيزي را ثبت مي‌كند كه مقابلش قرار دارد، چيزي كه مي‌تواند منجر به يك تصوير به‌هم‌ريخته و بدون نقطه‌ي كانوني مشخص شود.
چيزي كه احتياج داريد، انتخاب سوژه و سپس تعيين نقطه‌ي كانوني است كه در كادربندي آن را در مركز توجه قرار ‌دهد. هميشه نمي‌توانيد موضوعات ديگر را از عكس بيرون نگه داريد، بنابراين سعي كنيد آن‌ها را در پس‌زمينه قرار دهيد يا آن‌ها را بخشي از يك داستان درنظر بگيريد.
تصاوير ضدنور، بافت‌ها و الگوها، مواردي هستند كه در تركيب‌ بندي‌هاي ساده جواب مي‌دهد.
چرا اين قانون جواب مي‌دهد؟
هرچه تصوير ساده‌تر، تاثير آن عميق‌تر.
۱. به صحنه نزديك شويد تا قسمت‌هاي اضافي را ببُريد.
۲.تصاوير و اَشكال ضد نور، سوژه‌هايي قوي هستند.
۳. در تصوير زير، خطوط شعاعي بالون كادر را به شما نشان مي‌دهد.

تركيب‌ بندي عكس

قانون دوم: كادر را پر كنيد.
هنگامي كه از صحنه‌اي با مقياس بزرگ عكس مي‌گيريد، دانستن اين‌كه سوژه‌ي شما تا چه حد بايد در كادر قرار بگيرد و شما تا چه اندازه بايد زوم كنيد، امري دشوار است. در حقيقت، خالي گذاشتن فضاي زياد در منظره، شايع‌ترين اشتباه تركيب‌ بندي عكس است كه سوژه‌ي شما را كوچك‌تر از چيزي كه بايد باشد نشان مي‌دهد و هم‌چنين بيننده را گيج مي‌كند كه به چه چيزي در تصوير بايد توجه كند.
براي اجتناب از اين مسائل، بايد روي صحنه زوم كنيد تا كادر پر شود، يا به سوژه نزديك‌تر شويد. راهكار اول،‌ حالت پرسپكتيوي عكس را مسطح مي‌كند و كنترل آن و حذف موارد اضافي در پس‌زمينه را راحت‌تر مي‌كند،‌ اما اگر به طور فيزيكي به منظره نزديك شويد، به نتايج جالب‌تري مي‌رسيد.
چرا اين قانون جواب مي‌دهد؟
به سوژه‌ي خود آن‌گونه كه سزاوار آن است اهميت بدهيد.
۱.پركردن كادر سوژه را بزرگ‌تر مي‌كند و از آشفته شدن موضوع مي‌كاهد.
۲.مكان‌يابي بالاتر از مركز، ‌صحنه‌هاي جالب‌تري ايجاد مي‌كند.
۳. خطوط تپه‌ها، منحني‌هاي s مانند تشكيل مي‌دهند كه شما را براي كادربندي راهنمايي مي‌كنند.

تركيب‌ بندي عكس

قانون سوم: نسبت ابعاد
بر اساس عادت پيش‌رفتن و عكس گرفتن با دوربيني كه در حالت افقي قرار دارد، كار راحتي است. آن را بچرخانيد و عكس‌هاي عمودي را نيز امتحان كنيد؛ همان‌طور كه سبك جديدي را امتحان مي‌كنيد، موقعيت خود را تنظيم كنيد و تنظيمات زوم را انجام دهيد. اغلب چه عكس‌هاي عمودي و چه افقي را مي‌توانيد با كراپ كردن بهتر كنيد.
باوجود صحبت هاي بالا، اين‌كه تمام سوژه‌هاي زندگي واقعي، به طرز كاملا متناسب مقابل دوربين شما قرار بگيرند، امري بسيار تصادفي است. براي رسيدن به عرض تصوير مناسب و موثر، نسبت برش ۱۶:۹ يا حالت مربعي كه در دوربين هاي متوسطه استفاده مي شوند را امتحان كنيد.
چرا اين قانون جواب مي‌دهد؟
اگر مطمئن نيستيد كه حالت افقي بهتر است يا عمودي، هر دو را امتحان كنيد.
۱. در حال حاضر دوربين‌هاي با رزولوشن بالا وجود دارند و اين براي سوژه‌اي كه بيش از حد بلند به نظر مي‌رسد، مناسب است؛ به‌ويژه مي‌توانيد بعدا عكس را كراپ كنيد.
۲.دوربين را بچرخانيد و شات عمودي را هم امتحان كنيد تا به نتايج متفاوت و گاهي بهتر دست يابيد.
۳.به‌ خاطر داشته باشيد كه نسبت ابعادي دوربين شما با سايز كاغذي كه بعدا عكس را در آن چاپ مي‌كنيد ممكن است متناسب نباشد.

تركيب‌ بندي عكس

قانون چهارم: اجتناب از مركز و ميانه
هنگامي‌كه تازه شروع به عكاسي مي‌كنيد، معمولا شوق داريد كه از هرچيزي كه عكس مي‌گيريد، آن را در مركز كادر قرار دهيد؛ كه اين كار، عكس‌هايي دچار سكون و خسته‌كننده به‌وجود مي‌آورد. هرچند كه اين كار مبالغه آميز است اما يكي از راه‌هاي مقابله با اين كار، استفاده از قانون سه‌بخشي است، كه در آن شما تصوير را در حالت عمودي و افقي به سه قسمت تقسيم مي‌كنيد و سوژه را در يكي از اين خطوط فرضي يا محل تقاطع آن‌ها قرار مي‌دهيد.
به جاي اين كار، سوژه را از مركز دور نگه داريد و به اين فكر كنيد كه چطور آن را با ساير چيزهاي موجود در صحنه، اعم از هر محدوده‌ي داراي كنتراست نور يا رنگ، در تعادل نگه داريد. هيچ قانون سخت يا سريعي براي رسيدن به اين تعادل بصري وجود ندارد،‌اما شما به‌سرعت ياد مي‌گيريد كه به غرايز خود اعتماد كنيد، اينكه درك مي‌كنيد جاي صحيح هر چيز كجاست.
چرا اين قانون جواب مي‌دهد؟
با تغيير اين تعادل، به شات‌هاي جالب‌تري برسيد.
۱.خود را ملزم به رعايت قانون سه‌بخشي نكنيد، فقط سوژه را از مركز دور كنيد.
۲.به‌دنبال هر اِلماني باشيد كه تعادل را در صحنه ايجاد مي‌كند، مانند ورودي غار درخشان در تصوير زير.
۳.در تصوير زير مشاهده مي‌كنيد كه چگونه فضاي سمت راست(براي كوهنوردي كه به آن نگاه مي‌كند)، عكس را ساده كرده است.

تركيب‌ بندي عكس

قانون پنجم: خطوط راهنما
عكسي با تركيب‌ بندي ضعيف، بيننده را دچار ترديد مي‌كند كه به كجا بايد نگاه كند و بدون اين‌كه نقطه‌ي كانوني واضحي را پيدا كند، توجهش به اطراف صحنه پرت مي‌شود. هرچند شما مي‌توانيد از خطوطي براي كنترل حركت چشمان بيننده حول ديدن تصوير استفاده كنيد.
همگرا كردن خطوط، حسي قوي‌ از پرسپكتيو و عمق سه‌بعدي را القا مي‌كند و بيننده را به درون تصوير مي‌كشد. خطوط منحني، چشمان بيننده را حول اطراف قاب هدايت مي‌كند و آن‌را به سمت سوژه‌ي اصلي راهنمايي مي‌كند.
خطوط همه‌جا حضور دارند، در فرم ديوارها، حائل‌ها(فنس)، جاده‌ها، بناها و خطوط سيم تلفن. همچنين خطوط مي‌توانند ضمني باشند، مثلا شايد مسيري باشند كه در آن، سوژه‌‌ي‌ دور از مركز را نشان مي‌دهند.
چرا اين قانون جواب مي‌دهد؟
خطوط مي‌توانند، واسطه‌هاي تركيب‌ بندي مهمي باشند.
۱.زماني‌كه تصاويري مانند تصوير زير شامل خطي قوي هستند، دنبال نكردن آن توسط چشمان ناظر تقريبا غير ممكن است.
۲.همينطور كه اجزاء در اين تصوير دورتر مي‌شوند، حالتي همگرا ايجاد مي‌كنند كه شما را به درون خود مي‌خوانند.
۳.نرده‌ي حائل(فنس)، مستقيما شما را به نقطه‌ي كانوني، يعني فيگور كوچكي كه در انتهاي فاصله قرار دارد، مي‌رساند.

تركيب‌ بندي عكس

قانون ششم: از قطرها استفاده كنيد.
خطوط افقي، حس سكون و آرامش را به تصوير مي دهند درحالي‌كه خطوط عمودي بيانگر ايستادگي و پايداري هستند. براي داشتن حس نمايشي، حركت يا عدم اطمينان از خطوط قطري استفاده كنيد.
فقط لازم است كه موقعيت يا طول نقطه‌ي كانوني را تغيير دهيد تا زاويه‌ي ديد بازتري براي معرفي خطوط قطري داشته باشيد، چراكه حالت پرسپكتيوي افزايش يافته است. هنگام استفاده از لنزهاي با زاويه‌ي باز، بايد دوربين را پايين‌تر بياوريد تا ميزان بيشتري از منظره را داشته باشيد.
همچنين مي‌توانيد خطوط قطري را به‌صورت مصنوعي استفاده كنيد؛ از تكنيك «چرخش هلندي»(DutchTilt)، استفاده كنيد. هنگام عكس‌برداري، به راحتي دوربين را بچرخانيد. اين كار بسيار موثر است،‌ هرچند براي هر تصويري مناسب نيست و مورد استفاده‌ي صحيح آن به راحتي پيدا نمي‌شود.
چرا اين قانون جواب مي‌دهد؟
خطوط قطري، حسي قوي از نيرو و حركت را در خود دارند.
۱.پرسپكتيوي كه از طريق يك لنز زاويه‌‌ي باز به دست مي‌آيد، به‌طور خودكار خطوط قطري را به ما نشان مي‌دهد.
۲.نقطه‌هاي ديد پايين باعث مي‌شوند دوربين را بچرخانيد كه اين كار خطوط قطري را تقويت مي‌كند.
۳.در تصوير زير، عكاس، فضايي را در سمت راست تصوير باقي گذاشته است تا حركت اسب‌ها را مدنظر داشته باشد.

تركيب‌ بندي عكس

قانون هفتم: فضا براي حركت
حتي خود عكاسان هم دچار سكون هستند، درحالي‌كه مي‌توانند حس قوي حركت را منتقل كنند. هنگامي‌كه به تصاوير نگاه مي‌كنيم، متوجه مي‌شويم كه چه اتفاقي در حال رخداد است و مايل هستيم آينده‌ي آن‌را بدانيم. اگر سوژه جاي براي حركت به‌جز خارج از كادر ندارد، حس عدم تعادل يا نارحتي پيدا مي‌كنيم.
هرچند، تنها با حركت دادن سوژه به اين تاثير نمي‌رسيد؛ براي مثال، هنگامي كه به يك پرتره نگاه مي‌كنيد،‌ مايل هستيد نگاه پرتره را دنبال كنيد و پرتره نيز فضايي لازم دارد كه به آن نگاه كند.
بنابراين، براي هر دو نوع تصوير، هميشه بايد جلو و پشت‌سر سوژه فضاي بيشتري درنظر گرفت.
چرا اين قانون جواب مي‌دهد؟
موقعيت ماشين در كادر، ‌تصادفي نيست.
۱.اين ماشينِ سريع، نياز به فضا براي حركت دارد، درغير اين‌صورت برداشت تصوير اشتباه خواهد بود.
۲.به خطوط قوي جاده نگاه كنيد كه حس حركت را تقويت مي كنند.
۳.عكاس از چرخش دوربين به پايين استفاده كرده است تا بر خطوط قطري تاكيد كند.

 

قانون هشتم: پس‌زمينه(Background)
تنها روي سوژه متمركز نباشيد، به اين‌كه در پس‌زمينه چه اتفاقي مي‌افتد هم توجه كنيد. اين موضوع با موضوعات ساده‌سازي صحنه و پر كردن كادر به هم مرتبط هستند. البته، شما هرگز نمي‌توانيد پس‌زمينه را ناديده بگيريد، اما مي‌توانيد آن را كنترل كنيد.
در اغلب موارد، فقط، تغيير موقعيت براي تغيير پس‌زمينه‌اي به هم ريخته و رسيدن به موقعيتي كه به‌خوبي مكمل سوژه‌ي شماست، كافي است. مي‌توانيد از لنزي با دهانه عريض و فاصله‌ي كانوني طولاني‌تر هم استفاده كنيد تا پس‌زمينه را از فوكوس خارج كنيد.
همه ي اين‌ها به اين بستگي دارد كه آيا پس‌زمينه بخشي از داستاني كه مي‌خواهيد با عكس بيان كنيد هست يا خير. در تصوير زير، پس‌زمينه چيزي است كه نياز است ديده نشود.

