پيشنهاداتي براي عكاسي از نوزادان
۲۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۱۴:۱۱| بازدید: | نویسنده آتليه كودك | آتليه نوزاد | آتليه بارداري | نظرات (0)

قبلا هم مطلبي در اين مورد نوشته بودم كه به نكاتي از عكاسي كودكان در آن اشاره شده بود. در اين نوشتار به موضوعات ديگري از اين بحث با تمركز بيشتر بر عكاسي نوزادمي پردازيم.


قبل از اينك بخود بياييد كودكتان براي رفتن به مدرسه خانه را ترك مي‌كند. عكسهاي خانوادگي بخشي از زندگي شماست، بنابر اين سعي نماييد اولين‌هاي زيباي زندگي خود را در عكسها جاودانه سازيد.


بطور مرتب عكس بگيريد.از هر گام از مراحل رشد كودك عكس بگيريد، اولين لبخند، اولين حمام، اولين دندان، اولين راه رفتن و... نوزادان بسيار سريع تغيير مي‌كنند، سعي كنيد تمام ماحل رشد را قبل از اينكه جزئي از خاطرات شوند ثبت نماييد. يك روز از زندگي كودك از بيدار شدن و كش آمدن و لبخند نوزاد در صبح تا خميازه‌هاي شب را بتصوير بكشيد. يك روز كامل كودكتان را دنبال كنيد. با اين كار يك سري عكس خواهيد داشت كه هر چه از آن بيشتر بگذرد براي شما زيباتر و به يادماندني تر خواهد شد.


از احساسات كودك عكس بگيريداز تمام احساسات مختلف كودك عكس بگيريد: لبخند غرور آميز، اخم، گريه شديد و... كودكان احساسات خود را مخفي نمي كنند. اين احساسات كه حالاتي زيبا ازدوران كودكي هستند را در عكسها نشان دهيد.


از نزديك عكس بگيريدبراي اينكه عكسها از تاكيد و تمركز بيشتري برخوردار باشد تا جايي كه مي توانيد روي سوژه زوم نماييد. تا جايي كه سوژه تمام منظره ياب دوربين را پر نمايد به آن نزديك شويد. براي اينكه نزديكترين فاصله فوكوس دوربين را بدانيد منوال دوربين را نگاه كنيد.


زواياي مختلف را آزمايش كنيد.از عكاسي در همسطح چشمان نوزاد آغاز كنيد. كودك را روي شانه كسي بگذاريد يا چند لحظه اي نوزاد را روي مبل راحتي قراردهيدو از او عكس بگيريد. سپس حالات متفاوتي را آزمايش نماييد، مثلا يك صندلي كنار تخت برده، روي آن بايستيد و از بالاي آن عكس بگيريد.


از افراد ديگر فاميل همراه نوزاد عكس بگيريد.
از ديگر افراد فاميل با نوزاد عكس بگيريد، از خواهر بزرگتر در حال تغذيه نوزاد، پدر بزرگ كه با نوه خود بازي مي كند و مادر در حال شير دادن و... يك حالت جالب ديگر اين است كه دو كودك را در مقابل هم قرار دهيد و از عكس العمل ها و ارتباط چشمي آنها با يكديگر عكس بگيريد.


از يك زمينه ساده استفاده كنيد.
با تمركز بيشتر روي سوژه عكسي قويتر بدست مي‌آيد. سوژه را مقابل يك زمينه ساده قرا دهيد. معمولا با كمي حركت دادن دوربين يا چرخاندن آن به سمت چپ و راست مي توان عامل شلوغي و برهم زننده تمركز را در عكس حذف نمود.


از نور طبيعي استفاده كنيد.
شايد تعجب نماييد اگر بگوييم كه روزهاي ابري بهترين نور را براي عكاسي از مردم و پرتره فراهم مي‌نمايد. نور درخشان خورشيد باعث اخم كردن سوژه و ايجاد سايه‌هاي تند روي صورت مي‌شود. در روزهاي ابري نور ملايم روز چهره را زيباتر نشان مي‌دهد. فلاش را خاموش نموده و از نور ورودي از پنجره يا محيط باز براي گرفتن عكسي با نور ملايم و رنگهاي زنده از سوژه بهره ببريد.

منبع:

عكاسي

برچسب‌ها: آتليه نوزاد، عكاسي نوزاد، عكس نوزاد، آتليه عكاسي نوزاد، بهترين آتليه نوزاد، آتليه نوزاد شهرك غرب،

پيشنهاداتي براي عكاسي از كودكان
۲۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۱۲:۰۶| بازدید: | نویسنده آتليه كودك | آتليه نوزاد | آتليه بارداري | نظرات (0)

خيلي ها درمقابل آن لبخندهاي بي دندان زيبا يا دست كوچكي كه به انگشتي چنگ زده است دچار احساسي توام از عشق و تحسين مي شوند: "بدو بيا، ني ني داره مي خنده!"


در عكاسي از كودكان دوره نوزادي يك دوره  گذرا است كه پر است از تغييرات سريع و شما بايد در هر لحظه براي ثبت اين لحظات كه ممكن است ديگر روي ندهد آماده باشيد. هميشه با يك دوربين ديجيتال دم دست براي شكار لحظات ناب كودكتان آماده باشيد. اين لحظات مي تواند خاطراتي زيبا را براي تمام عمر شما و كودكتان جاودانه سازد.
براي گرفتن يك عكس خوب از كودكان  چكار كنيم؟

نزديك برويد
اگر به اندازه كافي نزديك نباشيد، پس زمينه شلوغ تصوير كودك شما را تحت الشعاع قرار مي دهد. حداقل يك سوم يا بيشتر كادر عكس را با كودكتان پر كنيد.

كمي فاصله را تجربه كنيد
حالتي ديگر را تجربه كنيد. كمي دور برويد. تجربه كودك شما تا حد زيادي با محيطي كه در آن قرار دارد بهم گره خورده است. با عكاسي از كودكتان در مقابل در ورودي يا در حالي كه روي مبل يا كاناپه به خواب رفته است، اندازه قد و قواره او را در مقايسه با اشياء نشان دهيد.

به آرايش صحنه دقت كنيد
هنگامي كه در منظره ياب نگاه مي كنيد، كودك را در خارج از مركز تصوير قرار دهيد. اين آرايش احساس طبيعي تري به عكس مي دهد بدون اينكه نگاه بيننده را از نقطه مورد نظر در عكس (كه همان سوژه مي باشد) منحرف نمايد.
از پس زمينه ساده استفاده كنيد
براي اين كه تمركز عكس را بر روي كودك قرار دهيد، مطمئن شويد كه زمينه عكس سوژه را تحت تاثير قرار نمي دهد. بااستفاده از يك پس زمينه ساده توجه روي خود كودك حفط مي شود. براي پرتره هاي كودك از اين متد استفاده نماييد.
 
به رنگ ها دقت نماييد
به رنگهاي اطراف كودكتان توجه نماييد. رنگهاي زرد و قرمز رنگهاي گرم هستند و تمايل به جدا شدن از زمينه را دارند. در حالي كه رنگهاي طيف آبي بهتر در زمينه عكس مي نشينند. با تجربه بهتر مي توانيد تعيين نماييد كدام رنگها بيشتر به كودكتان مي آيد.
 
از گرفتن عكسهاي عمودي غافل نشويد
هنگامي كه كودك در حالت ايستاده يا نشسته است عكس را بصورت عمودي بگيريد. با اين كار مي توانيد به سوژه نزديكتر شويد و تنوع بيشتري به عكسهايتان بدهيد.

از كودكتان در حال فعاليت عكاسي كنيد
كودك را هنگام سينه خيز رفتن، چهار دست و پا رفتن، چنگ زدن به اشياء براي بلند شدن يا گرفتن و... دنبال كنيد. از پشت منظره ياب دوربين حالت كودك را بسنجيد. مثلا او را در يك ساك در باز بنشانيد و توپي را در كنار او روي زمين قرار دهيد. از تقلاي او براي خارج شدن و گرفتن توپ عكاسي كودك كنيد. هنگامي كه در حال سركشي و فضولي در گنجه ها و كمدها است از او عكس بگيريد.
از ارتفاع پايين عكس بگيريد.
در سطح قد كودك دوربين را پايين ببريد. معمولا در اين وضعيت نماي بهتري از كودك به دست مي آيد. حالات ديگر را آزمايش كنيد. از بين ميله هاي تخت كودك از او عكس بگيريد. يا هنگامي كه روي صندلي كوچكش نشسته روي زمين دراز بكشيد و از پايين از او عكاسي كنيد. كمي ابتكار به خرج دهيد. معمولا ايستادن ساده و مصنوعي در مقابل دوربين لطفي ندارد.

از حالات احساسي مختلف عكس بگيريد
گريه كردن، اخم كردن، خنديدن و ساير حالات بخشي از كودك شماست. از هر حالتي كه كودك شما مي تواند نشان دهد عكس بگيريد. براي ظهور حالات مختلف هنگام عكاسي از شخص ديگري كمك بگيريد تا مثلا او را بخنداند. (البته براي عكس گرفتن گريه اش را در نياوريد!)