تركيب‌ بندي عكس

قانون نهم: خلاقيت و رنگ‌ها
رنگ‌هاي درخشان اوليه واقعا چشم را جذب مي‌كنند،‌ مخصوصا زماني‌كه با يك رنگ مكمل در تضاد قرار گيرند. اما روش‌هاي ديگري نيز براي ايجاد كنتراست در رنگ‌ها وجود دارد كه شامل جلوه‌ي درخشان رنگ در مقابل زمينه‌اي يك‌رنگ مي‌شود. هرچند، براي مثال، براي ساخت عكس‌هاي برجسته و خيلي خوب به تضاد رنگي قوي احتياج نيست.
صحنه‌هايي كه تقريبا يك‌رنگ هستند، مي‌توانند بسيار تاثيرگذار باشند و آن‌هايي كه دامنه‌ي محدودي از سايه‌هاي هماهنگ را دارند، مانند چشم‌اندازهايي كه به آرامي روشن شده اند، اغلب تصاويري عالي به‌دست مي‌دهند.
كليد اين مساله اين است كه در مورد چگونگي ايزوله كردن و كادربندي سوژه براي حذف رنگ‌هاي ناخواسته، به‌صورت گزينشي عمل كنيم.
چرا اين قانون جواب مي‌دهد؟
از رنگ‌هاي متضاد، شات‌هاي انتزاعي بگيريد.
۱.آبي، نارنجي يا زرد، رنگ‌هاي مكمل هستند و كنتراستي پويا ايجاد مي‌كنند.
۲.هنگام تلاش براي كنترل رنگ‌‌ها در تصوير، كادربندي كمك‌كننده است.
۳.با تركيب‌ بندي خارج از مركز، ديوارهاي نارنجي واقعا غالب شده‌اند.

 

قانون دهم: قوانين را نقض كنيد!
تركيب‌ بندي عكس،‌ مشابه زبان تصويري است كه مي‌توانيد از آن براي انتقال پيامي خاص بهره ببريد. هرچند، همانطور كه گاهي از زبان نوشتاري براي تاثيري عمدي و كاذب بهره مي‌بريم، مي‌توانيم همين كار را درمورد عكس‌ها نيز انجام دهيم، يعني استانداردها و قراردادهاي تركيب‌ بندي را زير پا بگذاريم.
هرچند اگر اين كار به طور تصادفي اتفاق بيفتد، ‌مورد قبول نيست! اين كار زماني درست است كه شما قوانين تركيب‌ بندي عكس را مي‌دانيد و عمداً آن‌را زيرپا مي‌گذاريد و در نتيجه، اتفاقات جالبي رخ مي‌دهد. اغلب، بهترين زمان شكستن قوانين، زماني است كه به‌طور مثال در تصوير زير مشاهده مي‌كنيد.
به‌خاطر داشته باشيد: براي هر قانون، جايي آن بيرون، تصويري عالي در انتظار است كه به شما ثابت مي‌كند بايد آن قانون را بشكنيد و تصويري جذاب ثبت كنيد.
چرا اين قانون جواب مي‌دهد؟
برخي قوانين را دنبال كنيد اما بقيه را زيرپا بگذاريد تا به قطعيت برسيد.
۱.در تصوير زير، اين خانوم مستقيما به خارج از كادر نگاه مي‌كند، كه شما را به لبه‌ي كادر هدايت مي‌كند؛ ايده‌ي اين عكس همين است!
۲.نگاه خيره‌ي مرد، خط فرضي قوي‌ را بين دو فيگور ايجاد مي‌كند.
۳.موقعيت خارج از مركز خانم خيلي خوب جواب داده است و او به‌خوبي با مردي كه در تصوير در پشت سرش قرار دارد، تعادل ايجاد كرده است.

منبع:

http://zebto.com

برچسب‌ها: عكاسي، راهنماي عكاسي، آموزش عكاسي،

ژست‌هاي ساده براي عكاسي از يك خانواده
۲۸ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۳:۳۲| بازدید: | نویسنده آتليه كودك | آتليه نوزاد | آتليه بارداري | نظرات (0)

مقدمه
عكاسي خانوادگي بسيار باارزش است. زندگي به‌سرعت پيش مي‌رود و بچه‌ها خيلي زود تغيير مي‌كنند؛ پدر و مادرها عاشق ثبت اين لحظاتي هستند كه شتابان در حركت‌اند، اما اين‌كار هم چالش‌هاي خاص خودش را دارد! ما مكرراً در مورد نحوه‌ي ژست‌دهي به اعضاي خانواده‌، تحقيق كرده‌ايم و مي‌بينيم كه هنوز هم خانواده‌ها طرفدار ارتباطِ طبيعي بين يكديگر‌ هستند. اگر بخواهيم صادق باشيم، مخصوصاً در مورد زماني‌كه بچه‌هاي كوچك هم در عكس شريك هستند،‌كار هميشه آسان نيست. برخلاف ژست‌دهي به زوج‌ها و بزرگسالان عكاسي نوزاد كه تقريباً راحت اين كار ‌را انجام مي‌دهند، خانواده‌هاي با بچه‌ي كوچك به مهارت و رويكردهاي متفاوتي نياز دارند. بنابراين،‌ اگر حين عكاسي خسته شديد و هم‌چنان نتيجه‌ي دلخواه را نگرفته بوديد،‌ نااميد نشويد! ما در اين مقاله چند نكته براي ژست‌ دهي به اعضاي خانواده را براي شما بيان مي‌كنيم كه كمك‌كننده هستند.آتليه كودك
عكاسي خانوادگي
آن‌چه شما مي‌گوييد مهم است!

برخلاف چيزي كه ممكن است فكر كنيد، فقط خودِ ژست مهم نيست، بلكه بايد روي ارتباط خاص و مثبت افراد هم تمركز كنيد.
اين نكته مهم است كه هنگام راهنمايي افراد براي ژست‌دهي، دستورالعمل‌هاي خاصي داشته باشيد. اگر افراد از كاري كه بايد انجام دهند مطمئن نباشند، احساس ناراحتي مي‌كنند و اين ناراحتي در عكس‌ها هم نمايان مي‌شود. دستورالعمل‌هايتان را خاص، راحت و قابل انجام درنظر بگيريد.
براي مثال، اگر به فرد بگوييد:‌ »به پهلو بچرخ»، او بايد بداند كه كدام سمت بچرخد؟ ‌چقدر بچرخد؟ آيا درست چرخيده است؟ بااين‌حال، با گفتن اين عبارات كه «با پاي چپ يك قدم به عقب بردار و اجازه بده همسرت بازوي چپ تو را بگيرد، بله، درست است!»، فرد دقيقاً مي‌داند كه شما از او چه كاري را مي‌خواهيد تا انجام دهد.
يكي ديگر از نكات برقراري ارتباط اين است كه هميشه از عبارات مثبت استفاده كنيد. اين كار دو بخش دارد: ۱- به افراد دقيقاً بگوييد كه چه كاري را بايد انجام دهند، نه اين‌كه چه كاري را انجام ندهند. ۲- در طي زمان عكاسي خانوادگي از آن‌ها تعريف و تمجيد كنيد. اين‌ كار باعث اعتماد به نفس و حس راحتي افراد مي‌شود.

عكاسي خانوادگي
نزديك شويد.

يكي از كليدهاي عالي عكاسي خانوادگي اين است كه اعضاي خانواده به هم نزديك و صميمي باشند. هيچ چيز به‌اندازه‌ي دور بودن و فاصله افتادن بين اعضاي خانواده، عكس را خراب نمي‌كند، پس به‌هيچ‌وجه اين كار را نكنيد! افراد را به يكديگر نزديك كنيد به‌گونه‌اي كه حتي يكديگر را در آغوش بگيرند. به اختلاف قد بين پدر و مادر و فرزندان كوچك‌تر و بزرگ‌تر توجه كنيد. بعضي اوقات بهتر است به‌جاي ايستادن، همه را در يك سطح نگه داريد تا چهره‌هايشان به هم نزديك‌تر باشد. راه‌هاي مختلفي براي اين كار وجود دارد! مثلاً اين‌كه والدين بچه‌هاي كوچك‌تر را در آغوش بگيرند يا به‌گونه‌اي بنشينند كه هم‌سطح آنان شوند. به اطراف نگاه كنيد و از آيتم‌هاي موجود در محيط براي نزديك كردن افراد به هم استفاده كنيد، مثلاً يك نيمكت، ديوار بتني و غيره كه مي‌توان از آن‌ها براي ايستادن بچه‌ها استفاده كرد.

عكاسي خانوادگي
ارتباط برقرار كنيد.

يكي از الزام‌هاي عكاسي خانوادگي اين است كه افراد را در ارتباط با هم نگه داريد. مثلاً يكي از راه‌ها اين است كه خواهر و برادرها دست هم را بگيرند و پدر و مادر دستشان را دور آن‌ها حلقه كنند تا ارتباط و صميميت به خوبي نشان داده شود. هم‌چنين مطمئن شويد كه هر فرد كاري با دستش انجام بدهد؛ مثلاً آن‌را درون جيب يا روي شانه‌ي ديگري گذاشته باشد. هم‌چنين بچه‌ها مي‌توانند پا يا كمر پدر و مادر را در آغوش بگيرند.

عكاسي خانوادگي
هرچقدر مي‌توانيد از يك ژست استفاده كنيد.

شما با يك ژست كارهاي زيادي مي‌توانيد انجام دهيد! نگران نباشيد، حركت كنيد و از زوايا و پرسپكتيوهاي مختلف عكس بگيريد. يك شات از روبه‌رو بگيريد، سپس به كناره‌ها حركت كنيد و شات‌هاي ديگري هم بگيريد. نزديك شويد و صورت تك‌تك افراد را ثبت كنيد و از بالا عكس بگيريد. عكاسي از پرسپكتيوهاي مختلف راهي عالي براي اين است كه به گالري عكس‌هاي آن خانواده تنوع بدهيد. مخلوط ژست‌هاي داده شده و عكس‌هاي بدون ژست و طبيعي هم ممكن است خوب شود. اجازه دهيد افراد راحت باشند و از عكاسي لذت ببرند تا بتوانيد عكس‌هاي منتخبي كه در آن هركسي شخصيت واقعي خودش را دارد ثبت كنيد.
به‌جاي به خاطر سپردنِ ژست‌ها از روي منابع موجود، روي ارتباط و چيزهاي ساده‌اي مانند صميميت، ارتباط و نزديكي افراد تمركز كنيد.
عكاسي خانوادگي
كار را سرگرم‌كننده و لذت‌بخش كنيد!

هميشه هدفتان اين باشد كه لحظات عكاسي براي اعضاي خانواده مفرح باشد، مخصوصاً هنگامي‌كه بچه‌ها هم دخيل هستند. نگران اين نباشيد كه بچه‌ها بازي كنند، آن‌ها را بخندانيد و به بازي تشويق‌شان كنيد. تلاش كنيد زماني كه با هر خانواده سپري مي‌كنيد، سرگرم‌كننده و هيجان انگيز باشد. آن‌ها بايد از بودن كنار شما لذت ببرند و بخواهند كه باز هم اين كار را انجام دهند.

عكاسي خانوادگي
– گاهي اوقات به ژست‌ دهي زياد اهميت داده مي‌شود!

هنگام عكاسي خانوادگي به‌زودي متوجه خواهيد شد كه با موارد غيرمنتظره هم روبه‌رو خواهيد شد! بچه‌ها هميشه دقيقاً چيزي كه از آن‌ها خواسته مي‌شود را انجام نمي‌دهند و حتي بعضي وقت‌ها برعكس آن‌را انجام مي‌دهند. به‌همين خاطر بهتر است عكس‌ها روي حالت طبيعي و لحظه‌هاي منتخب متمركز شوند و به‌جاي تمركز شديد روي «ژست»، بر روابط صحيح بين افراد تمركز شود. ممكن است بچه‌ها به ليست بلند بالاي دستورالعمل‌هاي ژست‌دهي پاسخ ندهند، اما آن‌ها عاشق جُك تعريف كردن و بازي با خواهر برادرهايشان هستند. بنابراين پذيراي لحظات طبيعي نيز باشيد.
ژست‌دهي به اعضاي يك خانواده نيازي به استرس و نگراني ندارد. به‌جاي ژست‌هاي از قبل حفظ شده، روي ارتباط و صميميت و چيزهاي ساده تمركز كنيد و تفاوت دراماتيك عكس‌ها را ببينيد. هرچه بيشتر نكات مطرح شده را به كار ببريد، عكس‌هايتان طبيعي‌تر و بهتر خواهند شد!

منبع:

http://zebto.com

برچسب‌ها: عكاسي، راهنماي عكاسي، آموزش عكاسي،

لنزها
۲۸ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۱:۵۹| بازدید: | نویسنده آتليه كودك | آتليه نوزاد | آتليه بارداري | نظرات (0)

انواع لنزها رو ميشه به صورت ساده دسته بندي كرد...اما در مورد كاربرد نميشه به طور دقيق صحبت كرد..ممكن هست هر لنز با توجه به كاربرد تعريف شده در موارد ديگري هم استفاده شود.....آتليه كودك
لنزهاي نرمال...آتليه نوزاد
فاصله كانوني اين لنز در حدود 44 م م است كه در لنز براي روند كردن اين عدد...لنز را با فاصله كانوني 50 م م ميسازند.....اين لنز به مانند چشم انسان عمل ميكند....نه بزرگنمايي و نه دورنمايي ايجاد كرده و زاويه ديد آن در حدود چشم ما است....كاربرد متعددي از اين لنز ميشود...پرتره هاي قدي...منظره...و...اما اين لنز داري محدوديت است..چون در سري لنزهاي فيكس است براي دور شدن از هدف و يا نزديك شدن به آن خود تغيير فاصله دهيد....

لنز وايد...
فاصله كانوني اين لنزها كمتر از 50 م م است..اين لنزها تصاوير پهن تري(ميدان ديد وسيع تر) بدون تغيير فاصله دوربين عكاس نسبت به هدف در مقايسه با لنز نرمان ايجاد ميكند.....
كار برد اين لنز در مناظر طبيعي و مكانهايي كه امكان عقب رفتن عكاس نيست، بيشتر است.....از اين لنز در عكاسي از اماكن تاريخي و امارتهاي قديمي(جديد) بسيار كم هست مگر اينكه عكاس هدف خواصي به دنبال داشته باشد....
چون اين لنزها خطا هاي پرسپكتيو زيادي در اين زمينه دارند و تصاوير را به صورت اغراق آميزي ثبت ميكنند....

مثلا لنز 24mm /30mmو...

لنزهاي سوپر وايد(آلترا وايد)....
لنزهايي تا دامنه 24 م م جزء لنزهاي وايد محسوب ميشوند...لنزهاي سوپر وايد از اين رنج كمتر هستند و حتي تا 12 م م هم ساخته ميشوند....اما رنج رايج در اين گروه 16 م م است......اين لنزها هم در موارد گفته شده كاربرد بيشتري دارند....

لنز زوم....
اين لنزها داري فاصله كانوني متغير هستند...رنج اين لنزها ميتواند از سوپر وايد تا وايد و يا از وايد تا تله و يا از نرمال تا تله و...باشه....اين لنزها تقريبا همه كاره هستند.....وبراي عكاسي معمولي و حتي حرفه اي مورد استفاده قرار ميگيرند....
مثال سوپر وايد تا وايد(35-16/40-17/و براي كراپهاي 1.6 و 1.5 ميتوان از 24-12/20-10/22-10/و...نام برد)
مثال وايد تا تله...70-24/105-24/105-28/200-18/....
مثال وايد تا تله...300-28/200-28.....
مثال نرمال تا تله....200-55/500-50 و براي كراپهاي 1.6 و 1.5 ميتوان از 200-28 نام برد...
مثال زوم تا سوپر زوم ميتوان 400-100/300-100 /400-135/500-170/و...نام برد....از اين لنز ها به عنوان تله فتو زوم لنز هم ياد آوري ميشود...

لنز تله فتو...
اين لنز ها رنج ثابتي دارند و داراي ديافراگمهاي كوچكتري نسبت به لنزهاي ديگر دارند...كه عكاسي با سرعت زياد رو در شب امكانپذير ميكند...رنج اين لنزها از 200 م م شروع ميشه تا 1200 م م ختم ميشه....اما رنجهايي كه بيشترين كاربرد رو داره 200 تا 500 م م است....

لنزها 800 و 1200 م م جزء لنزهاي سوپر تله فتو هستند.....

لنزهاي ماكرو.....
اين لنزها بزرگنمايي برابر با اندازه واقعي شيع در فاصله خاصي ايجاد ميكنند....كاربرد اين لنزها ...عكاسي از اشيايي كوچكي كه قصد بزرگنمايي آنها باشد و يا موجوداتي كه امكان نزديك شدن به آنها نيست...مثل پروانه ...ملخ و.....(نه شير و ببر)...
اين لنزها بزرگترين اندازه رو در فاصله خاصي از دهانه لنز ايجاد ميكند....
رنج اين لنزها از 50 م م تا 180 م م است....
تفاوت يزرگنمايي اين لنزها با توجه به فاصله كانوني آن در مسافت خاصي ميباشد....يعني تمام اين لنزها بزرگنمايي 1 به 1 از تصاوير ايجاد ميكنند...
مثلا لنز 60 م م در فاصله 7 سانتيمتري از دهانه بيشترين بزرگنمايي و لنز 100 م م در 12 ...و لنز 180 در 22 سانتي چنين بزرگنمايي ايجاد ميكند....
طبيعي است كه با يك لنز 60 م م نميشه بزرگنمايي 1 به 1 از يك پروانه داشت...چون پروانه......
اما با لنز 180 اين كار امكانپذير است.....

لنز فيش آي يا چشم ماهي.....
اين لنزها زاويه ديد 180 درجه دارندو رنج اين لنزها در حدود 8 م م است....(مثل چشمي در منازل)

لنزهاي فيكس.....

رنج اين لنزها از 15 م م شروع ميشه و در كانن تا 1200 م م و در سيگما تا 800 م م ختم ميشه.....
اين لنزها داراي ديافراگم بزرگي هستند و تا 200 و 300 م م حتي ديافراگم 2.8 رو نيز دارند.....
اين لنزها امكان استفاده از شاترهاي سريع رو در نور كم فراهم ميكنند....

لنزهاي فيكس پرتره....

از اين لنزها براي عكاسي از پرتره استفاده ميكنند...رنج اين لنزها از 85 م م تا 200 م م است كه بيشترين استفاده آن رنج 135 م م است.....البته از لنزهاي زوم هم براي اين كار استفاده ميكنند...اما اين لنزها داراي كيفيت برتري نسبت به بقيه لنزها هستند....
اين هم براي اينكه در مورد كراپهايي كه قبلا از آنها نام برده شد گيج نشويد..........

اما در مورد ضريب سنسور(كراپ)....
اصولا دوربينهاي ديجيتال به جاي نگاتيو و فيلم از سنسور ديجيتال استفاده ميكنند كه در روي اين صفحه ميليونها فتو ترانزيستور قرار دارد...(فتو ديود...)...اما اندازه اين سنسور ها كوچكتر از سطح نگاتيو است ...به طور كلي در دوربينهاي ديجيتال 3 نوع سنسور وجود دارد(بجز بكهاي ديجيتال....)

2-APS-H
3-Full-Frame

سنسور شماره يك در اندازه 15×22است.
سنسور شماره دو در اندازه 19×29است.
سنسور شماره سه در اندازه 36×24 و برابر با نگاتيو...
سنسور هاي بك هاي ديجيتال از نگاتيو 135 بزرگتر است....در سنسور هاي 31 و 39 مگاپيكسلس كداك و 39 مگاپيكسلي هاسلبلاد اين اندازه برابر با 36×48.....

حال با كمي دقت متوجه ميشويد كه سنسور شماره 1 در حدود 1.6 برابر كوچكتر از سطح نگاتيو 135 است و در بعضي از دوربينها با تغيير جزئي در اندازه اين سري از سنسور ها اين ضريب برابر با 1.5 ميشه مثلا دوربينهاي نيكون...
در سري دوم اين اندازه حدودا 1.3 برابر كوچكتر از .....
و در سري سوم برابر با خو فيلم 135 است.......
هرچه اين اندازه كوچكتر باشد سنسور با توجه با ضريب خودش(در دوربينهاي كامپكت تين ضريب بيش ز اينهااست و در حدودا 4تا 6 برابر كوچكتر هم ميشوند...)در تصوير بزرگنمايي ايجاد ميكنند....
مثلا اگر ضريب سنسور شما 1.6 باشه لنز شما در هر فاصله كانوني كه قرار داشته باشه بايد در اين عدد ضرب بشود...مثلا لنز شما اگر 10 م م باشه و در اين عدد ضرب بشود برابر با 16 م م ميشه

 

منبع:

http://www.bridalphotographystudio.com

برچسب‌ها: عكاسي، راهنماي عكاسي، آموزش عكاسي،

عكاسي ديجيتال
۲۸ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۰:۲۵| بازدید: | نویسنده آتليه كودك | آتليه نوزاد | آتليه بارداري | نظرات (0)

در حال حاضر اكثر افراد از دوربين هاي عكاسي ديجيتال استفاده مي كنند چرا كه فكر مي‏كنند بهترين راه عكسبرداري است،  وتكنولوژي آن نيز همواره در حال بهتر شدن است . مزيت اصلي دوربين ديجيتال اين است كه با يك دوربين ديجيتال مي‏توانيدعكسي را كه لحظه‏اي قبل انداخته‏ايد بلافاصله ببنيد و در صورت لزوم آن را اصلاح كنيد و همچنين در اين دوربين ها نيازي به قراردادن فيلم در آن نيست و بنابراين هزينه كمتري دارد. عكاسي كودك

تاريخچه دوربين هاى عكاسى ديجيتال به زمانى باز مى گردد كه اولين سنسورهاى ثبت تصاوير ابداع شد. سال ۱۹۵۱ اولين سنسورثبت ديجيتال تصاوير در يك دستگاه ضبط ويديويى بكار رفت. استفاده از كامپيوتر در آن زمان هنوز رايج نشده بود و اين دوربينضبط ويديويى، تصاوير را روى نوار ذخيره مى كرد.

مي توان گفت تاريخچه دوربين هاي ديجيتالي با نام “يوگين اف لالي” يكي از پيشتازان عصر فضا در آزمايشگاه jet propulsion  آغاز شد. وي در آن زمان به فكر استفاده از سنسور هاي نوري براي عكاسي ديجيتالي بود. در سال ۱۹۶۱ هدف يوگين عكاسي از سيارات و ستاره هاي فضايي بود.

در طول دهه ۶۰ ميلادى، ناسا اولين تلاش ها براى استفاده از سنسورهاى ديجيتال (به جاى آنالوگ) را براى ثبت تصاوير سطح ماه آغاز كرد و با گسترش كامپيوتر، براى پردازش و بهبود تصاوير دريافتى، از كامپيوتر بهره جست. استفاده ديگر ثبت ديجيتالى تصاوير در آن زمان ماهواره هاى جاسوسى بودند و تلاش در جهت گسترش اين شاخه، دانش ثبت تصاوير ديجيتالى را تا حد زيادى گسترش بخشيد.

اختراع اولين «دوربين بدون فيلم» در سال ۱۹۷۲ به نام كمپانى تگزاس اينسترومنت ثبت شده است. در سال ۱۹۷۵ نمونه اوليه اولين دوربين ديجيتالي توسط “استوان ساسون” -يكي از مهندسان شركت eastman kodak – طراحي شد.او چندين لنز از دوربين هاي فيلمبرداري كداك و قطعات ديجيتالي موتورولا را با سنسور هاي الكترونيكي ccd كه تازه اختراع شده بودند با يكديگر تركيب كرد.عكاسي بارداري

دوربين ساخته شده دوربيني در اندازه يك توستر بزرگ بود و ۴ كيلوگرم وزن داشت. اين دوربين روي يك نوار كاست ديجيتالي عكس هاي سياه و سفيد مي گرفت و تماشاي عكس ها فقط با كمك ساسون و همكارانش ممكن بود. كيفيت نمايش دوربين ۴ كيلويي يك مگاپيكسل بود و براي گرفتن هر عكس ديجيتالي ۳۳ ثانيه زمان مصرف مي شد.