از هر حالت چند عكس بگيريد

چون لحظات خاصي كه براي كودكان بروز مي كند بسيار گذرا و كوتاهند براي اطمينان از خوب شدن عكس از هر لحظه چند عكس بگيريد. تجربه كنيد. از بين عكسها بهترينشان را انتخاب كنيد يا  از تمام آنها براي نشان دادن سريال يك اتفاق استفاده نماييد.

منبع:

عكاسي

برچسب‌ها: آتليه كودك، عكاسي كودك، عكس كودك، آتليه عكاسي كودك، بهترين آتليه كودك، آتليه كودك شهرك غرب،

درد دل‌هاي مامان/ ماجراي عكاسي بارداري!
۲۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۰۹:۴۹| بازدید: | نویسنده آتليه كودك | آتليه نوزاد | آتليه بارداري | نظرات (0)

ني‌ني سايت: ثبت لحظه‌هاي خوب زندگي هميشه امكان‌پذير نيست مخصوصا اگر آن لحظات برايت به ارمغان آوردن بهترين هديه خدا باشد. گردي و قوس زيباي شكمم براي من يادآوري‌كننده بهترين اتفاق زندگي‌ام است، پس دلم مي‌خواست هميشه آن را به يادگار داشته باشم. به همين خاطر با همسرم تصميم گرفتيم كه برويم و از اين لحظه‌ها عكس بگيريم تا خاطره آن با هر بار ديدن عكس‌ها زنده شود. اما پروژه عكس گرفتن فقط در ظاهر يك كار ساده بود! تصور من ابتدا فقط آن چيزي بود كه در اينستاگرام مي‌ديدم. مدام منتظر روزي بودم كه بروم و آن عكاسي‌هاي رويايي با حرير و تور و نور و آن حالت فرشته گونه مادر باردار را كه ديده بودم و شيفته‌شان شده بودم را تجربه كنم. اما مشكلات يكي يكي پيدا شد. اول اينكه هم وقت من محدود بود و هم وقت همسرم. بهترين زمان عكس گرفتن هفته 30 بود كه هم من حس و حال دارم و هم شكمم در بهترين موقعيت ممكن باشد. ولي خب نشد؛ چون علاوه بر شلوغي‌هاي كار و كمبود وقت، پيدا كردن يك آتليه نوزاد خوب كه قيمت مناسبي هم داشته باشد تا چند هفته سوژه من بود.

بعد از كلي گشتن و ديدن و شنيدن يك آتليه بارداري پيدا كردم كه هم قيمت خوبي داشت و هم نمونه كارهايش نشان مي‌داد كه مي‌تواند عكس‌هاي خوبي بگيرد. هر چند كه از حرير و لباس فرشته‌ها خبري نبود! به همين خاطر خودم هم دست به كار شدم و قبل از رسيدن روز آتليه، با ايده گرفتن از چند نفر در ذهنم بهترين ژست‌هايي را كه مي‌خواستم در عكس داشته باشم را انتخاب كردم. دغدغه بعدي‌ام شده بود لباس؛ همسرم كه مشكلي نداشت، او راحت و آزاد بود و مي‌توانست هر چه كه دوست داشت را بپوشد به همين خاطر بهترين انتخاب براي لباس‌هايش را داشت. ولي من تازه بايد مي‌رفتم دنبال لباس. ابتدا سعي كردم از بين لباس‌هاي كمدم چند تايي را انتخاب كنم كه هم زبيا باشند و هم گشاد و راحت. ولي سخت در اشتباه بودم، چون شكم من در هفته 35 آنقدر بزرگ شده بود كه  هيچ چيز براي من وجود نداشت. هر كدام از لباس‌ها را كه امتحان مي‌كردم بيشتر نااميد مي‌شدم! بعضي از لباس‌ها انقدر برايم كوچك و كوتاه بود كه حتي شكمم معلوم مي‌شد. 
مجبور شدم تسليم وضع موجود بشوم و سختي خريد لباس را به جان بخرم. بالاخره روز نوبت عكس گرفتن ما در آتليه رسيد. از چند ساعت قبل از قرار آتليه لباس‌هاي خودم و همسرم را آماده كردم، سعي كردم بهترين آرايش مو و صورت را داشته باشم و هر چيزي را كه براي پسرم لازم بود، برداشتم؛ مثل كفش، لباس، عروسك و حتي عكس سونوگرافي‌اش. همسرم هم طبق معمول آراسته بود. از ظاهرمان راضي بودم و با فكر اينكه عكاسي نيم ساعت بيشتر طول نمي‌كشد به آتليه رفتيم.
ولي نيم ساعت فرضي من تبديل به 3 ساعت شد! طولاني شدن كار عكاسي يكسري مشكلات هم برايم داشت، مث ورم كردن پاهايم (چون حتي كفش‌هايم هم برايم تنگ شده بود!) يا خستگي هفته‌هاي آخر بارداري كه من را بي‌حوصله كرده بود. حسابي خسته شده بود و دلم مي‌خواست زودتر تمام شود ولي انگار همسرم خوشش آمده بود و مدام لباس عوض مي‌كرد. هيچ كدام از آن ژست‌ها هم به كارم نيامد، چون خود عكاس بسته به نوع لباسم بهم مدل مي‌داد. شايد بهترين اتفاق آنجا براي من كمك كردن همسرم موقع لباس عوض كردن بود. من مي‌نشستم و او  مثل بچه‌ها لباس‌هايم را تنم مي‌كرد و آرام آرام كفش‌هايم را پايم مي‌كرد و سعي مي‌كرد كه زياد خسته نشوم.
نمي‌دانم اين عكس‌ها همانقدر كه من و همسرم نسبت به آنها ذوق و حس داريم براي پسرمان جالب باشد يا فقط سرسري نگاه‌شان كند. اصلا نمي‌دانم كه عكس سونوگرافي يا اندازه شكم مادرش برايش مهم باشد يا نه، ولي اين لحظه براي من همراه با بهترين حس دنياست، حسي كه به من يادآوري مي‌كند كه من مادر شده‌ام و بايد مانند مادرم مادري كنم.

مامان بهنيا

برچسب‌ها: آتليه بارداري، عكاسي بارداري، عكس بارداري، آتليه عكاسي بارداري، بهترين آتليه بارداري، آتليه بارداري شهرك غرب،

عكاسي از كودكان، زمان مناسب كي است؟
۲۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۰۸:۲۳| بازدید: | نویسنده آتليه كودك | آتليه نوزاد | آتليه بارداري | نظرات (0)
در دنياي امروز، تخصص حرف اصلي را مي‌زند؛ اين يك جمله كليشه‌اي است اما بايد هر چند وقت يك بار به خودمان گوشزد كنيم تا براي هر كاري سراغ نيروي متخصص و حرفه‌اي بريم؛ مثلا اگر شما به تازگي صاحب نوزادي شديد يا شرف پدر و مادر شدن هستيد، بايد در كنار تمام دغدغه‌هايتان به يك آلبوم حرفه‌اي براي كودك‌تان فكر كنيد تا بعدها بتواند شور و حال شما در اين لحظات را حس كند. براي اين كار مثل خريد يك وسيله برقي سراغ يك برند شناخته شده مثل آتليه عكس كودك سويل استوديو برويد تا دلبرانه‌ترين لبخند كودك‌تان را ثبت كنيد. كادر حرفه‌اي آتليه عكس كودك آسمان به شما مي‌گويند بهترين عكاسي چه زماني و در چه شرايطي بايد انجام شود تا آلبوم رويايي تان را بسازيد.

عكاسي بارداري
بهترين زمان عكاسي هفته ۲۸ تا ۳۲بارداري است؛ مگر اين كه شكم شما دير بزرگ شود كه در اين صورت بايد يكي دو هفته ديگر صبر كنيد. براي عكاسي بارداري لباس‌هايي به همراه داشته باشيد كه شكم شما در آن مشخص باشد و چند تا از لباس‌هاي نوزادي كودك‌تان هم همراه ببريد. كفش نوزاد را از قلم نيدازيد. 