در ۲۵ آگوست ۱۹۸۱ «مپانى سونى »اولين نمونه تجارى دوربين هاى عكاسى ديجيتال را با نام Sony Mavica وارد بازار نمود. با نمايش دوربين movica توسط سوني نياز به فيلم هاي دوربين رفع شد. movica هنوز يك دوربين ديجيتالي نبود ، بلكه نوعي دوربين تلويزيوني آنالوگ به شمار مي رفت.movica تصاوير را روي فلاپي ديسك هاي ۲ اينچي به نام movipaks  ذخيره مي كرد و قابليت نگهداري ۵۰ عكس رنگي و بازپخش كردن آن ها را در مانيتور دوربين داشت.

دوربين نيمه ديجيتالي سوني با باتري هاي aa كار مي كرد و حساسيت نور در سنسور هاي ccd آن iso200 و سرعت شاتر نيز در ۶۰/۱ ثانيه تنظيم شده بود.

اگرچه نميتوان Sony Mavica  را يك دوربين عكاسى ديجيتال ناميد، اما در واقع اين دوربين آغازگر نهضت دوربين هاى ديجيتال عكاسى بود.

در اواسط دهه ۷۰ ميلادى كمپانى كداك چندين نمونه سنسور حالت جامد ابداع كرد كه قادر بودند نور را مستقيما به تصاوير ديجيتال تبديل كنند.

در سال ۱۹۸۱ اولين دوربين ديجيتالي واقعي ساخته شد. دانشگاه كاگري كاندا و تيم تحقيقاتي asi دوربين all-sky را براي عكاسي از سپيده دم ساختند. تمامي دوربين هاي all-sky بيشتر ccd هاي ۱۰۰×۱۰۰ پيكسلي fairchild را مصرف مي كردند. در اكتبر ۱۹۸۱ با عرضه cdp-101 –اولين پلير ديسك فشرده در دنيا- توسط سوني، انقلاب ديجيتالي شكل گرفت. دوربين هاي مفهومي لوييگي كولاني – يكي از طراحان صنعتي كانن-  در سال ۱۹۸۳ روياهايي را براي آينده دوربين ها و تغييرات در طراحي آن ها ، در سر مي پروراند. دوربين ۵ سيستمي او شامل يك دوربين hy-pro، يك slr دوربين تك لنزي با يك منظره ياب lcd، يك دوربين مبتدي كه lady نام داشت و يك super c bio با زوم قوي و يك فلش built-in مي شد.

اولين دوربين ديجيتالي فروشي dycam model 1بود. كه اين دوربين به سنسور هاي ccd مجهز بود و تصاوير را به صورت ديجيتالي ذخيره مي كرد و براي دانلود عكس ها به كامپيوتر متصل مي شد.

در سال ۱۹۹۱ دوربين db4000 ساخته شد. اين دوربين داراي يك سنسورccd 2.048×۲٫۰۴ پيكسل و يك حافظه ۸ بيتي بود. در سال ۱۹۹۰ نيز adob photoshop 1 وارد فروشگاه ها شد.

در همان سال ها دوربين dcs200 با قابليت استفاده از built-in وارد بازي شد. اين دوربين بر اساس مدل nikon n8008 ساخته شده بود و در ۵ تركيب رنگي متفاوت وارد بازار شد.

دوربين هايي شبيه به دوربين هاي امروزي در سال ۱۹۹۵ دوربيني به نام casio qv-10 معرفي شد. اين دوربين ها كه از نظر ظاهري شبيه دوربين هاي ديجيتالي فشرده امروزي بودند در قسمت پشتي خود يك صفحه نمايش ۸/۱ اينچي ال سي دي داشتند.

casio qv-10 نيز به سنسور هاي ccd و ۴۰۰×۲۸۰ پيكسلي مجهز بود و تصاوير را روي يك حافظه نيمه رسانا ذخيره مي كرد و ظرفيت ذخيره ۹۶ عكس رنگي را نيز داشت. از ديگر ويژگي هاي آن مي توان به نمايش خودكار، بازپخش اتوماتيك تصاوير و تايمر اتوماتيك اشاره كرد. قيمت اين دوربين ها ۱۰۰۰ دلار بود.

فتو سى دى نيز اولين بار در سال ۱۹۹۰ توسط كداك به دنيا معرفى شد. اين ابداع مصادف بود با پيشنهاد ارايه اولين سيستم استاندارد براى توصيف رنگ در كامپيوتر توسط اين كمپانى. كداك يك سال بعد اولين دوربين حرفه اى عكاسى ديجيتال را از مونتاژ يك  سنسور ۱.۳ مگاپيكسلى روى يك دوربين اپتيكال Nikon F-۳ توليد كرد.

Apple QuickTake100 و Kodak DC40 و Casio QV-11 و Sony Cyber-Shot Digital Still Camera اولين دوربين هاى ديجيتال با قابليت اتصال به كامپيوترهاى خانگى از طريق درگاه سريال بودند كه در فاصله سالهاى ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۶ وارد بازار شدند.

اگرچه سهم بزرگى از توسعه فناورى عكاسى ديجيتال متعلق به كداك است، اما نبايد فراموش كرد كه مايكروسافت و كينكو نيز با همكارى كداك نقش مهمى در توسعه نرم افزارهاى مورد نياز براى ويرايش عكسها، توليد فتوسى دى و ذخيره اسناد تصويرى ايفا كردند.

اولين دوربينهاي ديجيتالي رزولوشن بسيار كمي داشتند و از نظر اپتيكي نامناسب بودند. به دليل اينكه لنز دوربينهاي اوليه پلاستيكي و سنسورهاي آنها از نوع CMOS،  كه ارزانتر هستند بود. اين سنسورها در دوربينهاي امروزي با CCD جايگزين شده‏اند .

با گذشت زمان،  ريزنمايي بالاتر،  در حد ۶۴۰*۴۸۰ پيكسل به بازار آمدند كه براي ساختن تصاوير وب مناسب بوده ولي هنوز هم براي چاپ بسيار نامناسبند. بعد از آن دوربينهاي مگاپيكسلي وارد بازار شدند. مگا به معني ميليون است و منظور از آن دوربينهايي است كه تصاوير آنها از بيش از يك ميليون پيكسل ايجاد شده‏اند .

اما از آنجايي كه هدف اصلي سازندگان دوربينهاي ديجيتال اين بوده است كه رزولوشن يا دقت دوربينهاي ديجيتال را به دوربينهاي فيلمي برسانند ، آنان تلاش كردند تا  رزولوشن بالاتر به عكاس اجازه مي‏دهد تا عكس را در اندازه‏هاي بزرگتري چاپ كند يا بتواند قسمت‏هايي از عكسهاي خود را جدا كرده،  بزرگ و چاپ كند،  بدون اينكه كيفيت آن كاهش يابد .

 

منبع:

http://www.bridalphotographystudio.com

برچسب‌ها: عكاسي، راهنماي عكاسي، آموزش عكاسي،

۸ نكته براي عكاسي از آقايان
۲۶ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۳:۳۷| بازدید: | نویسنده آتليه كودك | آتليه نوزاد | آتليه بارداري | نظرات (0)

 وقتي كه من دست به كار نوشتن يك مقاله در مورد عكاسي از مردها شدم، اصلا به ذهنم خطور نكرد كه اين موضوع در واقع چقدر وسيع است. درحاليكه مي توان چيزهاي زيادي در مورد عكاسي از آقايان نوشت، از نورپردازي گرفته تا ژست ها، پس پردازش و غيره، به نظر مي رسد كه عدم تعادل شديدي در ميزان مطالب اختصاص داده شده تنها به عكاسي از آقايان، در مقايسه با خانم ها، وجود دارد. در اين مطلب لنزك به ۸ نكته جالب توجه در عكاسي از آقايان مي پردازيم.عكاسي نوزاد

وقتي بحث زمينه مطرح باشد، از مردها به عنوان مثال در ژانرهاي عكاسي خبري، مُد، ورزشي، سفر، مراسم عروسي و خانوادگي، و پرتره هاي شركتي عكاسي مي شود. ژانر عكاسي اصلي من خانواده است، و پرتره هاي شركتي نيز مي گيرم. تقاضاي رو به رشدي براي پرتره هاي حرفه اي آرام تر براي مشتريان وجود دارد تا از آن در پروفايل لينكداين، صفحات حرفه اي فيس بوك، و حتي سايت هاي دوستيابي آنلاين استفاده كنند. مشتريان پرتره اي مي خواهند كه رنگ و لعاب دار باشد، ويترين شخصيت آنها يا شايد نوع كاري كه انجام مي دهند باشد، بدون اين كه بيش از حد شركتي (رسمي) به نظر برسد. براي هدف اين مقاله، من در مورد عكاسي از آقايان بيشتر در اين دو زمينه صحبت خواهم كرد.عكاسي كودك
۱
او را در روند مشاوره دخيل كنيد (شركت دهيد)

اين نكته به دليل خوبي در جايگاه اول قرار گرفته است. يكي از رايج ترين شكاياتي كه من در فروم هاي عكاسي پرتره مي شنوم مربوط به پدر/شوهر بي ميل است – كسي كه طوري در جلسات عكاسي پرتره خانوادگي حاضر مي شود انگار اين آخرين جا روي كره زمين است كه او مي خواهد در آن باشد. ناسازگاري او مسري است، و باعث مي شود كار شما براي ثبت تمام آن ارتباطات خانوادگي شاد تقريبا غيرممكن شود.

اعتراف مي كنم، اين يكي از معضلات من بود تا وقتي كه متوجه شدم من اغلب آقايان را در روند مشاوره دخيل نكرده و شركت نمي دادم. در هر مورد پدر بدخلقي كه با آن مواجه شدم، به اشتباه فرض مي كردم كه زناني كه در طول مشاوره با آنها صحبت مي كردم، همه چيز را با همسر خود به اشتراك مي گذاشتند، و به نوبه خود، هر گونه نگراني كه شركاي خود داشتند را با من در ميان مي گذاشتند.

پس از جرقه اي كه در ذهنم زده شد، دخيل كردن آقايان در اين روند را شروع كردم و اين كار يك دنيا تفاوت به وجود آورد. معلوم شد كه آنها تنها مي خواهند شنيده شوند. هر چه بيشتر قبل از عكاسي يك مرد را در روند كار شريك كنيد، وقتي دوربين را به دست مي گيريد او بيشتر احساس راحتي خواهد كرد، و عكس هاي بهتري خواهيد گرفت. چه وقتي كه در حال عكاسي از يك مشتري، مرد همسايه، يا برادر خود باشيد، اين امر صادق است.

از او بپرسيد آيا هيچ خصوصيتي دارد كه نسبت به آن حساس باشد. بيني برجسته، غبغب، جاي زخم آكنه و كمي شكم حساسيت هاي معمول هستند. اجازه دهيد او ناامني هاي خود را بدون احساس حماقت بيان كند، و به او اطمينان دهيد كه مي توانيد با ژست دهي، زاويه دوربين، نورپردازي، و پس پردازش بر اين مشكلات غلبه كنيد.

از او بپرسيد در چه نوع لباس هايي احساس خوبي دارد، و مطمئن شويد كه او مي فهمد اين مسئله چگونه مي تواند در عكس ها به نفع يا ضرر او باشد.
[عكاسي از آقايان]

اگر او تلاش كرد تا خوب به نظر برسد، با توجه به جزئيات در عكس ها با او منصفانه رفتار كن.

اگر او تلاش كرد تا براي جلسه عكاسي شما خوب لباس بپوشد، كه اغلب مردها اين كار را خواهند كرد، با توجه به جزئيات در مرحله ويرايش، شما نيز همان احترام را به او نشان دهيد. هنگام ويرايش از نزديك (بيشتر) زوم كنيد و مواردي چون موهاي مزاحمي كه ممكن است از زير دست تيغ در رفته باشند، يك نخ آويزان، يا يك لكه به جا مانده از انگشتان يك كودك را تصحيح كنيد.
۲
هدف و معنا را پيدا كنيد

پس از نكته #۱ سعي كنيد بفهميد كه چرا او مي خواهد اين عكس ها گرفته شوند. اگر اين يك پرتره تك نفره است، او آن را براي چه كاري استفاده مي كند؟ اگر براي استفاده حرفه اي است، او چه جور كاري انجام مي دهد؟ او چه نوع ظاهري مي خواهد؟ اگر او يك مربي موج سواري با كايت پرشور است، ممكن است از عكس هاي سياه و سفيد شما تقدير نكند – او به احتمال زياد چيزي پر از رنگ و جنب و جوش مي خواهد. با اين حال، يك نويسنده در حال شكوفا شدن ممكن است عكس هاي سياه و سفيد را دوست داشته باشد.

اگر در يك جلسه عكاسي خانوادگي هستيد، سوالاتي در مورد خانواده او بپرسيد. اين كار بديهي به نظر مي رسد، اما شگفت زده خواهيد شد كه چطور اين مرحله مهم اغلب فراموش مي شود. خانواده دوست دارند چه كاري با هم انجام دهند؟ چه چيز خاصي در مورد شريك زندگي او وجود دارد؟ او چه چيزي را در مورد فرزند يا نوه خود بيشتر از همه دوست دارد؟ عميق كند و كاو كنيد، و به پاسخ هاي او گوش دهيد. از آنچه كه آشكار مي كند شگفت زده خواهيد شد.

عكس زير از پدرم و دختر بزرگم يكي از عكس هاي مورد علاقه شخصي من است. پدرم به من گفت كه اين واقعيت را دوست دارد كه با وجود اين كه دخترم يك نوجوان است، هنوز هم وقتي با هم به پياده روي در جنگل نزديك خانه اش مي روند، دست يا بازوي او را مي گيرد. من عاشق قوس درختانم كه آنها را مثل يك قاب در بر گرفته است. براي من، اينطور به نظر مي رسد كه آنها دارند با هم به سمت آينده راه مي روند.
[عكاسي از آقايان]

از ارتباط هايي كه معني دار هستند عكس بگيريد.

مردي كه در عكس هاي زير است، به من گفت كه چقدر از كوچكي دست ها و پاهاي دختر تاره متولد شده اش شگفت زده است. مانند بسياري از پدران جوان، او در مرحله پرمشغله اي از زندگي حرفه اي خود، يعني تامين آينده براي خانواده اش قرار دارد. اغلب اوقات وقتي او شب به خانه مي رسد كودك خواب است، و بنابراين او لحظه هاي آرامي كه با هم سپري مي كنند را گرامي مي دارد.
[عكاسي از آقايان] [عكاسي از آقايان]

پدران پر مشغله از لحظات آرام با كودكان خود تقدير مي كنند.

عكس زير از دو عموزاده گرفته شده است. آنها در دوران كودكي با هم بازي مي كردند، اما از وقتي كه كوچك بودند و خانواده هاي آنها از كشور خود مهاجرت كردند، در قاره هاي جدا زندگي كرده اند. نكته قابل توجه براي من اين بود كه حركات و زبان بدن آنها چقدر به هم شبيه بود، با وجود اين كه آنها بيشتر زندگي خود را جدا از هم زندگي كرده بودند، و من مي خواستم آن شباهت ها را در يك عكس ثبت كنم. اقيانوس در اين عكس نمادين است، كه معمولا آنها را از هم جدا مي كند. در اين لحظه، هر دوي آنها در يك سمت آن بودند.
[عكاسي از آقايان]

من مي خواستم شباهت بين اين دو عموزاده را كه بيشتر زندگي خود را در قاره هاي جدا زندگي كرده بودند، به تصوير بكشم. اقيانوس در اين زمينه پرمعني است: معمولا آنها را از هم جدا مي كند، اما در آن لحظه اي كه اين عكس گرفته شد، هر دو در يك سمت آن بودند.
۳
به او چيزي بدهيد كه به آن تكيه دهد يا بر روي آن بنشيند

صرف نظر از اين كه شما چقدر از قبل آماده شده ايد، بسياري از افراد به شدت در مقابل دوربين ناراحت هستند، به خصوص در شروع عكاسي. اگر سوژه شما از ايستادن در مقابل دوربين احساس بدي دارد، از او بخواهيد به يك سطح عمودي مانند يك ديوار، حصار، تير چراغ برق، يا ماشين تكيه بزند. اين كار به او كمك مي كند تا احساس محكم بودن و تعادل كند، و به او اجازه خواهد داد تا بدون اين كه غيرطبيعي به نظر برسد، به بدن خود زاويه بدهد. اگر او نشسته است، شما براي نكته بعدي آماده هستيد.
[عكاسي از آقايان]

يك سطح عمودي پيدا كنيد تا او به آن تكيه دهد.
۴
غبغب، بيني برجسته، يا گونه (فك) سنگن را به حداقل برسانيد

يك راه براي به حداقل رساندن غبغب، عكس گرفتن از بالاي سطح چشم است، درحاليكه سوژه كمي به سمت جلو متمايل (خم) شده است. اگر سوژه نشسته است، از او بخواهيد بازو هايش را روي ران پا استراحت داده و زانوانش را با زاويه ۴۵ درجه از شما تنظيم كند.

همچنين مي توانيد از نورپردازي به نفع خود استفاده كنيد. نور قوي و مستقيم مي تواند از نظر بصري يك چهره، يا نيم تنه را لاغرتر نشان دهد.

در عكس چپ دوربين زير سطح چشم بود (سوژه بلندتر از من بود و ايستاده بود) و با نوري كه بر روي هر دو طرف چهره او مي تابيد، گرفته شد. عكس سمت راست مطلوب تر است. سوژه نشسته، و رو به جلو و با زاويه دور از دوربين خم شده است. نور قوي بازتاب شده از يك ديوار در اواخر بعد از ظهر، روي گردن و سمت چپ صورت او سايه افكنده است.
[عكاسي از آقايان]

استفاده از سايه و زاويه در عكس سمت راست، پرتره برجسته تري ايجاد كرد.
۵
اگر خم مي شود، آن را خم كنيد

خم كردن بازوها و پاها باعث مي شود سوژه شما طبيعي و آرام تر به نظر برسد، و مزيت ديگر آن جمع و جور (فشرده) تر كردن بدن است كه به نفع تركيب بندي مي باشد.
۶
كاري به او بدهيد كه با دست هايش انجام دهد

«من با دست هايم بايد چه كار كنم؟» سوالي است كه اغلب در طول يك جلسه عكاسي از من پرسيده مي شود. افراد وقتي كه در مقابل يك دوربين قرار مي گيرند ناگهان در مورد دست هاي خود آگاه مي شوند و دست هايي كه مستقيما رو به پايين در دو طرف بدن آويزان مي شوند، ناشيانه و ناجور به نظر مي رسند.

اگر او ايستاده است، از او بخواهيد يك يا دو دستش را در جيب خود قرار دهد، يا انگشت شست خود را در يك طرف كمر دور كمربند حلقه كند. اگر نشسته است، مي تواند انگشتان خود را در هم جفت كرده، يا دست هايش را در هم قلاب كند. در صورتي كه داريد يك عكس خانوادگي مي گيريد، از او بخواهيد دست يك كودك يا نوزاد را بگيرد.
[عكاسي از آقايان]
۷
جزئيات و تضاد

جزئياتي مانند چشم ها، لب ها، و دست ها به گفتن يك داستان (داستان سرايي) كمك مي كنند، و ارتباط بين افراد را به تصوير مي كشند. از بين تمام اين جزئيات، دست ها مورد علاقه من هستند. دست ها بيانگر قوي روابط عاطفي و مهرباني هستند. عكاسي از دست مردها به خاطر اندازه بزرگشان، در تضاد با دست زنان و كودكان، از نظر بصري چشمگير است.

پرتره زير يك لحظه لطيف و قدرتمند بين پدر و دختر را نشان مي دهد. دست پدر در كنار دست دختر بزرگ و قوي است، و او همانطور كه كف شير روي انگشتان دخترش را مي بوسد، لبخند مي زند.
[عكاسي از آقايان]

پدري كه با لبخند بر كف شير روي انگشتان دخترش بوسه مي زند.

در عكس زير از يك پدر با نوزادش، اندازه و قدرت دست هاي او در برابر پوست نرم نوزاد و بدن كوچك او كنتراست (تضاد) ايجاد مي كند. آنها نشان مي دهند كه او چقدر كوچك و آسيب پذير است، و لطافت و اعتماد را به تصوير مي كشند.
[عكاسي از آقايان]

اندازه دست هاي مرد در مقابل بچه تضاد ايجاد كرده، و محافظت و مراقبت را نشان مي دهد.
۸
پس پردازش

اجازه دهيد با اين مسئله روبرو شويم، دوربين هاي ديجيتال مي توانند بي رحم باشند. آنها در عرض يك دقيقه جزئيات تمام آن عيوب كمي كه چشم غير مسلح نمي بيند را ثبت مي كنند، و آن را در تصوير ثابت نگه مي دارند تا چشم به آن زل بزند.

در برخي از سبك هاي پرتره، اين امر خوش آيند و مطلوب است. مردهاي مسن با چهره هاي ناصاف سوژه هاي محبوبي براي عكاسان سفر و عكاسان خبري هستند. با اين حال، چين و چروك ها و لكه ها چيزي نيستند كه شما بخواهيد در عكس هاي خانوادگي يا عكس هاي سر و شانه (headshot) حرفه اي توجه بيننده را به سمت آنها جلب كنيد، بنابراين مهربان باشيد!

مردها در طول مشاوره و عكاسي سرنخ هايي به شما مي دهند. اگر آنها شوخي هايي مانند اين كردند: «مي تواني طوري از من عكس بگيري كه ۱۰ سال جوانتر به نظر برسم؟» يا «مي تواني كاري كني كه من شبيه جورج كلوني شوم؟»، احتمالا زياد هم شوخي نمي كنند. تنها به اين دليل كه او مرد است، به اين معني نيست كه با جوشي كه ديروز صبح روي صورتش سر درآورده، يا مويي كه از سوراخ بيني اش بيرون زده و ماشين اصلاح آن را جا انداخته، مشكلي نداشته باشد.

وقتي صحبت از ويرايش باشد، تا حد زيادي به سبك شخصي شما بستگي خواهد داشت. اگرچه من طرفدار پرتره هاي خيلي ويرايش شده نيستم، اما هنوز هم معتقدم كه كمي ويرايش لازم است. در مورد آقايان، من كمي از ابزار قلم مو براي نرم كردن پوست استفاده مي كنم. اين افكت بايد ظريف باشد، و پوست او هرگز نبايد نرم تر از پوست يك زن يا كودك در همان عكس به نظر برسد.

وقتي نوبت به لكه ها مي رسد، قانون كلي من حذف هر گونه لكه ايست كه موقتي مي باشد. جوش، زخم، موهاي پريشان، اگر قرار است تا دو هفته ديگر از روي صورتش محو شود، من در مرحله پس پردازش آن را از صورت او حذف مي كنم. خال يا علامت تولد را حذف نمي كنم، مگر اين كه مشتري به طور خاص از من بخواهد اين كار را انجام دهم.
[ عكاسي از آقايان]

من در اين پرتره تصادفي از پدرم، برخي از لكه هاي موقتي را حذف كرده ام، اما پرتره اصالت خود را حفظ كرده است.
اكنون نوبت شماست!


نويسنده: كارن كوئيست (Karen Quist)
منبع

برگرفته از: digital-photography-school

برچسب‌ها: آتليه كودك، عكاسي كودك، عكس كودك، آتليه عكاسي كودك، بهترين آتليه كودك، آتليه كودك شهرك غرب،

انتخاب رنگ در عكاسي از كودكان
۲۶ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۱:۵۳| بازدید: | نویسنده آتليه كودك | آتليه نوزاد | آتليه بارداري | نظرات (0)

 شناخت ويژگي هاي هر رنگ، در كنار خاصيت همنشيني رنگ ها، از اصول مهم در عكاسي كودك مي باشند. عكس هاي كودك و نوزاد نياز به لطافت٬ پاكي و شيطنت دارند. وقتي اين ها را بدانيم، راحت تر به سراغ تكنيك ها و رنگ ها مي رويم. در اين آموزش عكاسي از كودكان، محمدرضا معصومي روي مبحث «رنگ» در عكاسي كودك تمركز كرده و چند نكته و ترفند كاربردي براي انتخاب رنگ ها به اشتراك گذاشته است.آتليه بارداري
[چرخه رنگ در عكاسي كودك]

اغلب آموزش هاي عكاسي از كودكان و نوزادان روي نورپردازي، ژست دهي و تكنيك هاي عكاسي تمركز مي كنند. درحاليكه در عكاسي از كودك، خواه آتليه اي و خواه در فضاي باز، «رنگ» يكي از اصول مهمي است كه نبايد دست كم گرفته شود.