عكاسي نوزادي 
بهترين زمان عكاسي نوزادي ۴ تا ۱۴ روزگي است چون هر چه قدر خواب نوزاد عميق‌تر و جثه او كوچك‌تر باشد، امكان خلق ژست‌هاي جذاب بيشتر است. براي اين كه به اهميت خواب عميق نوزاد براي عكس‌هاي خاص پي ببريد،‌ نگاهي به نمونه عكس‌هاي آتليه آسمان بيندازيد.
بهترين زمان عكاسي، سن مناسب كودكان
براي داشتن يك آلبوم بي نقص و كامل تا قبل از يك سالگي بهتر است ۳ دوره عكاسي براي كودك خود در نظر بگيريد كه اين ۳ مقطع عبارتند از : 
- ۴ تا ۶ ماهگي كودك كه مي‌تواند روي سينه بلند شود.
- ۸ تا ۹ ماهگي كه مي‌تواند بدون كمك بنشيند.
- ۱۱ تا ۱۳ ماهگي كه عكاسي تولد يك سالگي را شامل مي‌شود و مي‌توان در حالت‌هاي ايستاده هم عكس گرفت. 
با انتخاب اين زمان‌ها، شما از مهم‌ترين تغييرات فرزندتان عكس داريد. براي اين كه از انتخاب آتليه آسمان به عنوان مركز تخصصي عكاسي كودك مطمئن شويد، نگاهي به عكس‌هاي كودك اين آتليه بيندازيد. 
بهترين زمان عكاسي، سن مناسب كودكان
عكاسي خانوادگي 
حالا كه تا آتليه مي‌رويد، بهتر است عكاسي خانوادگي را هم به برنامه خود اضافه كنيد اما قبل از مراجعه با دوستان آتليه عكس كودك آسمان صحبت كنيد تا شما را براي انتخاب بهترين لباس راهنمايي كنند مثلا بهتر است از انتخاب لباس‌هايي با طرح‌هاي پرگل و شلوغ خودداري كنيد و سراغ رنگ‌هاي ملايم مثل كرم،‌آبي روشن، صورتي كم رنگ و... برويد. دوستان آتليه عكس كودك براي چاپ و تهيه عكس‌ها پيشنهادات مختلفي از چاپ تكي تا تهيه تنديس از دست و پا پيش روي شما مي‌گذارند كه ليست كامل اين خدمات را مي‌توانيد در آدرس زير ببينيد. 
 بهترين زمان عكاسي، سن مناسب كودكان
برچسب‌ها: آتليه كودك، عكاسي كودك، عكس كودك، آتليه عكاسي كودك، بهترين آتليه كودك، آتليه كودك شهرك غرب،

عكاسي كودك و نوزاد، چه زمان‌ هايي به آتليه برويد؟
۲۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۰۶:۵۸| بازدید: | نویسنده آتليه كودك | آتليه نوزاد | آتليه بارداري | نظرات (0)
ويژگي‌ها و شرايط خانواده‌هاي امروزي با خانواده‌هاي قديمي و نسل‌هاي گذشته تفاوت‌هاي اساسي دارد. از تعداد فرزندان كه به ندرت از ۲ فرزند بيشتر مي‌شود تا نحوه تربيت بچه‌ها اما در ميان سنت‌ها و كارهاي گذشتگان، يك رسم ساده و دوست داشتني وجود داشت كه امروزه در ميان موبايل‌هاي دوربين‌هاي دار و دوربين‌هاي ديجيتال با حافظه‌هاي بالا فراموش شده است؛ حالا ديگر در كمتر خانواده جواني، آلبوم خانوادگي وجود دارد؛ با وجود اين كه صدها و حتي هزاران عكس از دورهمي‌ها، مناسبت‌ها و روزمرگي خانواده وجود دارد اما عكس‌ها در حافظه گوشي موبايل و كامپيوتر محبوس شده‌اند و كمتر زماني ورق مي‌خورند.
 
در حالي كه داشتن آلبوم خانوادگي، سنت زيبا و دوست داشتني است كه كاش فراموش نمي‌شد. اين روزها امكانات بيشتري براي ساختن آلبوم‌هاي خانوادگي جذاب و زيبا وجود دارد. تعداد اتليه‌هاي فعال در سطح شهر بيشتر شده و شما مي‌توانيد با كمك تيم‌هاي حرفه‌اي كه در اين حوزه فعاليت مي‌كنند، براي خانواده شاد و خوشبخت خودتان يك آلبوم واقعي بسازيد. يك آلبوم واقعي نه مجازي كه بتوانيد خاطرات خوش رفته را ورق بزنيد.
 
امكان رفتن به آتليه كودك براي  داشتن عكس‌هاي حرفه‌اي به صورت روزانه ميسر نيست و براي تدارك چنين آلبومي بايد بدانيد چه مقاطعي در آتليه عكاسي كنيد. بي‌شك براي ازدواج و شروع زندگي مشترك خود عكاسي كرده‌ايد و عكس‌هاي خوبي از شروع با هم بودن‌تان در اختيار داريد. مقطع بعدي دوران بارداري شماست.
 
بچه‌ها كنجكاوند تا بدانند پيش از وردشان زندگي شما چگونه بوده است و چه قدر منتظر آمدن‌شان بوديد؟ با تهيه عكس‌هاي شاد از دوران بارداري، حس خوب‌تان را براي بچه‌ها ثبت كنيد. بهترين زمان براي مراجعه به آتليه و عكاسي بارداري، ۸ ماهگي است؛ زماني كه شكم شما برآمده شده، ماه‌هاي سخت اول بارداري را پشت سر گذاشتيد و امادگي لازم براي عكاسي را داريد.
 
بعد از عكاسي بارداري، خيلي زود بايد به اتليه برگرديد چون عكس‌هاي نوزادي بهتر است در ۱۵ روز اول تولد گرفته شود. هر چند اين كار در روزهاي اول سخت به نظر مي‌رسد اما تا فرزند شما چهره نوزادي‌اش را از دست نداده، اين تصوير را ثبت كنيد.
 
از اينجا به بعد دست شما بازتر است و مي‌توانيد با نوپا شدن يا همزمان با جشن تولد يك سالگي كودك به اتليه برويد اما توصيه ما به شما اين است كه تولدها را جدي بگيريد و سعي كنيد هر سال از تولد فرزندتان يك عكس خوب و خاص بسازيد. تهيه چنين عكسي، در هياهوي تولد چندان ميسر نيست. بهتر است چند روز قبل از تولد، اين عكاسي را در اتليه انجام دهيد. اگر به اتليه مجهز و حرفه‌اي مراجعه كنيد، ماكت كيك هم در اختيار شما قرار مي‌دهند تا عكس كاملا حال و هواي تولد داشته باشد. براي چنين عكس تولدي مي‌توانيد از اتليه عكس سويل استوديو كمك بگيريد.
آتليه سويل استوديو بدون دريافت مبلغي براي ورودي و داشتن تيم حرفه‌اي كه با شرايط عكاسي از كودك آشنا هستند، فرصت داشتن آلبوم خانوادگي رويايي و خاص را براي شما فراهم مي‌كنند.
منبع:
ني ني بان
برچسب‌ها: آتليه كودك، عكاسي كودك، عكس كودك، آتليه عكاسي كودك، بهترين آتليه كودك، آتليه كودك شهرك غرب،

خريد آلبوم كودك، عكس دوران جنيني را داريد؟
۲۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۰۵:۳۵| بازدید: | نویسنده آتليه كودك | آتليه نوزاد | آتليه بارداري | نظرات (0)
تعطيلي عكاسي‌هاي تهران سرعت گرفته است. حالا مشتري‌هايي كه تنها با خريد يك گوشي تلفن همراه، صاحب يك دوربين عكاسي نسبتا قدرتمند شد‌ه‌اند، ديگر كمتر به عكاسي‌ها احساس نياز مي‌كنند. اين موضوع در حالي رخ مي‌دهد كه با ذخيره عكس‌هاي ديجيتال، ديگر كمتر كسي دنبال چاپ عكس‌هاي خانوادگي و تهيه آلبوم‌هاي قديمي ‌مي‌رود. در اين بين عكاسي‌هاي بازار نه‌تنها مغلوب پيشرفت خيره‌كننده تكنولوژي شد‌ه‌اند كه به گفته «ظفر ياوري» رئيس اتحاديه عكاسان و فيلمبرداران تهران عكاسي از حالت تخصصي درآمده و به فني عمومي تبديل شده است. او در گفت‌وگو با «شهروند» از بين رفتن توجيه اقتصادي واحدهاي عكاسي را به ميان كشيده و مي‌گويد: عكاسي ديگر در سبد خانوار جايگاهي ندارد و افراد با ارزان‌ترين شيوه ممكن مي‌توانند عكس‌هاي مورد نيازشان را تأمين كنند. با وجود اين گرايش زندگي لوكس روي ديگر جهان مدرن است و همين گرايش است كه توانسته است عكاسي حرفه‌اي و تهيه آلبوم‌هاي لوكس را به زندگي پيشرفته امروز برگرداند. در اين ميان عكاسخانه‌هاي تهران نيز با داغ شدن بازار عكاسي لوكس جان تازه‌اي گرفته‌اند. حالا در ايران بازار تهيه آلبوم‌هاي حرفه‌اي و ثبت تخصصي لحظات رشد كودكان داغ شده است. اين موضوع سبب شده است كه آگهي‌هاي متعددي با عنوان عكاسي «بارداري و كودك» در فضاي مجازي منتشر شود و رقابت در بازار نيمه‌جان و به ركود رفته عكاسي دوباره به جريان افتد.

عكس يادگاري در اروپاي  قرن ١٨
رقابت عكاسان تهران براي جذب بازار تازه تا جايي پيش رفته است كه برخي واحدهاي عكاسي تهران دكورهاي گرانقيمت و ايده‌هاي تازه‌اي براي عكس‌هايشان طراحي كرده‌اند. يك واحد عكاسي كه براي دكورهاي سنگين خود به اندازه يك پروژه سينمايي هزينه كرده است، بچه‌ها را در فضاهاي متفاوتي قرار مي‌دهد و از آنها عكاسي بارداري مي‌كند. مسئول رزرو نوبت اين واحد عكاسي نوزاد به «شهروند» توضيح مي‌دهد: ما تاريخ جهان را در آتليه‌مان بازسازي كرده‌ايم؛ مثلا اروپاي قرن ١٧ و ١٨ يكي از فضاهاي بازسازي شده ما است. بچه‌ها با لباس‌هايي كه متناسب اين فضا تهيه شده است در دكورها قرار مي‌گيرند و از آنها عكاسي مي‌شود. او ادامه مي‌دهد: اين شيوه، عكس بچه‌ها را به كارت‌پستال شبيه‌سازي مي‌كند و فضاي متفاوتي از عكس‌هاي متداول بازار ارايه مي‌دهد. به نمونه عكس‌هايي كه در پايگاه اينترنتي اين عكاسي بارگذاري شده است سر مي‌زنم و تعدادي از آنها را تماشا مي‌كنم. بچه‌هايي كه پشت ميز چوبي آشپزخانه‌اي در قرن ١٧ اروپا نشسته‌اند و ظرفي از سيب‌زميني و سبزيجات مقابل آنهاست. كلاه و حتي لباس‌هاي آنها به شيوه نقاشي‌هاي كلاسيك طراحي شده است يا بچه‌هايي كه در مكتب‌خانه‌هاي قديمي ايراني نشسته‌اند و تغذيه‌شان را در بقچه‌هايي گره زده‌اند.

عكس شكار
لحظه‌اي از زندگي روزمره بچه‌ها
شبنم رضايي، عكاس ديگري است كه براي جلب نظر مشتريان خود شيوه ساده‌تري در پيش گرفته است. او معتقد است كه دكورهاي سنگين حالت‌هاي خاطره‌انگيز چهره و بدن كودكان را محو مي‌كند. رضايي در توضيح شيوه خود به «شهروند» مي‌گويد: عكاسي ما به دنبال اين است كه از بچه‌ها به صورت شكار لحظه‌اي عكس بگيرد؛ به همين دليل عكاسان واحد صنفي ما گاهي يك نصفه روز را براي سوژه‌هايشان وقت مي‌گذارند و با آنها به خانه‌هايشان مي‌روند.
وي ادامه مي‌دهد: به‌عنوان مثال عكسي كه ساير عكاسي‌ها از بچه‌ها در حوله حمام مي‌گيرند يك عكس دكوراتيو و تصنعي است. آنها بچه را مقابل دوربين برهنه مي‌كنند و در حوله حمامي‌كه خانواده‌هايشان با خود به آتليه آورده‌اند؛ قرار مي‌دهند. اين در حالي است كه ما از فرآيند واقعي استحمام كودك عكاسي مي‌كنيم يا براي ثبت طبيعي‌ترين حالت كودكان همراه آنها به شهربازي يا فضاي سبز مي‌رويم و از آنها موقع بازي عكس مي‌گيريم.  در اين ميان عكاسي با هر روش و ديدگاهي كه انجام شود قيمت‌گذاري‌ها براساس كالاي نهايي انجام مي‌شود. اين‌كه كالاي نهايي يك قطعه عكس معمولي باشد يا شاسي، آلبوم ديجيتال باشد يا كارت‌پستال قيمت‌ها را تغيير مي‌دهد. به جز اين سايز و اندازه عكس‌ها و ميزان طراحي انجام شده، همچنين كيفيت مواد به كار رفته براي چاپ عكس از ديگر آيتم‌هاي تأثيرگذار در قيمت‌گذاري‌هاست. كمترين قيمت چاپ عكس براي يك قطعه تصوير معمولي با سايز ١٤ در ٢٥ سانتي‌متر  بين ٢,٥ تا ٣‌هزار تومان است و بيشترين نرخ خدمات عكاسي كودك مربوط به آلبوم‌هاي ديجيتال است كه تا ١٠‌ميليون تومان نيز قيمت خورده‌اند.

آلبوم جنيني از ٨٠٠‌هزار تا ١٠‌ميليون تومان
از اين ميان آلبوم رشد كودك نيز به‌تازگي جاي خاصي در سبد خدمات عكاسي‌ها باز كرده است. اين آلبوم‌ها بيشتر آلبوم‌هاي جنيني و نوزادي را در بر مي‌گيرند. در آلبوم جنيني از ماه‌هاي مختلف بارداري مادر عكس تهيه مي‌شود و هماهنگي‌هاي براي ثبت نخستين لحظات تولد با خانواده‌ها انجام مي‌شود. علاوه برعكس‌هاي آتليه‌اي، تصاوير سونوگرافي، مچ‌بند لحظه تولد، بند ناف و ... كودك نيز ازجمله مواردي است كه براي ثبت در آلبوم جنيني از والدين درخواست مي‌شود. در آلبوم‌هاي نوزادي نيز اولين‌هاي كودك مانند نخستين خنده‌ها، رويش دندان‌ها، نخستين تجربه غذا خوردن، راه رفتن و... در آلبوم نوزادي ثبت مي‌شود. پروسه تهيه اين آلبوم‌ها طولاني است و پس از هر عكاسي تنها چند قطعه عكس در اختيار خانواده‌ها قرار مي‌گيرد و در انتها گلچيني از عكس‌هاي ثبت شده به صورت آلبوم تحويل مشتري مي‌شود.

قيمت آلبوم‌هاي رشد متفاوت است و حداقل از ٨٠٠‌هزار تومان شروع مي‌شود و گاهي به ١٠‌ميليون تومان هم مي‌رسد. شبنم رضايي، عكاس درباره آلبوم‌هاي گرانقيمت‌تر به «شهروند» توضيح مي‌دهد: در كل آلبوم‌هاي ديجيتال يكي از گرانقيمت‌ترين خدمات عكاسي‌ها هستند؛ زيرا مقوايي كه عكس روي آن چاپ مي‌شود و به مقواي گرم بالا (ضخيم) معروف است، چاپ و طراحي عكس‌ها در آلبوم ديجيتال همه و همه هزينه بالاتري نسبت به عكس معمولي دارند. او ادامه مي‌دهد: البته برخي عكاسي‌ها براي طراحي عكس زمان زيادي نمي‌گذارند و از فرم‌هاي آماده استفاده مي‌كنند. به همين دليل ممكن است قيمت كمتري براي آلبوم ديجيتال خود تعيين كنند يا برخي آلبوم‌هاي گرانقيمت به صورت برجسته طراحي مي‌شود و با برش‌هاي خاص عكس از متن آلبوم جدا مي‌شود و فرم ويژه‌اي به خود مي‌گيرد. مدلي كه در حال حاضر در برخي كتاب‌هاي داستان كودك نيز الگوبرداري شده است.

اشانتيون عكاسي كودك؛ از تخفيف‌هاي ويژه تا بليت شهربازي
با وجود اين سبد خدمات عكاسي كودك به همين موارد محدود نمي‌شود و مشتريان مي‌توانند تقويم‌هاي شخصي با عكس بچه‌هايشان تهيه كنند. چاپ عكس در زمينه ساعت ديواري، روي ظروف و حتي تي‌شرت و لباس و جاسوئيچي ازجمله ديگر گزينه‌هاي پيشنهادي عكاسي‌هاي تهران به مشتريان‌شان است؛ البته قيمت اين خدمات چندان گران نيست و از ٣‌هزار تومان شروع مي‌شود و حداكثر به ٤٠‌هزار تومان مي‌رسد؛  در اين ميان برخي از عكاسي‌هاي تهران اين خدمات را به صورت اشانتيون يا هديه به مشتريان‌شان ارايه مي‌دهند. برخي ديگر نيز اشانتيون‌هاي جذاب‌تري براي كودكان مشتري خود در نظر گرفته‌اند. از تخفيف ٣٠ تا ٥٠‌درصدي براي بچه‌ها در ماه تولدشان تا بليت شهربازي و اهداي كتاب.

عكس نرخ مصوب ندارد
ظفر ياوري، رئيس اتحاديه عكاسان و فيلمبرداران تهران درباره تنوع قيمت خدمات عكاسي كودك به «شهروند» توضيح مي‌دهد: خدمات عكاسي به جز عكس پرسنلي نرخ مصوب ندارد؛ زيرا درجه‌بندي كيفي عكس‌هاي تزييني بسيار دشوار است و به همين لحاظ نمي‌توان نرخ معيني براي دستمزد عكاسان در نظر گرفت. او ادامه مي‌دهد: نرخ مصوب عكس پرسنلي بدون رتوش و در سايز ٣ در ٤ معادل ١٠‌هزار تومان است؛ اما در عكس تزييني فاكتورهاي متعددي مطرح مي‌شود. ازجمله ميزان هنر و تخصص عكاس براي طراحي عكس‌ها، كيفيت مواد به كار رفته در كالاي نهايي، محدوديت يا عدم محدوديت تعداد عكس گرفته شده از مشتري و... به همين لحاظ عكس تزييني نرخ مصوب ندارد و به صورت رقابتي در بازار قيمت‌گذاري مي‌شود.
منبع: شهروند
برچسب‌ها: آتليه كودك، عكاسي كودك، عكس كودك، آتليه عكاسي كودك، بهترين آتليه كودك، آتليه كودك شهرك غرب،

۷ راز عكاسي با موبايل!
۱۸ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۵:۳۴:۳۰| بازدید: | نویسنده آتليه كودك | آتليه نوزاد | آتليه بارداري | نظرات (0)

ممكن است براي بسياري از ما پيش آمده باشد كه در مواجهه با يك صحنه زيبا ، اولين واكنشمان، بيرون آوردن تلفن همراه از جيب و روشن نمودن دوربين آن است. اما ممكن است نتوانيد تصوير مطلوب خود را ثبت كنيد و فرصت را به راحتي از دست بدهيد.اگر هنوز هم از آن دسته افرادي هستيد كه گمان مي كنند با دوربين تلفن همراهشان نمي توانند تصاوير زيبايي ثبت كنند، دعوت مي كنم كه سري مطالب  عكاسي با موبايل دنبال كنيد. چنانچه به قدرت تلفن همراهتان در ثبت يك تصوير زيبا باور داريد، با ما همراه باشيد تا راهكارهايي براي ثبت بهتر اين لحظه ها در آتليه عكاسي بارداري به شما بياموزيم.