ما در اين آموزش به دنبال انتخاب تعدادي رنگ براي استفاده در عكس هاي كودك و نوزاد به ويژه عكس هاي آتليه اي هستيم (چراكه در آتليه، عكاس كنترل بيشتري روي انتخاب رنگ ها دارد).
الف
پيش نياز

براي اينكه از اين آموزش بيشترين استفاده را داشته باشيد، ابتدا به تعريف مفاهيم پيش نياز يعني «چرخه رنگ»، «روابط رنگ ها» و «پالت رنگ» مي پردازيم. اگر با آن ها آشنا هستيد، مي توانيد اين قسمت را رد داده و كمي پايين تر به سراغ ترفند ها برويد.
[چرخه رنگ 12 تايي]

تصوير فوق يك چرخه رنگ ۱۲ تايي را نشان مي دهد. سه رنگ اوليه: قرمز، آبي و زرد هستند (۱). هر دو رنگ اصلي با هم تركيب مي شوند و بين آن ها يك رنگ جديد به وجود مي آيد كه رنگ هاي ثانويه نام دارند (۲). و در نهايت به همين ترتيب يك چرخه رنگ (color wheel) دوازده تايي ايجاد مي شود (۳).
[روابط رنگ ها در چرخه رنگ ]

بين اين رنگ ها در چرخه، روابطي بر قرار است كه هنرمندان از آن ها براي انتخاب رنگ ها و تشكيل يك پالت (مجموعه اي از رنگ ها براي خلق آثارشان) بهره مي جويند. در تصوير فوق روابط مهم را مشاهده مي نماييد. رابطه Analogous يا همسان به رنگ هاي همجوار در چرخه اشاره دارد، Complementary يا مكمل به دو رنگ مقابل هم در چرخه و… هم اينكه با چرخه و اين روابط آشنايي اوليه اي داشته باشيد و بدانيد به دنبال چه تعداد و چه نوع رنگ هايي هستيد كافيست. چراكه ما رنگ اوليه را انتخاب مي كنيم، و نرم افزار ها با توجه به رابطه اي كه انتخاب مي كنيم رنگ هاي بعدي را به ما معرفي خواهند كرد. در همين مطلب لنزك به يكي دو مورد از اين ابزار ها اشاره خواهيم كرد.
[پالت هاي رنگ]

و اما پالت رنگ. در تصوير فوق شاهد پالت رنگ هاي به كار برده شده در دو عكس مختلف هستيد كه از سايت جالب colorpalettet براي شفاف سازي مفهوم پالت رنگ ها انتخاب كرده ايم.
ب
ترفند ها

و اما چند نكته و ترفند كاربردي براي انتخاب رنگ ها در عكاسي كودك و نوزاد:
۱
حذف تمام رنگ ها
[عكاسي از نوزاد]

اولين ترفند، حذف تمام رنگ هاست. نتيجه در عين سادگي چشم گير است. با اين كار شما توجه و تمركز بسيار بالايي را بر سوژه اصلي، كه نوزاد است، قرار خواهيد داد.
۲
رنگ ‌هاي همسان يا هم جوار
[رنگ هاي هم جوار]

راه حل پيشنهادي دوم استفاده از رنگ هاي هم جوار يا همسان (Analogous) است. طيف هاي يكسان را در پس زمينه و پيش زمينه و خود سوژه به كار بگيريد. اين روش احساس يكساني و يكدستي ويژه اي مي دهد و براي كساني كه در استفاده از رنگ ها محتاط هستند، انتخاب مناسبي است.
[رنگ در عكاسي كودك]

در عكس نمونه فوق، رنگ اصلي تن پوست نوزاد در نظر گرفته شده و رنگ هاي ديگر موجود در صحنه به صورت هم جوار (Analogous) از چرخه رنگ ها انتخاب شده اند. براي يافتن رنگ هاي همسان مي توانيد از اكستنشن Kuler فتوشاپ يا يك ابزار آنلاين مثل سايت پالتون كمك بگيريد. كافيست آن را بر روي Analogous تنظيم نماييد و رنگ اصلي تان را به آن بدهيد.

از همين روش، براي تمام رنگ هاي تنُد هم مي توانيد استفاده كنيد. معمولا رنگ هايي كه با پوست صورت هم خانواده هستند، موثر تر اند. قرمز، صورتي، زرد، نارنجي و…

رنگ هاي خنثي (سفيد – سياه – خاكستري) مادامي كه غالب نباشند را ميتوان ناديده گرفت.
۳
استفاده از رنگ هاي مكمل
[روابط در چرخه رنگ ها - رنگ هاي مكمل]

راه سوم استفاده از رنگ هاي مكمل است. به رنگ هايي كه در چرخه رنگ ها مقابل هم هستند (۱۸۰ درجه اختلاف دارند) رنگ هاي مكمل (Complementary) گفته مي شود. سبز و قرمز / نارنجي و آبي / بنفش و زرد رنگ هاي مكمل هستند و در كنار هم تضاد زيبايي را به وجود خواهند آورد.
[رنگ در عكاسي كودك] [دو رنگ مكمل سبز و قرمز]
۴
اضافه كردن رنگ هاي بيشتر
[روابط در چرخه رنگ ها]

در اين مطلب به حذف رنگ ها، رابطه رنگ هاي هم جوار و رنگ هاي مكمل اشاره كرديم. اگر مايل هستيد به عكس هايتان تنوع رنگي بيشتري ببخشيد، روابط ديگر مثل سه تايي يا Triad (براي انتخاب سه رنگ) و چهار تايي يا Tetrad(براي انتخاب چهار رنگ) را امتحان نماييد.
[رنگ در عكاسي كودك] [رنگ در عكاسي كودك]

يك ابزار آنلاين مثل سايت پالتون (تصوير فوق) يا افزونه Kuler فتوشاپ براي ساخت پالت رنگي تحت روابط ياد شده به شما كمك خواهد كرد.
ج
چند پالت رنگ پيشنهادي

از ميان پالت هاي معروفي كه ميتوان براي عكاسي كودك (عكاسي نوزاد) استفاده كرد، گروه هاي زير موفق ترين آن ها هستند:

رنگ هاي شيطون و بازيگوش
[پالت رنگ براي عكاسي از كودكان]

رنگ هاي نرم يا ملو (mellow)
[پالت رنگ براي عكاسي از كودكان]

رنگ هاي لطيف و پاكيزه
[پالت رنگ براي عكاسي از كودكان]

رنگ هاي خيالي و رمانتيك
[پالت رنگ براي عكاسي از كودكان]

رنگ هاي سرد
[پالت رنگ براي عكاسي از كودكان]

رنگ هاي شيرين و خوشمزه
[پالت رنگ براي عكاسي از كودكان]

رنگ هاي ظريف
[پالت رنگ براي عكاسي از كودكان]

رنگ هاي معنوي
[پالت رنگ براي عكاسي از كودكان]
د
نتيجه گيري

در نهايت باز هم به اين نكته تاكيد مي كنم كه هنر مرز نمي شناسد. ساختارشكن باشيد، اما بدانيد ساختارشكني به معني بي توجهي به اصول و قواعد نيست. به معناي استفاده وسيع تر از پتانسيل هاي بصري و رواني است. به عنوان مثال اگر تشخيص داديد كه استفاده از پالت رنگ هاي سنتي و باستاني نتيجه چشمگيري به شما مي دهد، حتما تجربه كنيد. رنگ هاي تند و ادويه دار را تست كنيد. به سراغ رنگ هاي تنومند برويد. اما اين روش ها را درست انجام دهيد. چشم و ذهن به صورت ناخودآگاه به زيبايي شناسي اعتنا مي كند. بي هدف نباشيد و از استادان خود در تجربه كردن پيشي بگيريد.

منبع:

لنزك

برچسب‌ها: عكاسي، راهنماي عكاسي، آموزش عكاسي،

آموزش ۸ نكته عكاسي منظره
۲۶ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۰:۱۸| بازدید: | نویسنده آتليه كودك | آتليه نوزاد | آتليه بارداري | نظرات (0)

 من عكاس منظره نيستم. اما وقتي خودم را در موقعيتي مي بينم كه با مناظر زيبا احاطه شده ام، دوست دارم بتوانم عكس خوبي بگيرم كه آن صحنه را منصفانه نشان دهد. من مي خواهم بتوانم چيزي بيش از يك عكس فوري ثبت كنم – من مي خواهم عكسي بگيرم كه به آويزان كردن آن بر روي ديوارم افتخار كنم. بنابراين در اين مقاله ۸ نكته كه براي گرفتن آن عكس هاي ديواري ارزشمند ياد گرفتم را با شما به اشتراك مي گذارم.عكاسي نوزاد
[نكات عكاسي منظره]
۱
نور كليد كار است

نور براي هر نوع عكاسي بسيار مهم است، اما به نظر من در عكاسي كودك مورد مناظر بسيار بيشتر اهميت دارد. در يك جلسه پرتره به راحتي مي توانيد زير چند درخت يا پشت يك ديوار برويد تا كمي سايه براي گرفتن عكس پيدا كنيد. اما مطمئنا نمي توانيد اين كار را با يك كوه انجام دهيد! شما بايد صبر كنيد تا يك نور عالي ظاهر شود، و سپس عكس بگيريد. و اگر اين كار را نكنيد، و تنها يك نور متوسط داشته باشيد چه مي شود؟ يك عكس متوسط به شما مي دهد.

به عنوان مثال عكس زير را در نظر بگيريد. اين عكس در يكي از سفرهاي جاده اي ما گرفته شده است، زماني كه در كنار يك درياچه زيبا در جاسپر، آلبرتا، كانادا توقف كرديم.
[نكات عكاسي منظره]

اين عكس در هنگام ظهر گرفته شد – كه به شرايط نوري بد شناخته شده است. در اين زمان، خورشيد مستقيم نور سختي دارد كه از بالاي سر مي تابد. مي توانيد ببينيد كه كوه ها بسيار كسل كننده به نظر مي رسند، چون نور هيچ كاري به نفع آنها نمي كند. اگر اين عكس بيشتر حول ساعت طلايي گرفته مي شد، خورشيد در آسمان پايين تر بود و نور جانبي داشت. در اين صورت عمق و بُعد بسيار بيشتري به كوه ها مي بخشيد.

يادداشت جانبي: با وجود اين كه اين بهترين نور براي ثبت كوه ها نيست، اما من هنوز هم خوشحالم كه ما در هر حال اين عكس را گرفتيم! اين يك خاطره خوب است، حتي در شرايط نوري بد. اجازه ندهيد نور كمتر از ايده آل شما را از ثبت يك خاطره بازدارد!

عكاسان منظره حرفه اي اغلب عكس هاي خود را قبل از اين كه خورشيد طلوع كند مي گيرند، و منتظر آن نور خورشيد طلايي عالي، و يا غروب خورشيد مي مانند. اغلب عكاسي هاي آنها در طول اين زمان ها اتفاق مي افتد، چون نور در طول نيمروز اغلب چندان خوب نيست.

سعي كنيد در طول ساعات طلايي زياد عكس بگيريد، و آن وقت متوجه مي شويد كه نور عالي واقعا به ايجاد يك عكس منظره بهتر كمك مي كند.
۲
از پيش زمينه استفاده كنيد

اين هميشه بزرگترين اشتباه من در مورد عكس هاي منظره بوده است. من يك چيز زيبا، مثل يك رشته كوه را مي بينم، دوربينم را بالا مي برم و عكس مي گيرم. سپس با عكس چيزي كه خيلي دور است مواجه مي شوم.

اشتباه برداشت نكنيد. اين كار مي تواند عكس هاي خوبي ايجاد كند. اما بدون المان هايي در پيش زمينه تصوير، شما واقعا نمود عمق را در عكس محدود مي كنيد. چيزهايي كه در پيش زمينه قرار دارند، به جلب توجه بيننده كمك مي كنند، و اين احساس را مي دهند كه چيزها نزديك، ميانه، و دور هستند.

سعي كنيد چيز جالبي براي قرار دادن در پيش زمينه خود پيدا كنيد. شايد كمي گل بر روي زمين، اَشكال سنگي جالب، درختان، يا حتي اشخاص. از آن فواصل مختلف براي جذابيت و عمق بخشيدن به عكس استفاده كنيد.
[نكات عكاسي منظره]
۳
اشخاص را اضافه كنيد

برخي از عكس هاي منظره مورد علاقه من فقط از منظره نيستند – يك شخص هم در آنها وجود دارد. اين كار به چند دليل مفيد است.

اول اين كه وقتي يك شخص در عكس شما باشد، يك حس مقياس به آن مي دهد، به خصوص اگر از مناظر حماسي عكس مي گيريد. آن شخص به بيننده كمك خواهد كرد تا درك كند كه صحنه چقدر با شكوه بوده است.

همچنين راهي به بيننده مي دهد تا خودش را در همان نقطه تصور كند – خيلي راحت تر است كه ببينيد يك شخص بر روي صخره اي ايستاده است، و به اين فكر كنيد كه بودن بر روي آن صخره چه حسي دارد. بدون آن شخص، ممكن است تنها به آن منظره نگاه كنيد بدون اين كه خودتان را در آن تصور كنيد. اين تصوير زياد سه بُعدي نيست.

اضافه كردن اشخاص به عكس همچنين مي تواند جذابيت بيشتري به آن ببخشد. يك نقطه رنگ، يك حس حركت (البته اگر شخص در حال حركت است) – اشخاص المان هاي تركيبي هستند كه چيزي به كادر اضافه مي كنند.
[نكات عكاسي منظره]
۴
به جزئيات توجه كنيد

در مناظر به راحتي ممكن است غرق در صحنه بزرگ مقابل خود شويد و تمام جزئيات كوچك را ناديده بگيريد. هر زمان كه يك مكان زيبا پيدا كرديد، كمي وقت بگذاريد و به پايين، بالا، و اطراف خود نگاه كنيد. آن جزئيات كوچك چيزهايي هستند كه اغلب توسط افراد معمولي ناديده گرفته مي شوند، و توجه به آنها چيزي است كه شما را به يك عكاس ماهر تبديل مي كند!
[نكات عكاسي منظره]
۵
تركيب بندي، تركيب بندي، تركيب بندي

در يك پرتره چيزي كه توجه شما را جلب مي كند اغلب حالت است. انسان ها با چهره ها مرتبط هستند، و ناخودآگاه اول به آنها نگاه مي كنند.

بنابراين در يك منظره، به خصوص منظره اي كه هيچ شخصي در آن نيست، شما بايد راه هاي ديگري براي جلب توجه بيننده پيدا كنيد. و اينجاست كه تركيب بندي مهم مي شود. شما به يك تركيب بندي بسيار قوي نياز داريد تا واقعا توجه كسي را جلب كرده و آن را حفظ كنيد!

من قبلا به ارزش قرار دادن چيزهايي در پيش زمينه اشاره كردم – تكنيكي به نام لايه بندي (layering). تكنيك هاي تركيب بندي ديگري كه در ارتباط با مناظر مفيد هستند، خطوط هدايتگر براي جلب نگاه، پيدا كردن المان هايي براي ايجاد تعادل، گنجاندن فضاي منفي در عكس و استفاده از كادرها براي برجسته كردن سوژه مي باشند.

لنزك: همه اين تكنيك هاي تركيب بندي را مي توانيد با مطالعه مقالات تركيب بندي لنزك بياموزيد.
[نكات عكاسي منظره]
۶
آزمايش كنيد!

يك سبك عكاسي منظره وجود دارد كه كاملا استاندارد است: كوه زيبا، نور زيبا، پيش زمينه زيبا… حتما متوجه ايده شديد. شما اين مناظر را همه جا ديده ايد، و پس از مدتي كمي سخت مي توانيد بگوييد كدام يك از آنها خيره كننده تر است.

به همين دليل ارزشش را دارد كه تمام آن قوانين منظره را در نظر بگيريد و آنها را كاملا معكوس كنيد تا چيز متفاوتي به دست آوريد. بله، راحت باشيد و هر چيزي را كه من به شما گفتم ناديده بگيريد، تا زماني كه به طور عمدي آنها را ناديده بگيريد! عكس هاي خوبي مي توان در نور ظهر، بدون هيچ پيش زمينه اي، و هيچ شخصي در آن گرفت!
[نكات عكاسي منظره]
۷
پرسپكتيو خود را تغيير دهيد

يك راه فوق العاده موثر براي گرفتن يك عكس منظره چشمگير، تغيير پرسپكتيوتان است. اكثر افراد يك عكس را با ايستادن در يك مكان يكسان و قرار دادن دوربين در سطح چشم مي گيرند. و اين باعث مي شود عكس هاي شما درست مثل عكس هاي هر كس ديگري به نظر برسند.

پس پرسپكتيو خود را تغيير دهيد. صاف روي زمين دراز بكشيد. از يك تپه (يا كوه!) بالا برويد. يا عكاسي هوايي با دِرون را امتحان كنيد.

تغيير پرسپكتيوتان به شما اجازه مي دهد تا يك صحنه يكسان را از يك نقطه ديد متفاوت ببينيد، و اين چيزي است كه جلب توجه مي كند!
[نكات عكاسي منظره]
۸
وقت بگذاريد

علت اين كه من يك عكاس منظره عالي نيستم اين است كه وقت كافي براي گرفتن يك عكس عالي نمي گذارم. به همين سادگي. بهترين عكاسان منظره اغلب يك آخر هفته كامل را به پياده روي به يك محل دور كه ماه ها وقت صرف جستجوي آن كرده اند مي گذرانند، تنها براي اين كه يك عكس عالي در سپيده دم بگيرند. سپس آن فايل را به خانه مي آورند، و اغلب كار زيادي براي پس پردازش آن انجام مي دهند تا آن را كامل و بي نقص كنند. آنها وقت و تلاش زيادي را صرف يك تصوير مي كنند، و اينگونه آن را به يك عكس عالي تبديل مي كنند.

من به اين زودي قصد ندارم اين كار را بكنم. اما مي دانم كه اگر هر بار كه سعي مي كنم يك عكس منظره خوب بگيرم كمي بيشتر تلاش كنم، چيزي بهتر از يك عكس فوري به دست خواهم آورد. با انجام تمام كارهاي بالا – منتظر ماندن براي نور عالي، تغيير پرسپكتيو، اطمينان از اين كه يك پس زمينه قوي دارم – و وقت گذاشتن، بهترين شانس را براي گرفتن عكسي خواهم داشت كه به گذاشتن آن بر روي ديوارم افتخار مي كنم!

اميدوارم از اين نكات سريعي كه من در طول مسير ياد گرفته ام لذت برده باشيد. عكس هاي منظره اي كه من گرفتم هيچ جايزه اي نبرده اند، اما يادگاري هاي زيبايي از برخي ماجراهاي بزرگ زندگي من هستند – و اين دقيقا همان چيزي است كه من مي خواهم. شما مي توانيد تنها با كمي تلاش بيشتر عكس هاي بهتري از سفرهاي خود بگيريد، و يك عمر از نتايج كار خود لذت ببريد.
[نكات عكاسي منظره]

نويسنده: لورن ليم (Lauren Lim)

منبع:

لنزك

برچسب‌ها: عكاسي، راهنماي عكاسي، آموزش عكاسي،

آموزش عكاسي در شرايط ابري
۲۶ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۸:۴۲| بازدید: | نویسنده آتليه كودك | آتليه نوزاد | آتليه بارداري | نظرات (0)

 بله در روز هاي ابري هم مي توان عكس هاي خوبي گرفت. در نگاه اول، رنگ خاكستري يكنواخت و نبودن سايه مي تواند ناخوشايند باشد، و حتي در خوشبين ترين عكاسان نيز يك حس افسردگي ايجاد كند. اما نگران نباشيد، شما مي توانيد در هواي ابري عكاسي كنيد و تصاوير عالي ايجاد كنيد، فقط بايد كمي متفاوت فكر كنيد. در اين مقاله نگاهي به چند گزينه براي https://www.digikala.com/Search/Category-digital-camera در اين نوع آب و هوا مي اندازيم.

از آسمان اجتناب كنيد: گاهي اوقات شما هيچ كاري نمي توانيد انجام دهيد تا به آن رنگ خاكستري يكنواخت روح ببخشيد. اگر در چنين شرايطي بوديد، دوربين را كمي به سمت پايين بگيريد و سعي كنيد از آن آسمان خاكستري اجتناب كنيد. به دنبال عكس هايي باشيد كه در آن بتوانيد از پايين عكس بگيريد و از خطوط هدايتگر و الگوها براي روح بخشيدن به سوژه استفاده كنيد. از يك عمق ميدان زياد و كمي جذابيت پيش زمينه استفاده كنيد تا يك حس عمق و كنتراست به عكس ببخشيد.آتليه عكاسي بارداري
آسمان را بهبود ببخشيد: اگر كمي شفافيت در آسمان وجود دارد، سعي كنيد با استفاده از يك فيلتر كاهنده نور (ND) آن را بهبود ببخشيد. ممكن است لازم باشد از يك فيلتر قوي براي برجسته كردن جزئيات استفاده كنيد، اما مي توانيد آن آسمان كسل كننده و بي روح را به يك چيز كاملا با احساس تبديل كنيد. اين تكنيك به خصوص در حالت سياه و سفيد خوب جواب مي دهد، اما به ياد داشته باشيد كه قبل از فشار دادن دكمه شاتر به صورت سياه و سفيد فكر كنيد.
[عكاسي در شرايط ابري]

يك فيلتر ND تدريجي چرخيده براي پوشاندن سمت چپ بالا به آسمان كمي شفافيت بخشيد

به خيابان ها برويد: روزهاي ابري مي تواند زمان واقعا خوبي براي گرفتن تصاوير كانديد و خياباني باشد. شما مجبور نيستيد با طيف وسيعي از كنتراست (اختلاف نوري زياد بين نواحي تاريك و روشن تصوير) سر و كار داشته باشيد، منتظر باشيد تا سوژه از سايه به مكاني با نور نه چندان ايده آل اما بهتر بيرون آيد. نور يكنواخت و ثابت به اين معني است كه شما مي توانيد بهترين مكان ها و تركيب بندي ها را براي به دست آوردن تصاوير خياباني عالي پيدا كنيد. باز هم عكس هاي خياباني سوژه اي عالي براي تصاوير سياه و سفيد هستند.

رنگ هاي نرم و ملايم: اگرچه نور آفتاب به تمام رنگ ها وضوح و اشباع مي بخشد، اما نور در هواي ابري به شيوه اي دلپذير رنگ هاي ملايم و محو را برجسته مي كند. به دنبال مكان هايي با رنگ هاي ظريف بگرديد، به خصوص جايي كه در آن چند رنگ متضاد در كنار هم وجود داشته باشد. اين كار به خصوص اگر محدوده اطراف سوژه اصلي كسل كننده يا خاكستري باشد خوب جواب مي دهد.

بيشتر بخوانيد: تاثير رنگ هاي متضاد در برجسته كردن عكس ها
[عكاسي در شرايط ابري]

رنگ هاي ملايم و نرم اين خيابان در بروژ بلژيك، در نور هواي ابري به خوبي برجسته شده اند.

يك سوژه رنگي خيلي خوب در اين نوع نور، گل ها هستند. نور نرم و يكنواخت به گل ها شفافيت و فرم مي دهد و همچنين رنگ هاي طبيعي را ثبت مي كند.

حيات وحش: علاوه بر گل ها، يك سوژه عالي ديگر در روزهاي ابري خاكستري، حيات وحش است. در روزهاي آفتابي، نور شديد مي تواند سايه هايي در ميان صورت و بدن سوژه شما ايجاد كند، نور نرم يك روز ابري به اين معني است كه شما مي توانيد تمام جزئيات حيوان را به وضوح ببينيد. اين چيزي شبيه داشتن يك سافت باكس بسيار بزرگ است كه سوژه شما را روشن مي كند. در اينجا هم مشكلات به دليل سطح نور كم هستند و ممكن است لازم باشد ايزوي خود را كمي افزايش دهيد تا سرعت شاتر مناسب را حفظ كنيد.

لنزك: در روز هاي ابري، ابر ها همچون يك سافت باكس طبيعي بزرگ عمل كرده و به شما نور نرم يكنواختي مي دهند.
[عكاسي در شرايط ابري]

نور نرم به خزهاي بدن پنگوئن ها و جزئيات قسمت هاي سياه رنگ، شفافيت مي بخشد.

پرتره: به شيوه اي مشابه با حيات وحش، پرتره هاي فضاي باز نيز سوژه اي عالي براي عكاسي در شرايط ابري هستند. در روزهاي به شدت ابري شما مي توانيد به سراغ سبك پرتره سياه و سفيد مرموز (مبهم) برويد، كه اغلب محيط اطراف شما را در برگرفته است. در روزهاي كمتر ابري، پرتره هاي چهره نزديك خوب از كار در مي آيند، شايد با استفاده از يك فلاش خارج از دوربين براي اضافه كردن يك مدلسازي نور و نورهاي كليدي به صورت. اين عكس ها در حالت رنگي خوب از كار در مي آيند، نور نرم يك اثر نقاشي مانند به پوست مدل مي دهد.