 تركيب بندي در عكاسي

تركيب بندي در عكاسي اهميت بسيار بالايي دارد. يك عكس در آتليه بارداري خوب در درجه اول داراي يك ساختار منظم و به عبارتي يك تركيب بندي زيبا است. يكي از مهمترين دلايلي كه بسياري از عكس هاي ما با آنچه كه انتظار داشتيم تفاوت دارد ، عدم وجود يك تركيب بندي درست و مناسب است. دوربين تلفن همراه ، محدوديت هايي دارد، اما راهكارهايي وجود دارند كه به وسيله آنها مي توانيد تصاوير مطلوبي ثبت نمائيد:

 هرچه اضافي است، حذف كنيد

گاهي يك سوژه مناسب براي عكاسي پيدا مي كنيم كه در محيط پيرامونش كوچك به نظر مي آيد. لازم است در چنين موقعيتي، كمي به سوژه تان نزديك شويد تا سوژه تان حجم بيشتري از كادر را اشغال نمايد. پشت زمينه هاي اضافي را حذف كنيد و تنها به سوژه تان توجه كنيد.

 نقاط طلايي را دريابد

پيشتر برايتان از نقاط طلايي در كادر گفتيم. اگر به زيباترين عكس هاي تاريخ نگاهي بياندازيد، مهمترين عنصر در تركيب بندي هايشان ، وجود سوژه يا تقسيم فضا توسط نقاط طلايي است. به طور مثال اگر قصد داشته باشيم از يك شاخه گل عكاسي كنيم ، بهتر است آن را در يكي از نقاط طلايي قرار دهيد و ساقه آن را در امتداد نقطه ديگري قرار دهيد. براي اينكه بهترين استفاده را از اين نقاط ببريد بهتر است كه كادر هايتان را به فضاهاي يك سوم تقسيم كنيد و سوژه را در يكي از اين كادر ها قرار دهيد. استفاده از grid در اپليكيشن عكاسي تلفن همراه ، تا حد بسياري به شما كمك مي كند.

 فضاي منفي به اندازه فضاي مثبت اهميت دارد

فضاي منفي به فاصله ميان سوژه ها گفته مي شود. به طور مثال فضاي پشت زمينه ميان نرده هاي بالكن يا فضاي ميز غذايتان ، به عنوان يك فرم مجزا به اندازه سوژه هاي عكستان اهميت دارند. سعي كنيد فرمهاي فضاي منفي را هم ببينيد به آن ها شخصيت بدهيد و در كنار فرم هاي اصلي تان بچينيد. فراموش نكنيد كه يك تصوير زيبا زماني زيبا است كه همه چيز در آن زيبا باشد.

 از خطوط پيروي كنيد

فرمهاي اشيا پيرامون ما داراي خطوط بسياري هستند كه چيدمان آنها در يك كادر ، نگاه بيننده را هدايت ميكند. اين خطوط را جدي بگيريد. از آنها استفاده كنيد تا به اهميت تصويرتان بيافزاييد. به طور مثال ديوارها در يك عكس دكوراسيون ، تبديل به خطوطي در پرسپكتيو مي شوند و نگاه بيننده را به عمق تصوير هدايت مي كنند. اگر قصد داريد در يك عكس خانه تان را بزرگتر نشان بدهيد، بهتر است از اين خطوط پرسپكتيو بيشتر استفاده كنيد تا فضاي عكستان از تخت بودن خارج شود و كمي عمق به فضا ببخشيد.

رنگ ها به عكس حس مي دهند

همانگونه كه چيدمان فرم ها در يك كادر به عكس زيبايي مي دهد ، چيدمان رنگ ها نيز به عكس حس مي دهد. اگر از چيدمان روي ميزتان عكاسي مي كنيد سعي كنيد تناسبي بين رنگ ها رعايت كنيد. اين رنگ ها با بينندگان حرف مي زنند. از تركيب رنگ هاي مكمل بيشتر استفاده كنيد تا تصويرتان شفاف تر و با كيفيت تر جلوه نمايد. حتي گاهي رنگ ها را حذف كنيد و عكستان را سياه و سفيد بگيريد. به خصوص زماني كه نور در تصويرتان بسيار زياد است.

زاويه هاي خاص تري انتخاب كنيد

تلفن هاي همراه سبك و كوچك هستند و به همين دليل ، به راحتي مي توان آن ها را در زواياي خاصي قرار داد. گاهي ريسك كنيد و عكس جذاب تري بگيريد. بينندگان در مواجهه با تصويري كه برايشان غريب تر است و نحوه ثبت آن برايشان نامفهوم است، كنجكاو تر اند. اگر دوربين را به كنار ديوار بچسبانيد و از مبل گوشه خانه تان عكس بگيريد به مراتب عكس خاص تري خواهيد داشت تا اينكه از روبرو بايستيد و سعي كنيد همانچه كه مي بينيد را عكاسي كنيد.  براي يافتن زاويه مناسب گاهي لازم است فرصت بيشتري صرف كنيد. خيلي از اشياء ساده در كنار ما ، وقتي از بالا عكاسي مي شوند بسيار زيبا تر ديده مي شوند. به اين دليل كه در كنار فرم هاي ديگر ، شكل نو و فرم جديدي پيدا مي كنند.

شايد خيلي از تصاويري كه تا امروز متوجهشان نبوديد، منتظر اند تا شما دوربين تلفن همراهتان را روشن كنيد و عكس هاي زيبايي از آن ها ثبت كنيد.

منبع:

چيدانه

برچسب‌ها: آتليه نوزاد، عكاسي نوزاد، عكس نوزاد، آتليه عكاسي نوزاد، بهترين آتليه نوزاد، آتليه نوزاد شهرك غرب،

آموزش عملي عكاسي از كودكان
۱۸ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۵:۳۳:۰۶| بازدید: | نویسنده آتليه كودك | آتليه نوزاد | آتليه بارداري | نظرات (0)

عكاسي از كودكان بسيار چالش برانگيز است، زيرا كودكان عموما دوست ندارند براي دوربين ژست بگيرند؛ مخصوصا اگر سرگرم بازي يا كاري باشند كه به آن علاقه خاصي دارند. حركات كودكان بسيار سريع است و به عكاس فرصتي براي ثبت لحظه‌هاي ناب نمي‌دهد. به همين دليل بيشتر عكس‌هايي كه از كودكان گرفته مي‌شود يا تار هستند يا خارج از فوكوس. براي ثبت عكس‌هاي بهتر از كودكان، به چه مهارت‌هايي در  عكاسي نياز داريم؟

شما هم نمونه‌هاي بسياري از عكس‌هاي فوق‌العاده از كودكان ديده‌ايد كه تاثيرگذاري خاصي داشته‌اند و با نمونه‌هاي «به دوربين نگاه كن و لبخند بزن» تفاوت چشمگيري دارند. يك پرتره خوب شخصيت، انرژي و منحصر به فرد بودن كودك را بازتاب مي‌كند.

Malika-Catching-Rain-w600

اما مهمترين فاكتورها در عكاسي كودك كدام‌ها هستند؟

۱. روند كار را از قبل بررسي كنيد، تجهيزات مورد نياز را بشناسيد و آنها را همراه داشته باشيد

با وجود اين كه عكاسي از كودكان معمولا قابل پيش‌بيني نيست، اما سعي كنيد تا حد امكان براي آن برنامه ريزي داشته باشيد. اگر قصد داريد كه در خانه از كودكان عكاسي كنيد، تجهيزات مورد نياز به خصوص براي تامين نور را همراه داشته باشيد، فراموش نكنيد كه نور داخل به خوبي نور طبيعي نيست. براي جبران كمبود نور سعي كنيد تا جايي كه مي‌توانيد از فلاش دوربين استفاده نكنيد و از فلاش بيروني كمك بگيريد. فلاش دوربين معمولا سايه‌هاي شديد و ناخوشايندي در تصوير به وجود مي‌آورند. اگر بيرون از خانه عكاسي مي‌كنيد، اصول اوليه نورسنجي  را بشناسيد. اگر نمي‌دانيد تنظيمات دوربين‌تان را چطور به صورت دستي تغيير و تنظيم كنيد، پيشنهاد مي‌كنيم در برابر نور مستقيم و شديد خورشيد عكاسي نكنيد.

از چه تنظيماتي براي دوربين بايد استفاده كنم؟

با توجه به اين كه كودكان سريع حركت مي‌كنند و در جايي ثابت باقي نمي‌مانند، تنظيمات دوربين را در حالتي قرار دهيد كه كنترل آن ساده باشد. مثلا مي‌توانيد دوربين را در حالت اولويت با دريچه ديافراگم (Av يا Tv در دوربين‌هاي كانن و A در دوربين‌هاي نيكون) قرار دهيد. در اين حالت مي‌توانيد عمق ميدان را با تغيير  دريچه ديافراگم به راحتي كم و زياد كنيد و به دوربين اجازه دهيد تا سرعت شاتر متناسب را خودش انتخاب كند.

در محيط‌هاي كم نور احتمالا لازم است كه مقدار عدد اف را كمترين انتخاب كنيد تا  سرعت شاتر نسبت زيادي را به دست آوريد. اگر هوا تاريك‌تر و نور كمتر شود مي‌تواند با تغيير مقدار ايزو، شرايط نوري مناسب براي عكاسي را فراهم كنيد. فراموش نكنيد كه بالابردن بيش از حد مقدار ايزو ممكن است به نويزي شدن عكس بيانجامد اما گاهي مجبوريد چنين جبران‌سازي‌هايي را انجام دهيد. يادتان باشد بهتر است يك تصوير واضح به كمي نويز داشته باشيد تا يك عكس عاري از نويز اما تار! اگر دوربين‌تان امكان «Auto ISO» دارد، آن را فعال كرده و مقدرا آن را به ۱۶۰۰ (دوربين فول فريم) يا ۸۰۰ (دوربين كراپ) تغيير دهيد.

Uma-Playing-w600

بهترين دوربين و لنز براي عكاسي از كودكان كدام است؟

هر دوربيني براي اين منظور مي‌تواند كارآمد باشد، اما بيش از همه دوربين‌هاي DSLR با يك لنز كه دريچه ديافراگم بازي داشته باشد بسيار توصيه مي‌شود. اگر نمي‌خواهيد كه براي عكاسي از كودكان بسيار هزينه كنيد، يك دوربين متوسط مانند سري دوربين‌هاي Nikon D3000/D5000 يا Canon Digital Rebel كارايي‌هاي لازم براي خدف شما را دارد. قسمت مهمترخريد لنز  است. لنزهاي سريع علاوه بر كيفيت و كارايي بهتر در محيط‌هاي مختلف، كيفيت خوبي از بوكه نيز به دست مي‌دهند. لنزهايي نظير Nikon 35mm f1/8، Nikon 50mm f/1.8 و يا Canon 50mm f/1.8 گزينه‌هاي مناسبي براي اين منظور با بودجه نسبتا كم هستند. قطعا با صرف هزينه بيشتر مي‌توان لنزهايي نظير Nikon 85mm f/1.4 يا Nikon 70-200mm VRQQ و يا Canon 70-200 f/2.8 را به دست آورد.

Cute-Child-Girl-praying-rabbit-wallpaper-w600

۲. سعي كنيد سوژه را بهتر بشناسيد و با او ارتباط بهتري برقرار كنيد

اگر زمان كافي در اختيار داريد سعي كنيد پيش از شروع عكاسي با كودك ارتباط دوستانه‌تري برقرار كنيد و نوع شخصيت و علايق او را شناسايي كنيد و كاري نكنيد كه كودك به اين باور برسد كه شما هم يك آدم بزرگ ديگري هستيد كه دائم به او در مورد كارهايي كه بايد يا نبايد انجام دهد، گوشزد مي‌كنيد.

براي آنكه عكس‌هايي كه ثبت مي‌كنيد طبيعي باشد، از كودكان نخواهيد كه براي دوربين لبخند بزنند. بلكه از معصوميت، سادگي و بازيگوشي آنها نهايت استفاده را ببريد و به عكس‌هايتان جلوه‌اي واقعي ببخشيد. به كودك اجازه دهيد بازي كند و از شرايط نهايت لذت را ببرد. دوربين را آماده كنيد و از خانواده كودك بخواهيد كه او را صدا كنند، به محض آنكه به سمت شما نگاه كرد، روي چشم نزديكتر به خودتان فكوس كنيد و عكس بگيريد. فراموش نكنيد حتي بدون خنده و لبخند هم مي‌توان عواطف و حالات كودكان را منتقل كرد و عكس‌هايي به ياد ماندني ثبت كرد.

k-w600

۳. خلاق باشيد و از لح‍ظه‌هايي كه براي كار صرف مي‌كنيد نهايت لذت را ببريد

بهترين وقت براي آنكه بتوانيد شخصيت كودك را به تصوير بكشيد زماني‌ست كه او در حركت و بازي است. از همين زمان‌ها حتي اگر ۱۵ دقيقه باشد مي‌توانيد دست‌كم ۳-۴ عكس فوق‌العاده ثبت كنيد. اين عكس‌ها را در كنار هم قرار دهيد تا گوياي يك داستان درباره كودك و حس و حالش باشد.

f82e1adaf85d6cce22044813400bd6ce-w600

سعي كنيد احساسات، شيطنت، حساسيت و ويژگي‌هاي كودك را در اين مجموعه عكس نشان دهيد. براي اين كار همانطور كه پيشتر هم اشاره شد بايد با كودك ارتباط خوبي برقرار كنيد و اجازه دهيد تا كودك به شما عادت و اعتماد كند. به او اجازه دهيد كه به LCD دوربين‌تان نگاه كند و عكس‌هاي خودش را ببيند، سوال كند و دوست شود.

storyboard01324-w600

۴. ابزارهاي لازم براي سرگرم كردن كودك را همراه داشته باشيد

دقيقا مانند بزرگسالان، كودكان نيز از ديدن يك اتاق پر از ابزارهاي عجيب و يك فرد غريبه، نگران و عصبي مي‌شوند. با توجه به اين كه مي‌دانيم برقراري ارتباط با كودك از اهميت ويژه‌اي برخوردار است، كمك كردن به آرامش پيدا كردن آنها نيز بسيار مهم است. اما كودكان را بر خلاف بزرگسالان به راحتي مي‌تواند آرام كرد. براي اين منظور راهكارهاي زيادي وجود دارد. اولين قدم اين است كه با پدر و مادرش مشورت كنيد و از آنها درباره چيزهاي مورد علاقه كودكشان سوال كنيد. مقداري اسباب بازي، بادكنك، ميوه و شكلات همراه داشته باشيد. در عين حال كه مي‌توانيد از اين ابزارها در عكس‌هايتان نيز استفاده كنيد، امكان خوبي براي برقراري يك ارتباط دوستانه با كودك نيز به دست خواهيد آورد.

Uma-Bubbles-960x638-w600

۵. پايين بياييد و هم‌قدشان شويد

نشستن و تا اندازه قد كودكان پايين آمدن در عكاسي از كودكان بسيار متداول است. براي آنكه عكس‌هاي خوبي داشته باشيد، علاوه بر كم كردن ارتفاع تا اندازه كودك، كمي خلاقيت نيز به خرج دهيد تا عكس‌هايي كه ثبت مي‌كنيد متفاوت تر باشند. مثلا از زواياي مختلف عكاسي كنيد. جزييات اسباب بازي يا لباس كودك را به خوبي در تصوير نشان دهيد. فراموش نكنيد كه با اين عكس‌ها خاطراتي را براي آينده رقم مي‌زنيد، پس آنها را منحصر به فردتر كنيد.

51-1000x666-w600

۶. به لباس، زمان و محل عكاسي توجه ويژه داشته باشيد

محلي كه براي عكاسي انتخاب مي‌كنيد در كيفيت عكس‌هايي كه حاصل مي‌شود بسيار مهم هستند.  گاهي والدين به عكاس اجازه مي‌دهند تا درباره محل عكاسي تصميم‌گيري كند. در اين شرايط بهتر است هميشه مكان‌هايي را از قبل در ن‍ظر داشته باشيد.

پس‌زمينه و محيط اطراف هم حائز اهمين هستند. دقت كنيد محلي كه براي عكاسي انتخاب مي‌كنيد پس‌زمينه‌هايي كه باعث شود توجه بيننده از سوژه منحرف شود و يا عكس را شلوغ كند، نداشته باشد. كودك بايد در عكس واضح و برجسته باشد و پس‌زمينه داراي لطافتي متناسب با حال كودك باشد. دقت كنيد كه رنگ‌هاي شديد و ناخوشايند در پس‌زمينه و محيط اطراف كودك نباشد.

outdoor-child-photographer-south-jersey-w600

هرچند كه كودك در آتليه كودك بايد لباس‌هايي را بپوشد كه دوست دارد اما بهتر است آنهايي انتخاب شوند كه با شخصيت وي همخواني بيشتري داشته باشد. به پدر و مادرها پيشنهاد كنيد كه چندين دست لباس به همراه كلاه، عينك و چيزهاي مشابه همراه داشته باشند تا بتوانيد بهترين‌ها را در شرايط مختلف انتخاب و هماهنگ كنيد.