HDR: در حاليكه عكاسي در محدوده ديناميكي بالا اغلب براي گسترش محدوه ديناميكي در يك روز آفتابي روشن استفاده مي شود، اما مي تواند به همان اندازه براي اضافه كردن كنتراست و اشباع به تصاوير گرفته شده در روزهاي ابري كسل كننده نيز خوب باشد. رمز كار، همانند تمام تصاوير HDR، ظريف بودن است. ما به دنبال يك تصوير طبيعي هستيم كه كنتراست آن توسط HDR افزايش يافته است.
[عكاسي در شرايط ابري]

استفاده ظريف از HDR شفافيت بيشتري به يك تصوير مي بخشدآتليه كودك

دلايل زيادي وجود دارد كه در روزهاي ابري افسرده نشويم، ما برخي از آنها را در بالا ذكر كرديم اما اين ليست منحصر به فرد نيست. گاهي اوقات بهترين راه براي غلبه بر روزهاي خاكستري اين است كه تنها دوربين خود را برداريد و بيرون برويد و ببينيد چه اتفاقي مي افتد.

نويسنده: جيسون راو (Jason Row)

منبع:

لنزك

برچسب‌ها: عكاسي، راهنماي عكاسي، آموزش عكاسي،

آموزش عكاسي: ۶ نكته براي بوكه هاي بهتر
۲۶ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۷:۰۴| بازدید: | نویسنده آتليه كودك | آتليه نوزاد | آتليه بارداري | نظرات (0)

 به طور معمول چيزي كه در يك عكس خوب توجه ما را به خود جلب مي كند، چيزي است كه در فوكوس قرار دارد. اما آيا تا به حال شده كه به يك عكس نگاه كنيد و متوجه شويد كه قسمت هاي خارج از فوكوس چقدر زيبا هستند؟ گاهي اوقات قسمت هاي خارج از فوكوس ممكن است مانند يك توده نرم زيبا از تاري به نظر برسند. مواقع ديگر ممكن است به صورت رديف خيره كننده بي پاياني از جرقه هاي درخشاني به نظر برسند كه صحنه را پر مي كنند. در اين مطلب لنزك به آموزش ۶ نكته براي دست يافتن به بوكه هاي بهتر خواهيم پرداخت.
[عكاسي بوكه]

ISO 125, 70mm, f/2.8, 1/800s

«بوكه ويژگي زيبايي شناختي ماتي ايجاد شده در بخش هاي خارج از فوكوس تصوير است» (از ويكي پديا).

در اين مقاله ما نگاهي به چند تكنيك مختلف براي به دست آوردن بوكه هاي بهتر در عكس ها مي اندازيم. يك نكته كه بايد در ذهن داشته باشيد اين است كه اغلب بهترين بوكه ها از تركيب تكنيك ها به دست مي آيند!
[عكاسي بوكه]

ISO 160, 35mm, f/1.6, 1/800s
1
از فاصله نزديك تر از سوژه خود عكس بگيريد

هرچه به سوژه خود نزديك تر باشيد، پس زمينه بيشتر خارج از فوكوس خواهد بود.

اكنون مشكل اين است كه لنز دوربين معمولا داراي حداقل فاصله فوكوس است (نقطه اي كه در آن لنز ديگر نمي تواند فوكوس كند، چون شما بيش از حد به سوژه خود نزديك هستيد). شما مي توانيد با عكاسي از سوژه از نزديك ترين فاصله اي كه مي توانيد، بدون نزديك تر رفتن از حداقل فاصله فوكوس، ميزان تاري پس زمينه خود را به حداكثر برسانيد.
[عكاسي بوكه]

ISO 100, 50mm, f/1.6, 1/500s
2
فاصله سوژه تا پس زمينه را زياد كنيد

اولين غريزه شما هنگام عكاسي از اشخاص ممكن است اين باشد كه آنها را مستقيما در مقابل يك پس زمينه قرار دهيد (مانند ايستادن در مقابل يك ديوار). گرفتن چنين عكس هايي خوب است، اما در اين صورت بوكه زيادي به دست نخواهيد آورد (اگر اصلا وجود داشته باشد)، و سوژه هاي شما قطعا زياد در برابر پس زمينه برجسته نخواهند شد.

شما مي توانيد ميزان تاري پس زمينه را با دورتر كردن سوژه خود از پس زمينه، افزايش دهيد. هرچه فاصله بين سوژه و پس زمينه را بيشتر كنيد، پس زمينه بيشتر مات مي شود.
[عكاسي بوكه]

ISO 800, 200mm, f/5.6, 1/800s
3
با فواصل كانوني طولاني تر عكس بگيريد

لنزهاي داراي فواصل كانوني طولاني تر (مانند ۲۰۰mm) نسبت به لنزهاي داراي فواصل كانوني كوتاه تر (مانند ۲۴mm)، سوژه را بيشتر از پس زمينه جدا مي كنند – با كاهش عمق ميدان پس زمينه مات تري به شما مي دهند. اين مي تواند به تاكيد بر ظاهر بوكه در يك عكس كمك كند.

بنابراين، اگر از يك لنز زوم مانند ۱۸-۵۵mm استفاده كنيد، آن وقت عكاسي در ۵۵mm بوكه را به حداكثر خواهد رساند!
[عكاسي بوكه]

ISO 200, 35mm, f/1.6, 1/2500s
4
با يك ديافراگم سريع عكس بگيريد

عكاسي با ديافراگم هاي سريع تر (f/1.4، f/1.8، f/2.8) مي تواند به ايجاد عمق ميدان كمتر كمك كند. هرچه ديافراگم شما بازتر باشد (اعداد f كوچك)، عمق ميدان شما كمتر خواهد بود. ايجاد يك عمق ميدان كم اجازه خواهد داد تا ميزان بيشتري از تصوير شما خارج از فوكوس باشد – كه پتانسيل ايجاد بوكه را افزايش مي دهد.

اين مي تواند كمي گمراه كننده باشد، چون تنها عكاسي در f/1.4 تضمين نمي كند كه شما در عكس هاي خود بوكه داشته باشيد. به عنوان مثال، اگر از سوژه اي عكس مي گيريد كه خيلي دور است (مانند يك كوه)، آن وقت حتي اگر با يك ديافراگم سريع هم عكس بگيريد، هيچ بوكه اي به دست نمي آوريد. چرا اينطور است؟ چون وقتي سوژه شما دور است، لنز دوربين بر روي بينهايت فوكوس خواهد كرد، و همه چيز در عكس در فوكوس خواهد بود. اگر همه چيز در عكس در فوكوس قرار داشته باشد، هيچ بوكه اي وجود نخواهد داشت.

بعضي از لنزها مانند لنزهاي كيت، ديافراگم هاي بسيار سريع ندارند. به عنوان مثال يك لنز ۱۸-۵۵m ممكن است ديافراگم f/3.5-f/5.6 داشته باشد. اين بدين معني است كه وقتي لنز در ۱۸mm است، بزرگترين ديافراگم f/3.5 است، اما وقتي كه شما تا ۵۵mm زوم مي كنيد، بيشترين مقداري كه ديافراگم اجازه دارد باز شود f/5.6 است. در اين وضعيت، بهترين كاري كه بايد براي به دست آوردن بهترين بوكه انجام دهيد اين است كه در ۵۵mm در f/5.6 عكس بگيريد. فاصله كانوني طولاني تر ۵۵mm (حتي در f/5.6) نسبت به تنظيم لنز بر روي f/3.5 در ۱۸mm، كار بهتري براي ثبت بوكه خواهد بود.

لنزك: به يك ديافراگم باز مثل f/1.4 سريع گفته مي شود چراكه امكان انتخاب يك سرعت شاتر سريع را مي دهد.
[عكاسي بوكه]

ISO 50, 55mm, f/1.8, 1/320s
5
يك چيز درخشان در پس زمينه/ پيش زمينه خود قرار دهيد

زماني كه شما تركيبي از هايلايت ها و سايه ها را داشته باشيد (به عنوان مثال، فيلتر نور خورشيد از ميان يك درخت)، بوكه دراماتيك تر به نظر مي رسد. هايلايت هاي (قسمت هاي روشن) خارج از فوكوس بوكه اي ايجاد مي كنند كه درخشان به نظر مي رسد. داشتن تركيبي از سايه ها كمك مي كند تا آن هايلايت هاي درخشان برجسته شوند. اگر شما مجموعه اي از چراغ هاي ال اي دي داشته باشيد كه در اطراف آويزان شده اند، به راحتي مي توانيد ايجاد بوكه را تجربه كنيد. نور ميان درختان و آب اسپري شده نيز سوژه هاي جالبي هستند.

همچنين اغلب مي توانيد بافت ها و الگوهاي جالبي بر روي زمين پيدا كنيد كه بوكه هاي جالبي ايجاد مي كنند. اين در واقع براي عكاسي پرتره مفيد است – كه بتوانيد به سرعت در هر جايي كه ايستاده ايد يك پس زمينه جالب ايجاد كنيد. نور روي چمن ها، صخره ها، يا شن و ماسه در هنگام غروب آفتاب نيز بوكه هاي واقعا زيبايي ايجاد مي كند!
[عكاسي بوكه]

ISO 1600, 35mm, f/1.6, 1/125s
6
تعادل را پيدا كنيد

آيا چيزي تحت عنوان بوكه بسيار زياد وجود دارد؟ بله!

ببينيد، اگر شما تمام تكنيك هاي بالا را با هم تركيب كنيد، مي توانيد بوكه اي ايجاد كنيد كه ذهن مردم را تحت تاثير قرار خواهد داد! بوم!

اما چيزي كه بايد در مورد آن فكر كنيد اين است كه بوكه در واقع چطور عكس شما را ارتقاء مي دهد. آيا توجه بيننده را از سوژه شما منحرف كرده و كاملا نمايش را مي دزدد؟ ثبت بوكه در تصاويرتان خوب است، اما اگر بوكه قرار است يك المان پشتيبان در تركيب بندي شما باشد، آن وقت اين وظيفه شماست كه تعادل را پيدا كنيد.

هنگامي كه آن تعادل را پيدا كنيد، بوكه قطعا كمي جادو به عكس شما اضافه مي كند!
لنزهاي توصيه شده براي بوكه

اگرچه شما مي توانيد با هر لنزي عكس هاي داراي بوكه بگيريد، اما داشتن لنزي با حداكثر ديافراگم سريع (بيشينه گشودگي ديافراگم زياد) قطعا يك مزيت است. لنزهاي داراي ديافراگم سريع معمولا لنزهاي پرايم هستند (با يك فاصله كانوني ثابت، بدون زوم).

يك توصيه كلي براي به دست آوردن بوكه خوب اين است كه با يك لنز ۵۰mm f/1.8 عكس بگيريد.

هنگام استفاده از يك لنز ۵۰mm بر روي يك دوربين فول فريم، متوجه خواهيد شد كه اين يك فاصله كانوني كاملا متنوع است كه مي تواند در بسياري از شرايط مختلف مورد استفاده قرار گيرد. براي دوربين هاي APS-C يا كراپ سنسور، ۵۰mm هنوز هم يك فاصله كانوني فوق العاده است، به خصوص براي پرتره، اما ممكن است براي

 عكاسي با هدف كلي كمي بيش از حد بلند باشد و خيلي نزديك به نظر برسد (در اين صورت اگر يك دوربين كراپ سنسور داريد، يك لنز ۳۵mm را چك كنيد كه فاصله كانوني معادل با يك لنز ۵۰mm بر روي يك دوربين فول فريم را به شما خواهد داد).آتليه نوزاد

اميدوارم اين آموزش مورد توجه شما قرار گرفته باشد. حالا برويد بيرون و شروع به آزمايش ايجاد بوكه كنيد! موفق باشيد!
آتليه عكاسي بارداري
پ.ن: يك نكته نهايي: شما در واقع مي توانيد با ايجاد فيلترهايي كه به جلوي دوربين خود وصل مي كنيد، شكل بوكه را تغيير دهيد (شكل قلب، شكل ستاره، و غيره).

نويسنده: راب ليم (ROB LIM)

منبع:

لنزك

برچسب‌ها: عكاسي، راهنماي عكاسي، آموزش عكاسي،

[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ]

بقیه صفحات

درباره سایت
موضوعات
موضوعي ثبت نشده است
عضویت در خبرنامه
عضویت لغو عضویت
نظر سنجی سایت
نتیجه
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
لینک های تبادلی اتوماتیک


ورود به سایت
نام کاربری :
پسورد :
عضویت در سایت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار سایت
بازدیدکنندگان امروز : 40
بازدیدکنندگان دیروز : 53
افراد آنلاین : 1
کل بازدیدکنندگان : 23507
دیگر موارد