2-year-olds-outdoor-portrait-w600

و زمان نيز يك فاكتور مهم براي عكاسي است. سعي كنيد از زمان‌هايي كه سايه‌هاي شديد ايجاد مي‌شوند، خودداري كنيد. بهترين زمان براي عكاسي صبح‌هاي زود يا بعد از ظهر پيش از غروب آفتاب است. روزهاي ابري نيز براي عكاسي مناسب هستند زيرا ابر از شدت نور آفتاب كم مي‌كند و سايه‌ها تلطيف مي‌شوند.

oneyearoldgirlportrait-1024x682(pp_w908_h604)-w600

۷. دقت كنيد كه والدين كودك از تاكتيك‌ها و ايده‌هاي شما براي عكاسي از كودكشان رضايت داشته باشند

فرض را بر اين نگذاريد كه هرچه شما در نظر داريد حتما مورد پسند خانواده كودك نيز هست. پيش از شروع كار كمي وقت بگذاريد و برنامه و اهداف خود را براي كودكتان توضيح دهيد. پس از آنكه از كيفيت و خوبي كار شما اطمينان پيدا كردند، در بهتر شدن نتيجه كار با شما همكاري خواهند كرد و در نتيجه با كودك بهتر و راحت‌تر مي‌توانيد تعامل داشته باشيد.

childrens_portraits-1-w600

۸. صبور باشيد

عكاس كودكان بودن كار آساني نيست. كودكان بسيار غير قابل پيش‌بيني هستند. صبور باشيد و به آنها اجازه دهيد به شما و حضورتان عادت كنند. به والدين كودك اطمينان دهيد كه هيچ عجله‌اي نداريد و زمان زيادي را براي برقراري ارتباط با كودك اختصاص خواهيد داد.

db899049023ecff5e0d0219f3e43d1bb-w600

كودكان وقتي خسته هستند واكنش‌هاي متفاوتي از خودشان نشان مي‌دهند. اگر از سوژه عكاسي بودن خسته شوند احتمالا مي‌خواهند سراغ بازي ديگر در محل ديگري بروند. در اين شرايط اگر فكر مي‌كنيد كه عكس‌هايي كه تاكنون ثبت كرده‌ايد به اندازه كافي خوب نيستند با والدينش صحبت كنيد و از آنها راهكارهايي بخواهيد. مي‌توانيد با كمي شوخي، قلقلك يا ادا و شكلك درآوردن كودك را سرحال آورده و براي گرفتن چند عكس خوب ديگر آخرين تلاش‌ها را بكنيد.

۹. زياد عكس بگيريد

بله عكس‌هاي خيلي زيادي بايد بگيريد. نبايد گوشه‌اي بنشينيد و منتظر رسيدن لحظه ناب باشيد زيرا اين احتمال وجود دارد كه حتي آن لحظه را نبينيد. به كودك نزديك شويد، بعد از او فاصله بگيريد. جا و زاويه‌ ديدتان را عوض كنيد و تمام حالات ممكن را امتحان كنيد.

۱۰. ويرايش عكس‌ها را فراموش نكنيد

اين آخرين مرحله از كار است. عموما نيازي نيست در عكس كودكان ويرايش زيادي انجام دهيد. اگر عكس تركيب‌بندي خوبي داشته باشد، نيازي به پردازش آنچناني نخواهد داشت، بخصوص درمورد عكس كودكان. سعي كنيد عكس‌ها را در حالت طبيعي‌شان نگه داريد. تنها ويرايش‌هاي ساده و كوچك انجام دهيد. به چشم‌ها توجه ويژه كنيد و حواستان باشد كه برق چشم‌ها به خوبي نمايان باشد.

 

برگرفته از: photographylife
برچسب‌ها: آتليه نوزاد، عكاسي نوزاد، عكس نوزاد، آتليه عكاسي نوزاد، بهترين آتليه نوزاد، آتليه نوزاد شهرك غرب،

ايده استفاده از تاج براي عكاسي نوزاد در منزل
۱۸ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۵:۳۱:۳۷| بازدید: | نویسنده آتليه كودك | آتليه نوزاد | آتليه بارداري | نظرات (0)

با وجود دوربين هاي ديجيتال پيشرفته؛ امروزه مادر و پدر ها دوست دارند علاوه بر عكاسي از نوزاد در آتليه؛ از فرزندشان در منزل هم عكاسي كنند.  هنر عكاسي مثل هر حرفه ديگري نكته هاي زيادي دارد ولي اگر دوست داريد خوذتان از كودك يا نوزاد در منزل عكاسي كنيد، با كمي خلاقيت  و ايده هاي عكاسي اين نوشته مي توانيد، عكسهاي زيبايي از لحظات كودكي فرزندتان بگيريد.

 

در اين نوشته چند عكس آتليه اي زيبا از نوزادان با استفاده از تاج گردآوري شده كه با صرف كمي دقت در انتخاب زمينه ، مي توانيد عكس هاي مشابهي از تولد نوزاد و ياجشن تولد كودكان تهيه كنيد

نكته : عكس هاي نوزادان اين نوشته در حالت خواب گرفته شده، و مناسب عكاسان مبتدي و والدين كم تجربه در عكاسي نوزاد است ، چون اولا كودك تكان نمي خورد و عكس ها تار نمي شود و ثانيا، احتمال قرمز شدن چشم ها در عكس وجود ندارد

ايده عكاسي از نوزاد در منزل با تاج طلايي

براي اينكه بتوانيد عكس مشابهي از كودكان تهيه كنيد، به زاويه قرار گيري تاج و دست ها، بافت پتوي زمينه و پتوي نوزاد با لبه توري دقت كنيد. براي اينكه نوزاد مركز توجه عكس باشد شما هم از رنگ هاي خنثي و زمينه هاي ساده و بدون نقش و نگار استفاده كنيد. به ژست عكس نوزاد و قرار گرفتن دست ها در دو طرف صورت دقت كنيد

عكاسي نوزاد در منزل

 

عكاسي نوزاد در منزل با زمينه پارچه تور و تاج نگين دار

ژست نوزاد در اين عكس جالب است. به قرار گرفتن دستها در زير چانه نوزاد در حالت خوابيده دقت كنيد

عكاسي نوزاد در منزل

 

عكاسي از نوزاد خوابيده در منزل

در اين عكس نوزاد داخل پتويي با بافت نرم و به رنگ خاكستري پوشانده شده و در داخل يك سطل آهني قرار داده شده است. تاج پارچه اي روي سر نوزاد هم به رنگ نقره اي و همرنگ با پس زمينه عكس انتخاب شده است

عكاسي نوزاد در منزل

 

ايده جالب عكاسي نوزاد در منزل 

در اين عكس از نوزادان دو قلو با تاج و دامن توتو در حالت خوابيده عكاسي شده است

عكاسي نوزاد در منزل


عكاسي از بچه ها با تاج ، صرفا براي نوزادان نيست و شما مي توانيد مانند عكس زير از تاج براي عكاسي از تولد كودك يك ساله يا بزرگتر هم استفاده كنيد و خاطرات كودكي فرزندتان را ماندگار كنيد.

عكاسي از تولد كودك يك ساله با تاج

عكاسي كودك در منزل

 

   تاليف: سايت  كودك سيتي

برچسب‌ها: آتليه نوزاد، عكاسي نوزاد، عكس نوزاد، آتليه عكاسي نوزاد، بهترين آتليه نوزاد، آتليه نوزاد شهرك غرب،

۲۱ حالت ايده‌آل براي عكاسي از كودك
۱۸ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۵:۳۰:۱۰| بازدید: | نویسنده آتليه كودك | آتليه نوزاد | آتليه بارداري | نظرات (0)

پيش از اين در مقاله‌اي، ۲۱ حالت براي عكاسي از خانواده و جمع دوستان را آموزش داديم. در اين مبحث، قصد داريم ۲۱ حالت، اينبار براي عكاسي از كودك را به شما آموزش دهيم. اين حالت‌ها شامل حالت كودك تنها، و كودك با والدين مي‌باشد.

 

ارتباط با كودكان و آماده كردن آنها براي عكاسي كودك كار سخت و طاغت فرسايي است. با اين‌حال، براي اينكه بتوانيد از كودك عكس‌هاي خوبي بگيريد، بايد اين سختي را به جان بخريد. براي كار با كودك بايد صبور بود و در رفتار با او خيلي با احتياط عمل كرد.
قبل از اينكه شروع به توضيح تك‌تك حالت‌ها بكنم، بايد بگويم كه هدف عكاسي از كودك را فراموش نكنيد. عكسي كه از كودك ثبت مي‌شود بايد دنياي شيرين و زيباي او را نمايش داده و معصوميت او را مد نظر داشته باشد. بيشتر از هر چيزي، بايد كودك در عكس به حالت واقعي خود نزديك باشد. اگر كودك را در وضعيتي متكلفانه قرار دهيد، هرچند ممكن است به لحاظ حالت و نور و … همه چيز درست باشد، اما چون كودك وضعيتي تصنعي دارد، به هيچ وجه عكس زيبايي نخواهيد داشت. اين مهم‌ترين و بزرگترين تفاوت عكس كودك با بزرگسال است.
باهم ۲۱ نمونه حالت براي عكاسي از كودك را مرور مي‌كنيم.


posing-guide-children-01۱ . به ياد داشته باشيد كه هنگام عكاسي از كودك، خود را هم‌قد او بكنيد و اصطلاحاً از زاويه سطح چشم (Eye level) او عكاسي كنيد. اجازه دهيد كه «همانطور كه هست» باشد و حالت طبيعي و رفتار واقعي او را ثبت كنيد.


posing-guide-children-02۲ . يك حالت دوست داشتني براي كودك. او را دمر روي زمين بخوابانيد و مانند او روي زمين بخوابيد و از زاويه همسطح چشمش، از او عكاسي كنيد.


posing-guide-children-03۳ . حالتي شبيه به حالت قبل. در صورتي كه مانند حالت قبل عكس گرفتيد، اين حالت را هم همان موقع امتحان كنيد.


posing-guide-children-04 ۴. حالتي بسيار شيرين براي عكاسي از بچه‌هاي كوچك. او را روي تخت بخوابانيد و با ملحفه رويش را بپوشانيد. براي اينكه بهترين نتيجه را بگيريد، به دنبال هماهنگي رنگ‌هاي تخت و ملحفه باشيد. اگر همه چيز سفيد باشد، بهترين نتيجه حاصل خواهد شد.


posing-guide-children-05۵ . براي اينكه كودك هنگام عكاسي آرام بوده و احساس راحتي كند، بهتر است يكي از عروسك‌هاي محبوبش را در كنار خود داشته باشد. بغل كردن عروسك هم مي‌تواند عكس جذابي براي شما به ارمغان بياورد.


posing-guide-children-06۶ . سعي كنيد از كودك در حالتي عكس بگيريد كه مشغول انجام سرگرمي‌هاي روزانه خود است. به عنوان مثال، در حال بازي، انجام تكاليف مدرسه و يا در اين موردي كه ما تصوير كرده‌ايم درحال نقاشي كردن. اگر شرايطي فراهم كنيد كه شديداً سرگرم كار خود شود، به راحتي مي‌توانيد عكس دلخواه خود را ثبت كنيد.


posing-guide-children-07۷ . همانطور كه گفتيم اگر شرايط را طوري فراهم كنيد كه كودك غرق در كار خود شود به عكس بهتري دست خواهيد يافت. در اين نمونه كه حالت بسيار جذابي است، كاري كنيد كه كودك به هيچ وجه توجهي به شما نكند.


posing-guide-children-08۸ . شكارچي باشيد و خنده‌هاي بلند و فريادزدن‌هاي كودك را از دست ندهيد. هر شرياط احاسي شديدي كه كودك بروز دهد، عكس خوبي در پي خواهد داشت. اما يك نكته را فراموش نكنيد؛ از لبخندهاي مصنوعي و «بگو سيب» شديداً پرهيز كنيد.


posing-guide-children-09۹ . عكاسي از كودك در حالتي كه بستني، ميوه يا يك چيز خوشمزه مي‌خورد، ايده بسيار خوبي براي عكاسي است.


posing-guide-children-10۱۰ . حباب‌ها يكي از در دسترس‌ترين و ساده‌ترين چيزها براي ايجاد يك حالت زيبا براي عكاسي از كودك است. بلا استثنا تمام كودكان به حباب‌بازي علاقه دارند و دوست دارند در حلقه آن بدمند. اگر كمي خلاقيت به خرج دهيد و زاويه مناسب و نور خوبي را پيدا كنيد، با تابش آن بر روي حباب‌ها به عكس‌هاي دلنشيني دست خواهيد يافت.


posing-guide-children-11۱۱ . وقتي در فضاي باز عكاسي مي‌كنيد، يكي از ايده‌هاي جذاب، عكاسي از كودك هنگام بازي قايم‌باشك است. بعد از اينكه كودك پنهان شد، و البته بعد از اينكه جاي او را پيدا كرديد، دوربين را آماده كنيد و از او بخاهيد خود را به شما نشان دهد. درست همين لحظه عكس را ثبت كنيد. حالت كودك بسيار طبيعي و دوست داشتني خواهد بود.


posing-guide-children-12۱۲ . وقتي كودك درحال بازي با ماسه‌هاست، شرايط براي عكاسي از او بيشتر از هميشه مهياست. مزاحم بازي او نشويد، و اجازه دهيد مشغول بازي خودش باشد. بهترين زاويه را پيدا كنيد و عكاسي كنيد.


posing-guide-children-13۱۳ . گرفتن عكس از كودك، وقتي درحال فعاليت است را فراموش نكنيد. بازي با توپ گزينه خوبي است. وقتي مشغول بازي شد، در زاويه‌اي مناسب قرار بگيريد و ترجيحاً روي زمين دراز كشيده و در زاويه‌اي سربالا عكاسي كنيد. در اين حالت توپ هم در پيش‌زمينه عكس خواهد بود.


posing-guide-children-14۱۴ . همانطور كه عروسك‌هاي كودك، سوژه خوبي براي همراهي كودك هستند، حيوانات خانگي هم براي قرار گرفتن در كنار كودك مناسب هستند. بياد داشته باشيد كه كودكان حيوانات خانگي خودشان را بسيار دوست دارند و اين شرايط را براي عكس خوب فراهم مي‌كند.


posing-guide-children-15۱۵ . محل بازي كودكان، جاي مناسبي براي عكاسي از كودك است. در چنين مكان‌هاي حالت‌هاي بسياري براي عكاسي وجود دارد.


posing-guide-children-16۱۶ . اگر كودك به ورزش خاصي علاقه داشته و به آن مي‌پردازد، مي‌توانيد با لباس‌ها و توپ و تجهيزات آن ورزش از او پرتره اختصاصي بگيريد.


posing-guide-children-17۱۷ . يك حالت بسيار زيباي مادر و كودك. مادر بر روي زمين خوابيده و كودك روي سينه مادر دراز مي‌كشد. اگر كودك هنوز نوزاد است، مادر مي‌تواند با دستان خود او را نگاه دارد. البته در اين مورد و در مورد‌هاي بعدي كه مادر حضر دارد، به جاي مادر پدر هم مي‌تواند در همين حالات حضور داشته باشد.


posing-guide-children-18۱۸ . يك حالت ساده و بسيار جذاب؛ مادر كودك را بغل كرده و هردو بهم نگاه مي‌كنند. مي‌توانيد اين حالت را در شكل متفاوت سرها هم امتحان كنيد.


posing-guide-children-19۱۹ . يك عكس ماندگار از مادر و كودك. از كودك بخواهيد مادر خود را در آغوش بگيرد، سپس از حالت طبيعي و حس واقعي آنها عكاسي كنيد. اين عكس قابل قيمت گذاري نيست.


posing-guide-children-20۲۰ . حالتي ساده، جذاب و مفرح كه كمتر ديده شده است. از مادر بخواهيد دمر بر روي زمين بخوابد و سپس كودك را بر روي پشت مادر قرار دهيد و دستانش را بر روي دوش مادر قرار دهيد.


posing-guide-children-21۲۱ . اين حالت براي يك پرتره خانوادگي بسيار مناسب است. اين حالت هم درخانه و بر روي تخت قابل اجراست، و هم در بيرون از خانه و بر روي چمن. تعداد كودكان و يا بزرگسالان در عكس قابل افزايش است.


نكته بسيار مهمي را هم بايد مدنظر داشته باشيد. كودكان دائماً درحال حركتند و اين حركت محدود به بدنشان نمي‌شود. سر، حالت صورت و چشم‌ها از جمله اعضايي هستند كه در كودك به سرعت درحال حركت هستند و توقف آنها از عهده ما خارج است. اين‌ها به اين معني است كه بايد سرعت شاتر دوربين خود را بالاتر ببريد. سرعتي كه فكر مي‌كنم نبايد كمتر از ۱/۱۲۵ باشد. براي بالا بردن سرعت شاتر دوربين خود، گاهي اوقات چاره‌اي جز بالا بردن حساسيت دوربين خود نداريد. اما براي رفع اين مساله بهتر است قبل از گرفتن عكس، از وجود منابع نوري مناسب اطمينان حاصل كنيد.
در پايان، اگر حالت ويژه‌اي هم سراغ داريد كه به صورت نوشتاري مي‌توان توضيح داد، دريغ نكنيد و در بخش نظرات ذكر كنيد تا بقيه هم از آن بهره‌مند شوند.

منبع:

فارنت

برچسب‌ها: آتليه نوزاد، عكاسي نوزاد، عكس نوزاد، آتليه عكاسي نوزاد، بهترين آتليه نوزاد، آتليه نوزاد شهرك غرب،

[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ]

بقیه صفحات

درباره سایت
موضوعات
موضوعي ثبت نشده است
عضویت در خبرنامه
عضویت لغو عضویت
نظر سنجی سایت
نتیجه
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
لینک های تبادلی اتوماتیک


ورود به سایت
نام کاربری :
پسورد :
عضویت در سایت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار سایت
بازدیدکنندگان امروز : 90
بازدیدکنندگان دیروز : 53
افراد آنلاین : 1
کل بازدیدکنندگان : 23557
دیگر موارد